Reklama

Život je nejistý

Každý člověk si utváří určitou psychologickou jistotu, aniž by si uvědomoval skutečnost, že jistota je jeho vězením. Lidé jsou obklopeni všelijakými druhy nejistoty, a tak přirozeně touží po tom, aby si vytvořili ochranu. Jak si více a více uvědomujete rizika, kterými procházíte, tato ochrana se více a více rozrůstá. Vaše vězeňská cela se zmenšuje. Začínáte žít tak dobře chráněni, že život sám začíná být nemožný.

Život je možný pouze v nejistotě. To je velmi zásadní věc, jíž je třeba porozumět: život je ve své podstatě nejistota. Zatímco chráníte sami sebe, ničíte svůj život. Ochrana je smrt, poněvadž absolutně chráněni jsou pouze lidé, kteří leží ve svém hrobě. Nikdo jim nemůže ublížit, nic se nemůže obrátit v jejich neprospěch. Smrt pro ně už neexistuje, všechno se již stalo. K ničemu dalšímu už nedojde.


Toužíte po jistotě hřbitova? Nevědomě je to to, oč se všichni pokoušejí. Snaží se o to rozličnými způsoby, ale jejich cíl je stejný. Co hledáte prostřednictvím peněz, moci, slávy, prostřednictvím přizpůsobení se společnosti, skrze přináležitost k náboženskému nebo politickému stádu, příslušnost k rodině či národu? Obklopuje vás neznámý strach a mezi sebe a tento strach začínáte stavět tolik překážek, kolik je jen možné. Tytéž překážky vám však zabraňují, abyste žili. Jakmile tomuto jednou porozumíte, pochopíte, co znamená sannjása. Sannjása je přijetí života coby nejistoty, odhození všech obran a svolení k tomu, aby se vás zmocnil život. Je to nebezpečný krok, avšak lidé, kteří jsou schopni jej učinit, jsou v nesmírné míře odměněni, protože pouze oni jsou naživu. Ostatní lidé jen přežívají.


Mezi životem a přežíváním je rozdíl. Přežívání znamená, že se jen vlečete - vlečete se od kolébky ke hrobu, přemýšlíte, kdy svůj hrob zahlédnete na obzoru. Proč byste v prostoru mezi kolébkou a hrobem měli mít strach? Smrt je jistá... a nemáte co ztratit. Přišli jste bez ničeho. Vaše strachy jsou jen projekce. Nemáte co ztratit a jednoho dne to, co máte, zákonitě zmizí. Kdyby smrt nebyla jistá, záměr vytvářet jistotu by měl jakousi podstatu. Pokud byste se mohli smrti vyhnout, pak by bylo samozřejmě naprosto správné, že byste mezi ni a sebe stavěli překážky. Smrti se však vyhnout nemůžete. Smrt existuje a vy s tím nemůžete nic udělat. Jakmile tento fakt přijmete, ztratí smrt veškerou svoji moc. Jestliže s ní nemůžete nic udělat, proč byste si s ní měli lámat hlavu?


Je velmi dobře známo, že vojáci, již jdou do války, se chvějí strachy. Hluboko ve svém nitru vědí, že ne všichni se večer vrátí zpět. To, který z nich se vrátí, a který ne, není známo, avšak je velmi dobře možné, že oni sami se domů nevrátí. Psychologové si však všimli jednoho zvláštního jevu: jakmile vojáci dosáhnou bojové linie, veškerý jejich strach se rozplyne. Začnou bojovat velmi hravě. Kam se poděje žihadlo smrti, jakmile je její skutečnost jednou přijata? V okamžiku, kdy si vojáci uvědomí, že smrt může přijít každou chvíli, mohou na ni zcela zapomenout. Setkal jsem se s mnoha vojáky, měl jsem v armádě veliké množství přátel a bylo zvláštní pozorovat, že jsou to ti nejradostnější a nejuvolněnější lidé. Kdykoliv mohou dostat povolávací rozkaz - "Připojte se k jednotce" - avšak oni hrají karty, golf, popíjejí a tancují. Užívají si života naplno.


Zdroj: Osho - Důvěrnost

Reklama
Reklama

Komentáře

Roman (Čt, 28. 6. 2007 - 08:06)
Až většina lidí pochopí a přijme za svá tato evidentní fakta, tak už se snad populisti, vůdci sekt, církevní pohlaváři a podobní šašci budou muset začít živit vytvářením nějakých rozumných hodnot a přestanou dostávat bezpracně peníze od svých přihlouplých oveček.
Venus (Čt, 28. 6. 2007 - 08:06)
"..Život je možný pouze v nejistotě. To je velmi zásadní věc, jíž je třeba porozumět: život je ve své podstatě nejistota. Zatímco chráníte sami sebe, ničíte svůj život..."
BLÁBOLY chlapa, který má v podvědomí ten egocentrismus hluboce zakořeněný. Ženu by takové nesmysly nikdy nenapadly. Ona chce tu jistotu,například teplo a jídlo pro svoje děti...
R. (Čt, 28. 6. 2007 - 16:06)
a jistotu, aby se dětem nic nestalo... Mohou pak ale děti vůbec volně žít a hrát si?
Včera jsem náhodou zahlédla kousek pořadu Sama doma. Nějaká lékařka, tam říkala, jak je důležité, aby děti neseděly jenom doma u počítače, ale chodily do přírody a tam si hrály. Následoval pak výčet všech možných zranění, které se dětem venku mohou přihodit doplněný působivou fotodokumentací. Věřím, že plno matek po shlédnutí usoudilo pod vlivem touhy po jistotě zdraví dítěte, že přece jenom bezpečněji bude u toho počítače.
LordChirurg (Čt, 28. 6. 2007 - 16:06)
No samozřejmě..Nejistota...to je nejlepší..Nechtěl by někdo z Vás chodit domů s tím, že tam na Vás čekají děti a manželka, nebo že se určitě vrátí(pominu-li fakt, že Vás přejede auto či jakýkoliv jiný důvod, který se nemusí stát ani jednou za celý Váš život)??Já určitě.To co je napsaný nahoře je úžasnej výčet života feťáka či jakéhokoliv jiného druhu podobnému člověku.Pokud se jim tahle volba líbí, tak prosím, ale já nechci bejt mezi "sektou", kde nemáte nic a jste jen právě ten řadový vojáček.Mezi daňovými poplatníky jste taky jen řadový, ale máte už něco, čím se můžete potěšit a říct si "tohle je moje/naše" přitulit se k partnerce/ovi nebo jít někam do "společnosti".Taky zde nemáte jistoty, ale máte aspoň něco."Oni" nemájí vůbec nic a jenom si vším co dělají ničí život, i když si ho "užívají".Ona "jistota" a "jistota" jsou dvě odlišné věci, ikdyž vypadají podobně...
R. (Čt, 28. 6. 2007 - 16:06)
LordeChirurgu:-) nepleť sem sektu. Ten článek je snad pouze o tom, že by si měl člověk uvědomit, že v životě nemá nic jistý -i to, co si jako řadový daňový poplatník naškudlíš, může být během dne pryč a nikdy se nelze dostatečně ochránit.
Lidé, co touží po maximální jistotě dávají vidělat akorát pojišťovnám. Možná by nebylo špatné začít uzavírat pojištění na partnery. Až by partner zdrhnul s milencem, tak by ti pojišťovna vyplatila odškodné:-)
R. (Čt, 28. 6. 2007 - 16:06)
vydělat:-) a partnerka zdrhnula:-)
LordChirurg (Čt, 28. 6. 2007 - 17:06)
R:
Mno samozřejmě.Nic není jistý.To chápu a asi je opravdu naivní se toho domáhat.Ale proč je to tolik nejistý?Proč nemůžete s partnerem prožít celej život, pokud se k sobě hodíte, ale přebere vám ho někdo jinej aniž by třeba v tu chvíli ten partner chtěl(podnapilost).Proč nemáte jistotu, že na Vás někdo neudělá výbornej podfuk se smlouvou(třeba na to pojištětí).Protože jsou na světě svině.To, že nemáte jistotu, že se dítě narodí zdravý, nebo jestli vás nezajede to auto, to je jasný, s tím nikdo nikomu nepomůže, ale s tím ostatním??Stačilo by, kdyby si lidi aspoň trochu uvědomili, že pokud nebudou na sebe tak hnusný, tak se jim to několikrát vrátí.Chápu, že jeden..nebo i tisíc lidí to nezmění, ale je to škoda, kam jsme až došli...Civilizace hadr-hlavně být víš než ten druhej i kdyby to byl třeba dobrej známej.Tím jsem myslel "jistota" a "jistota" a ty sekty to proto, že oni jsou právě tíím prvním podnětem k těmhle činům...
R. (Čt, 28. 6. 2007 - 17:06)
No já se sektama nemám žádnou zkušenost, vždy jsem se vyhýbala všemu, co závadělo nějkou organizovaností či sektářstvím - max. jsem se seznámila s některými jejich myšlenkami, ale do sítě se lapit nenechala:-)
Ale také asi sekta jako sekta - např. příslušníci Hare Kršna myslím světu nijak neubližují...
To, že tě může zradit či okrádat např. i nejbližší kamarádka jsem zažila - proč to lidi dělají? Nevím. Většinou jsou nešťastní a nedokážou se z toho stavu dostat a tak nepřejí štěstí a pohodu ani lidem kolem sebe.
LordChirurg (Čt, 28. 6. 2007 - 17:06)
R.
Zdáš se mi velice inteligentí co se týče tohoto tématu.Rád bych to rozebral i víc, ale už bych nechtěl zde zaplňovat fórum. Pokud tedy jsi stejného názoru rád se Ti budu věnovat na icq - 193 307 524 nebo na skype - lordchirurg.
Jinak se sektami nemám taky žádnou velkou zkušenost.Jen píšu jak to vidím.
Jitulalala (Čt, 28. 6. 2007 - 18:06)
Je zajímavý, že na otázku nejistoty života se rozepíšete o sektách atd...Proboha, začněte trochu přemýšlet. To je o filosofii, náboženství a pocitu v duši a v srdci...Sekty? Jak omezující...Já si myslím, že život je jistý ve smyslu osudu, který máme daný. To, že "nevíme", jaký je náš osud, je ta nejistota. Ta podle mě dělá ze života to krásné. Nevíte, co se stane za deset let a ani to, co se stane za hodinu. Je to úžasné, překvapující dobrodružství a je třeba si vychutnat každý přítomný okamžik.
Jo a nejsem v žádné sektě, to je můj osobní pocit a moje srdce se s tímto hluboce ztotožnilo. Žije se mi teď mnohem lépe...:-)
R. (Čt, 28. 6. 2007 - 21:06)
LordChirurgu
Myslím, že by to nikomu nevadilo to tady trochu zaplnit. Od toho tady to fórum je, ne.
Já teď nemám přístup na ICQ ani skype - jsem pod přísným bezpečnostním režimem:-)
Roman (Čt, 28. 6. 2007 - 21:06)
Klidně to tady zaplňuj, LordeGhirurgu, ať se poučíme jak se to z ovečkama dělá.
Roman (Čt, 28. 6. 2007 - 21:06)
Klidně to tady zaplňuj, LordeGhirurgu, ať se poučíme jak se to z ovečkama dělá.
LordChirurg (Čt, 28. 6. 2007 - 23:06)
Vezmem to polopatě.Co se týče nějakých sekt či združení záleží na každém, ke komu se při a jestli vůbec se k někomu přidá.Někteří lidé vyžadují pro svůj pocit blaha nějaký smyšlený řád života nebo něco na ten způsob.Jiní zas potřebují vyléčit své mindráky a tak se přidají k nějaké skupině, aby byli prostě trochu vejš než ostatní(aspoň tak si to asi oni myslí).Tak či tak je to každého věc.Já do toho nikomu nekecám.Sám nejsem v žádné a myslím, že taky můžu žít(nebereme-li stát atd.)A co se týče tý nejistoty.Dneska si opravdu nemůže bejt nikdo jistý v ničem.Pokud by však lidé dostali trochu rozumu(ani by ho nebylo otřeba tolik), tak by se určitě některé věci dali brát za "jisté".Např.: někde na Islandu(nebo někde) stačí z vozu vystoupit na parkovišti a jít do obchodu.Nemusíte ani vytahovat klíčky ze zapalování.Myslíte, že by jste to mohli udělat někde tady??No určitě mohli, jen s tím rozdílem, že by jste ani nedošli do toho krámu a to auto by tam nebylo.To jsou ty ovlivnitelný jistoty.A ruku na srdce, určitě se vám někdy stalo, že jste zapoměli něco uplně zabezpečit.Tohle je jasnej příklad toho, jak by život mohl bejt klidnější a v určitých věcech jistější.Všechno je o lidech - jen nevím jestli to je dobře, nebo špatně...
R. (Pá, 29. 6. 2007 - 11:06)
To co píšeš platí například i v Japonsku - necháš někde kufr a můžeš si být jistý, že ho tam najdeš ... avšak zas tam máš mnohem větší nebezpečí zemětřesení, které ti určitě nějaké jistoty rozboří... To třeba ohledně smrtícího zemětřesení si u nás můžeme být jistí:-)
Samozřejmě, že by se lidi měli k sobě chovat slušně, neokrádat se, nevraždit...avšak myslím, že na celkovém principu, že život je nejistý, by to moc neměnilo.
Bič na blbce (Ne, 1. 7. 2007 - 07:07)
Když někdo(Lord) řekne určitou zkušenost typu A,okamžitě se vyrojí nějáký blbeček(Roman).a řekne,že je to B,aniž by dokázal sesmolit víc než jednu větu.A jeno proto,aby se snažil dokázat,že trošku výš než Lord.A přitom když srovnáme příspěvky,tak je to zkušené pozorování života,a odpověd blbečka,který chce být zajímavější ve stylu-jááááá-jsem ten nej.Ze jsem zase na tu doktroku lezl.Je to pořád dokola-Chytrý něco řekne,a blbeček okamžitě přichvátá a plivne jed.
(So, 7. 7. 2007 - 11:07)
Super článek!! Jen tak dál.
(So, 7. 7. 2007 - 11:07)
Super článek!! Jen tak dál.
(So, 7. 7. 2007 - 11:07)
Super článek!! Jen tak dál.
Návštěvník (Út, 31. 7. 2007 - 22:07)
Pěkný článek
Jana (St, 1. 8. 2007 - 09:08)
1. 7. 2007 07:39:50, Bič na blbce:

No, kdyz nakej "chytrej" neco pronese a vetsine lidi se to nelibi nebo s tim nesouhlasi tak ten "chytrej" zas neni treba tak uplne chytrej jak si mysli...:)
Koudyr (Čt, 9. 8. 2007 - 18:08)
Úžasné jak se z něčeho, co všichni podvědomě vímě, dá vytvořit něco, nad čím se spousta lidí pozastaví a pronese: "To je geniální."
Jak tak vidím autoři těchto článků jsou bezstarostní lidé, protože vědí jak žít a mají přesný návod. Jinak to je všechno o tom co a jak působí na člověka, nikoliv jak člověk může působit na to ... takže teď se budu bát, že mi autor rozbije "hubu", ale nakonec když přežiju budu odměněn bezstarostností :D
apoštol (Út, 18. 9. 2007 - 13:09)
To je absurdní: Hodnotný život je možný JEN v jistotě, kterou poskytuje spravedlivé postavení před Bohem. To však lze získat jen způsobem, který určil On sám. To už pro spoustu samospravedlivých a pyšných (nábožných i bezbožných) lidí je nepřijatelné a hledají nějakou vlastní cestu. Lidské názory nemohou zrušit existenci Boha a platnost Jeho zákonů a NIKDO se osobnímu setkání s Ním nevyhne. Je možné a nutné znát Ho osobně už teď a prožít kvalitní život v souladu s dokonalou Boží vůlí. Opravdu všechno ostatní je ubohost a promarněný život. Setkejte se s Ním. Napište mi (UcednikJezise"seznam.cz).
Andy (Út, 15. 1. 2008 - 22:01)
Článek výborný, zcela pravdivý, cítím to stejně...prostě nevaž se, odvaž se!!!
Kdo neriskuje nic nezíská a kdo nežije podle svého, nikdy se nedočká satisfakce a spokojenosti sám ze sebe...
povolte si opratě...žijem jenom jednou:)))
Anna (St, 16. 1. 2008 - 09:01)
No to je mi guru...
Tak jako tak nám přece nic jiného nezbývá.
Mary (Ne, 5. 9. 2010 - 12:09)
Vynikající článek. Pravdy bývají jednoduché. Škoda, že si hodně lidí kazí svůj život sledováním, co ti druzí (si koupili, a nemají se líp než my?) a nestarají se více sami o sebe. Byli by šťastnější. Ale když novináři a jiná svoloč vyrábějí ve společnosti dusno, aby lidi byli naštvaní už předem a už jen z titulků, je to fakt těžké prolomit.
Guy (Ne, 5. 9. 2010 - 12:09)
Vynikající článek. Pravdy...Ano, pěkný článek. přesně na něj sedí ten náš bývalý socializmus v zadrátované republice: sociální jistoty a práce. Na oplátku drž hubu a neříkej vůbec svůj názor, stejně ti není nic platný.A běda jestli se chceš podívat,jak žijí lidé jinde! Nelze! Mohl bys srovnávat, začal bys být neposlušný a to my nepotřebujeme!
hana (Po, 6. 9. 2010 - 11:09)
mě v celku nechává v klidu, co mají ti druzí a že bych se bála smrti?Vlastně na ni nemyslím.
Mary (Ne, 12. 9. 2010 - 19:09)
mě v celku nechává v...Mě také nezajímá, kdo co má.A pokud to budu chtít, pořídím si to také. Jednoduchý.
Petr (Ne, 12. 9. 2010 - 20:09)
Mary, pokud jednáš sama za sebe, je to OK. Mně je taky šumák, co má druhý a co nemám já. Horší je, když člověk musí rozhodovat za své děti. A v tom případě mi není lhostejné, když děcko nosí hadry od Vietnamců a ostatní děti se mu pošklebují.
Markéta (Ne, 12. 9. 2010 - 20:09)
Mary, pokud jednáš sama za...A proč ti to není lhostejné Petře? Myslíš že je důležitý jestli má člověk hadry od Vietnamce nebo značkový?
To vůbec není důležitý, důležitý je jak se postaví do života ......já jsme znala mnoho lidí kteří měli super moderní hadry a děti se jim nesmály ve škole, naopak obdivovaly je.......a nic z nich nebylo .....skončili jako nevzdělaní chudáci, jako nádeníci.
hana (Ne, 12. 9. 2010 - 20:09)
A proč ti to není...jenže děti jsou zlé a v dnešní době se vážně posmívají, že ten druhý je "socka", pokud nemá stejné věci, jako oni.A člověk(dítě obzvlášť) těžce nese, když se mu někdo posmívá.
Vzdělání, postoj k životu a pod. je něco jiného, tam máš pravdu.
hana (Ne, 12. 9. 2010 - 20:09)
jenže děti jsou zlé a v...bohužel, to, že jsou děti zlé a posmívají se druhým, musely někde okoukat.Většinou mají tento názor od rodičů.
Markéta (Ne, 12. 9. 2010 - 21:09)
bohužel, to, že jsou děti...přesně tak.....opakují názor rodičů ......ale to by právě měl svý děti člověk naučit, že není důležitý mít lepší hadry......nebo se chcete za každou cenu líbit nějakým blbečkům co maj špatný hodnoty?
Reklama