Reklama

Devět očistných dechů

Možná že už jste si někdy všimli, jak velké napětí si uchováváme v těle a jak to ovlivňuje naše dýchání. Když do místnosti vstoupí člověk, s nímž jsme měli nějaké potíže, tělo se sevře a náš dech je najednou kratší a ostřejší.

Jsme-li vyděšení, náš dech je rychlý a povrchní. Když jsme smutní, je dech často hluboký a přerušovaný povzdechy. Pokud však do místnosti vstoupí člověk, kterého máme ze srdce rádi a zajímá nás, naše tělo se uvolní a dýcháme volně a zlehka.

Místo toho, abychom čekali, až nějaký zážitek změní náš dech, můžeme ho libovolně měnit, abychom tak proměňovali svou zkušenost. Devět očistných dechů představuje krátké cvičení určené k projasnění a pročištění kanálů a k uvolnění těla i mysli.

Zaujměte meditační polohu se zkříženýma nohama. Položte si ruce do klína, dlaně obraťte vzhůru a levou ruku položte na pravou. Lehce předkloňte hlavu, abyste zpevnili krk.
Představte si tři energetické kanály ve svém těle. Střední kanál je modrý a vede vzhůru středem těla. Je silný jako cukrová třtina a od srdce se nepatrně rozšiřuje až k otvoru na temeni hlavy. Dva boční kanály mají průměr asi jako tužka a spojují se se středním kanálem v jeho základně asi deset centimetrů pod pupkem. Stoupají přímo vzhůru tělem po obou stranách středního kanálu, pod lebkou se stáčejí, za očima opět klesají a otevírají se v místě nosních dírek. Ženy mají červený kanál napravo a bílý nalevo. U mužů je to naopak: bílý kanál napravo, červený nalevo.

První tři dechy
Muži: Zvedněte pravou ruku a dotkněte se palcem kořene prsteníčku. Prsteníčkem ucpěte pravou nosní dírku a levou dírkou vdechněte zelené světlo. Potom pravým prsteníčkem ucpěte levou nosní dírku a zcela vydechněte pravou. Zopakujte na tři nádechy a výdechy.
Ženy: Zvedněte levou ruku a dotkněte se palcem kořene prsteníčku. Prsteníčkem ucpěte levou nosní dírku a pravou dírkou vdechněte zelené světlo. Potom levým prsteníčkem ucpěte pravou nosní dírku a zcela vydechněte levou. Zopakujte na tři nádechy a výdechy.
Při každém výdechu si představte, jak z bílého kanálu odcházejí v podobě světle modrého vzduchu veškeré potíže spojené s mužskou silou. Patří k nim onemocnění, která souvisejí se vzdušnou energií (pránou) a s překážkami a zatemněními pojícími se s minulostí.

Reklama

Druhé tři dechy
Muži i ženy: Vystřídejte ruce a nosní dírky a zopakujte vše třikrát. Při každém výdechu si představte, jak z červeného kanálu odcházejí v podobě světle růžového vzduchu veškeré potíže spojené s ženskou silou. Patří k nim onemocnění, která souvisejí se žlučí a s překážkami pojícími se s budoucností.

Třetí tři dechy
Muži i ženy: V klíně si položte levou ruku na pravou dlaněmi vzhůru. Oběma dírkami vdechněte ozdravné zelené světlo. Představte si, jak se toto světlo pohybuje bočními drahami směrem dolů k místu spojení se středním kanálem deset centimetrů pod pupkem. S výdechem si představujte energii, jak stoupá středním kanálem a ven otvorem na temeni hlavy. Třikrát se nadechněte a vydechněte. Při každém výdechu si představte, jak z vás otvorem na temeni hlavy v podobě černého kouře odcházejí všechny zárodky nemocí spojených s nepřátelskými duchy. Patří k nim onemocnění, která souvisejí se zahleněním organismu a s překážkami a zatemněními pojícími se s přítomností.

Zdroj: Tenzin Wangyal, Rinpočhe - Tibetská jóga snu a spánku, nakladatelství DharmaGaia

Reklama

Komentáře

CHoche (Čt, 19. 4. 2012 - 23:04)
Děvět očistných dechů /praktikujte ve stoje či sedě zblízka čelem k jiné osobě, která je taktéž čelem k vám/.
Děvět očistných dechů:
Dech 1 - po požití piva
Dech 2 - po požití plesnivého sýra
Dech 3 - po požití sýra Ementálu
Dech 4 - nic nepožíváme, nečistíme si 8 týdnů v kuse chrup a pak praktikujeme proti druhé osobě čtvrtý očistný dech
Dech 5 - po požití česneku
Dech 6 - po požití cibule
Dech 7 - po požití ryby
Dech 8 - po požití Sava
Dech 9 - po požití čpavku

Je to opravdu očistné, pro všechny!
Jsem v úžasu :-o (Pá, 20. 4. 2012 - 00:04)
Tak tohle snad ani nemůžeš myslet vážně...
guma (Pá, 20. 4. 2012 - 00:04)
Děvět očistných dechů...ja to nebudu praktikovat je to nechutny
Tygr (Pá, 20. 4. 2012 - 01:04)
Děvět očistných dechů...Připomíná mi to jeden vtípek mého značně obézního kamaráda,který mi koupil černé tričko XXXL s nápisem : ČESTNÁ PŘEDSEDKYNĚ SVAZU ČARODĚJNIC. S tím taky nemůžete mezi lidi...
Smutný muž (Pá, 20. 4. 2012 - 08:04)
Po příchodu z hospody mně manželka kontroluje dech. Ucítí-li pivo, nenechá mě bydliti. Přítel mi poradil, abych před příchodem domů snědl několk sýrů Romadour. Před domovními dveřmi mě manželka vyzvala, abych na ni dýchl klíčovou dírkou. Učinil jsem tak a manželka zvolala: "Darebáku, mě neošálíš! Otoč se a dýchni normálně!"
Choche (Út, 24. 4. 2012 - 17:04)
Po příchodu z hospody mně...Vy jste jí snad naprděl do huby..:-o
Choche (Út, 24. 4. 2012 - 17:04)
Připomíná mi to jeden...Vy nejste taky čarodějnice, ale tlustý čaroděj.;-)8-)
Reklama