Změna úhlu pohledu

Schopnost změnit úhel pohledu může být jedním z nejmocnějších a nejefektivnějších nástrojů, který nám pomůže vypořádat se s denními problémy. Dalajlama to vysvětlil:

"Schopnost podívat se na události z jiné perspektivy může být velmi užitečná. Když toto praktikujeme, můžeme využít jisté zážitky, jisté tragédie, abychom dosáhli klidu mysli. Člověk si musí uvědomit, že každý jev a každá událost mají různé aspekty. Všechno má relativní povahu.

Například můj vlastní příklad ztratil jsem svou zemi. Z tohoto pohledu je to velmi tragické - a existují dokonce i horší věci. V naší zemi dochází k velkému ničení hodnot. To je velmi negativní. Ale pokud se na ty samé události podívám z jiného hlediska, uvědomím si, že jako uprchlík mám jiné vyhlídky. jako uprchlík nemám potřebu žádných formalit, obřadů a protokolů. Pokud trvá status quo, když je vše v pořádku, pak prostě při mnoha příležitostech jenom plynete s proudem, předstíráte. Ale když procházíte zoufalými situacemi, pak není čas něco předstírat. Z tohoto pohledu pro mě ty tragické události byly velice užitečné. Být uprchlíkem také přináší řadu nových příležitostí setkat se s mnoha lidmi. Lidmi s různými náboženskými tradicemi, s různými životními osudy, lidmi, které bych nikdy nepotkal, kdybych zůstal ve své vlastní zemi. Takže v tomto smyslu to bylo velmi, velmi užitečné.

Zdá se, že často, když se objeví nějaké problémy, naše hledisko se zúží. Všechna naše pozornost se může soustředit na starosti kolem tohoto problému a my můžeme nabýt dojmu, že jsme jediní, kdo procházejí takovýmito obtížemi. To může vést k určitému sebepohlcení, které může problém velmi zintenzivnit. Když k tomu dojde, domnívám se, že může rozhodně pomoci podívat se na věci ze širšího hlediska - například uvědomit si, že existuje plno lidí, kteří procházejí podobnými zkušenostmi a dokonce i horšími. Tato cvičení v posunutí úhlu pohledu mohou dokonce pomoci při určitých onemocněních nebo při bolesti.

Zdroj: Cesta ke štěstí - Jeho svatost dalajlama a Howard C. Cutler, M.D.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele poety
  poety (anonym)

  Naše manželství se před dvěma lety kvůli nevěře málem rozpadlo. Chci všem říci,že to nebyla jen hrozná noční můra,kvůli které jsme nemohli spát ani jíst..Byla pro náš vztah také velkým přínosem.Poněvadž jsme v té době byli zaměstnaní sami sebou(každý zvlášť),nevšímli jsme si že každý plujeme jinám.Dopluli jsme až tak daleko,že už jsme na sebe neviděli a pak se to stalo.NEVĚRA.Dnes už si na svůj krásný vztah,dáváme pozor.. a společnými chvílemi(tvůrčími,relaxačními a rodinnými)dál prohlubujeme,to co v nás díky té zkušenosti vzešlo napovrch.Prostě dívali a díváme se na tuhle zkušenost z jiného úhlu pohledu.Z toho který nám byl přínosem.

  Pro 17, 2002
 • Obrázek uživatele Andy
  Andy (anonym)

  Moje dětství bylo tak mizerné a psychicky náročné, že mě donutilo dívat se na něj a život jako takový, z jiného, pozitivnějšího pohledu:)) Dnes vím, že děti ani lidi nechtějí být formováni, vytvářeni nebo nedej bože zlomeni, skřiveni či utlačováni...bohužel, velká spousta lidí má neustále potřebu vytvářet a měnit živé bytosti k obrazu svému bez ohledu na to, jakou cestu či představu má dotyčná formela. Žijte a nechte žít...zkuste se na svět a lidi někdy podívat jinýma očima nebo alespoň změňte stupeň úhlu, z místa, ze kterého se na ten náš svět díváte:)) Opravdu se tak dá dosáhnou klidu mysli!

  Led 15, 2008
 • Obrázek uživatele jana
  jana (anonym)

  Andy mi mluví z duše. To je moje životní moto - Žít a nechat žít. Všechny problémy které jsem v životě měla (a nebylo jich málo - vytváříme si je sami, rodíme se s nimi a ještě nám je dodává okolí), pramenily z toho, že jsem se na situace špatně dívala.

  Říj 11, 2009
 • Obrázek uživatele Stilnox
  Stilnox (anonym)

  Guru jára také změnil úhel pohledu,ale to nebylo možné takto z někoho lstí vylákat sex,takže zákon to viděl pravoúhlým úhlem pohledu,takž úhel pohledu guru járy byl narovnán do přímky.

  Bře 15, 2018
 • Obrázek uživatele luci
  luci (anonym)

  Guru jára také změnil...Nebyla jsem na žádné jeho seanci,ale těm ženám snad muselo dojít že na nich bude vykonána rituální soulož.Jejich odmítavé stanovisko měly projevit před a ne až po "zasvěcení".Jen ze sebe udělaly pěkné blbky.

  Bře 16, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama