
Základní podmínkou úspěšné modlitby je odevzdání se. Samo to slovo nás většinou vyděsí. Ale platí pravidlo, že odevzdání se je nezbytnou podmínkou modlitby.
Vzpomínám si na příběh jedné ženy, sám jsem se s ní však nikdy nesetkal. Ve svém článku popisovala své skromné začátky - byt se studenou vodou, žádné úspory. Pak potkala svého budoucího muže. On byl ztělesněním jejího vysněného hrdiny. Nevěřila svým uším, když ji požádal o ruku. Kromě jiného měl i nějaký majetek, a tak se přestěhovali na předměstí, kde měli teplou vodu, velká okna a zelené trávníky. A v létě květiny. A brzy se těšili také ze zázraku dětí.
Pak pocítila, že je nemocná. Nakonec zašla k lékaři a ten ji poslal do nemocnice na vyšetření. Když se tam pak na ni lékař smutně podíval a oznámil jí, že jí přestala fungovat játra, nebyla na to vůbec připravená. Téměř na něho vykřikla: „Chcete tím říct, že umřu?“ Se sklopenýma očima řekl lékař vážně: „Udělali jsme všechno, co bylo v našich silách.“ Pak se obrátil a tiše vyšel z jejího nemocničního pokoje.
Cítila, jak jí prostupuje hněv. V návalu zuřivosti se rozhodla, že si to s Bohem vyřídí. V nemocničním pyžamu a županu se potácela po chodbách do kaple. Chtěla totiž, aby to byla konfrontace tváří v tvář. Byla strašně slabá a po cestě se musela opírat o zeď. Když došla do kaple, byla už tma. Kromě ní tam nebyl nikdo. Došla do centrální lodi a pokračovala k oltáři. Během své, jak se Jl zdálo, nekonečné cesty z pokoje do kaple si připravovala svou reč: „Bože, jsi lhář, jsi skutečný podvodník. Celé dva tisíce let se vydáváš za lásku. Ale vždycky, když někdo najde alespoň kousek štěstí, podtrhneš mu nohy. Chci, abys věděl, že jsem na to přišla. Prohlédla jsem tě!“
Když byla v hlavní lodi a blížila se k oltáři, upadla. Byla velice slabá a sotva viděla. Její oči jen stěží přečetly slova, vetkaná do koberce na stupni před svatostánkem. Četla a opakovala slova „BOŽE, BUĎ MILOSTIV MNĚ HŘÍŠNÉMU“. A náhle byla všechna hněvivá slova i celá touha vyřídit si to s Bohem pryč. Zůstalo jen: „Bože, buď milostiv mně hříšné.“ Pak složila svou unavenou hlavu na překřížené ruce a naslouchala. Hluboko v sobě uslyšela: „Tohle všechno je jen pozvání, abys mi odevzdala svůj život. Ty víš, že jsi to dosud nikdy neudělala. Ti lékaři pro tebe dělají všechno, co mohou, ale jenom já tě mohu uzdravit.“
V tichosti a temnotě oné noci se obrátila k Bohu. Byl to okamžik jejího odevzdání se. Když se dostala zpátky do svého pokoje, upadla do hlubokého spánku. Druhý den, poté, co absolvovala vyšetření, jí lékař oznámil radostnou zprávu. „Zdá se, že vaše játra už zase pracují.“ Podobně jako Joba ve Starém zákoně i ji Bůh přivedl na okraj propasti, ale jen proto, aby ji vedl k odevzdání se. To je důležitý předpoklad pro komunikaci v modlitbě. Prosba „buď vůle tvá“ je ohromující oprávnění, které může vzbuzovat strach. Zanechává nás nahé a bezbranné. Bez masky, bez ochranných bariér. Platí jen: „Ztiš se a uvědom si, že já jsem Bůh.“
Zdroj: John Powell - Štěstí začíná uvnitř, nakladatelství Portál
Komentáře (6)
- odpovědět
Kvě 24, 2012- odpovědět
Kvě 24, 2012- odpovědět
Kvě 24, 2012- odpovědět
Kvě 24, 2012- odpovědět
Kvě 24, 2012- odpovědět
Kvě 25, 2012Přidat komentář