Zimní slunovrat - Vánoce

Tento svátek je spolu s Velikonocemi nejvíc násilně spjat s katolickou tradicí. V dnešní době ho známe jako Vánoce, přestože má zcela jasný pohanský základ. Co se vlastně oslavuje?

21. prosince je nejdelší noc v roce a dny se opět začnou prodlužovat. Podle staré pohanské legendy se slaví zrození nového Slunce. Porodila jej Matka příroda a pro nás to znamená, že se opět vrátí harmonie, projevující se jako život. Že zima a smrt nezvítězí, že to, co zdánlivě umřelo, se opět začne probouzet. Sluneční paprsky, které do té doby stále slábly, najednou začnou nabývat na síle.

Tyto svátky se slavily bujaře, asi tak, jako (byť náznak či odlesk dávných rituálů) oslavujeme Silvestr nebo příchod nového roku. Nebyly spjaty s žádnou puritánskou úzkoprsostí, religiozitou či asexuálním mystériem, kdy "duchovno" vítězí nad "hmotou".

Mohli bychom se zeptat, kam jsme to dali rozum, když 24. prosince s radostí zabijeme kapra, který mohl klidně žít ještě mnoho let, shromáždíme svou neurotickou rodinu kolem umírajícího stromku a snažíme se mít veselou, puritánsky asexuální sváteční náladu. Děláme tak všechno proti svému zdraví, vždyť v tyto dny se má oslavovat, ne ničit. Samozřejmě se najdou i takoví diskutéři, kteří vám všechno vysvětlí, stromky jsou hlavně pro děti, navíc jsou několik let šlechtěné a pěstované jen kvůli tomu, aby se na Vánoce podřízly.

V uctívání stromů se od starých Slovanů, Keltů, Germánů a pohanů vůbec výrazně lišíme. Staré národy až religiózně uctívaly stromy, které pro ně představovaly spojení s božskou podstatou, která je v každém člověku. Strom symbolizoval cestu životem, proto bylo nanejvýš divné uříznout a hned na začátku růstu zničit jeden z nejposvátnějších symbolů představy o životě vůbec.

Pak najednou, ke konci 16. století, v době, kdy se cena lidského života degradovala na minimum, přišel podivný zvyk řezat zdravé stromy, nosit je domů a zdobit si je. Raději si ani nepředstavujeme, kolik těch stromků za dobu trvání tohoto uměle vymyšleného zvyku mohlo být. Kdo tu zrůdnost mohl vymyslet a kdo jí mohl požehnat?

Zkuste si takový stromek sami vypěstovat, ať vidíte, kolik to stojí námahy a času. Za pět let práce ho pak uřízněte a vyhoďte. To už nemluvíme o takových zrůdnostech, jako porazit velký, zdravý, vzrostlý strom jen kvůli tomu, aby se postavil někde na návsi nebo poslal do Vatikánu jako symbol dobré vůle, či co. Naše pseudocivilizace má snahu všechno odsexualizovat a zničit.

Co to žijeme za divnost, která k těmto svátkům nikdy nepatřila? Vždyť naše Vánoce, tak jak je prožíváme, jsou spíš námětem pro horor. Stejně jako se to už stalo Halloweenu, dnes už jen vděčnému tématu pro scenáristy krvavých historek. Potlačená sexualita na nás útočí ze všech stran, přestože by podle našeho přesvědčení neměla s těmito svátky mít nic společného. Skryté pokrytectví proniká na povrch a mohutný přírodní impulz, který se nazývá zimní slunovrat, do nás opět vrací mízu. Děti se těší na Ježíška a přeplněné erotické kluby praskají ve švech. Nechali jsme se násilím zasadit do jakési pseudotradice, která není součástí přírody. Nedivme se, že pokud žijeme nepravdu, jsme nemocní.

Zdroj: Ariana a Raven Argoni - Věčný příběh, nakladatelství Eminent

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (36)

 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Pisatel není vymaštěný, ale duchvní člověk - plně s ním souhlasím, což barbaři považují za bláznoství. Jste slepí, nudní, rozežraní a hrajete si na tradice.

  Pro 25, 2005
 • Obrázek uživatele Doktor
  Doktor (anonym)

  Bože, jestli tohle někdo čte bude ještě blběší.

  Pro 07, 2002
 • Obrázek uživatele Šokovaná
  Šokovaná (anonym)

  To je ale blábol! Nejsem katolicka, o tradici slaveni pohanského zimniho slunovratu dobre vim, mame doma umely stromek ale presto doporucuji pisateli clanku, aby se nechal vysetrit psychiatrem ....

  Led 17, 2003
 • Obrázek uživatele Te.
  Te. (anonym)

  Je teprve září, nicméně... nedalo mi to, abych si to nepřečetla. Už v průběhu prvních odstavců toho článku jsem si říkala, že to musel napsat nějaký kretén, když pak začal blábolit o potlačené sexualitě, ta, mě napadlo, že to možná bude ten magor Raven, a taky že ano. Ten by samozřejmě nejraději slavil Vánoce nekonečnými sexuálními orgiemi, asi už má od toho sexu vymatlaný mozek. Sama nejsem věřící v klasickém slova smyslu, ale tajemno a kouzlo adventu a Vánoc miluju odmalička, celé to těšení - vůbec ne na dárky, ale prostě jen pro samotnou krásu těch dní...

  Zář 20, 2006
 • Obrázek uživatele Jaroslav
  Jaroslav (anonym)

  Jen si dejte, bližní moji ...

  Pro 02, 2006
 • Obrázek uživatele era
  era (anonym)

  Kdyby to nenapsali Argoni, mohl to tak napsat kdokoliv jiný. Literatury objasňující tradice je poměrně dost a všude se zmiňuje postoj k sexualitě. Nikoliv k obscénnosti, jak si přitroublí pokrytci zde myslí.

  Pro 02, 2006
 • Obrázek uživatele samorost
  samorost (anonym)

  Raven tu Arianu musi m...t jak fenu.

  Kvě 31, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Zimní slunovrat oslavuji,Vánoce ne,copak jsou všichni Češi věřící,nebo proč slaví Vánoce,jo pardon v téhle zemi jsou tak zblblí,že ani nevědí..??

  Lis 25, 2007
 • Obrázek uživatele Ire
  Ire (anonym)

  Zvláštní náhodou jsem se sem zatoulala...a jak si tak pročítám text, krásně vystihuje, co zažívám. Vypěstovali jsme si na zahradě "les" (asi 45 stromků) s tím, že na vánoce nebudeme muset kupovat. Za 5 let jsou tak nádherné... už víme, že je nazařízneme...nejde to...

  Lis 24, 2007
 • Obrázek uživatele Arthur Murray
  Arthur Murray (anonym)

  jsem rád, že nejsem sám, komu vadí násilné a zcela debilní překrucování starých tradic církví. Ačkoliv už asi těžko budeme měnit (dnes už zase tradiční) vánoce ke starým zvyklostem. Přece jen dnešní vánoce si vybudovali jistou atmosféru která je jedinečná. Když o tom tak přemýšlí, hodila by se spíše k jinému svátku.

  Pro 13, 2007
 • Obrázek uživatele Aiwendil
  Aiwendil (anonym)

  Já se vlastně na Zimní slunovrat narodila, takže mám přirozeně cit ke starým keltům a vím, že to bývala jejich obdoba Vánoc - svátků duše. Jsem ráda, že i ostatní nezapomněli na původní význam tohoto svátku. Je fakt, že ke všem keltským svátkům se pojí sexualita a tady nám předhazují pannu Marii, která otěhotněla přes ucho, ale nad tím už se radši nebudu pozastavovat... Díky za článek:-)

  Pro 20, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  22.-7:04(7:08)-Slunovrat-hurá a od 17. se začal oddalovat západ Slunce.

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  vis neco ti o prestavce musim rict luci tak cau

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  jak je lado? co chces za holku k vanocum?

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Vlada
  Vlada (anonym)

  Evu Kacenu Lucinu P/roste vsecky ze tridy

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  Martinkovou? pilatovou? 1 vnacku:?

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Lucinka
  Lucinka (anonym)

  čauky kluci

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Vlada
  Vlada (anonym)

  nio konecne ze pises ja te miluju

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  Vyrid simone ze ji miluju

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele 'Pavel
  'Pavel (anonym)

  jak je? mas se dobre a vyrid simone ze at se u nekoho podiva ve vyhledavaci na: obrazky fenixu cau

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Luci
  Luci (anonym)

  ja tebe taky a jak to by jsi se divil ps.vladovi

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Vlada
  Vlada (anonym)

  tak to je teda bobry ja to ale myslel ze srandy

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Vlada
  Vlada (anonym)

  vlada si mze mne dela prdel miluju te luci

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele zdarec
  zdarec (anonym)

  zdarec puritáni

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  ne kecam ses dobra kamoska psychicka podpora dik cau

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele vlada
  vlada (anonym)

  kdo napsal to cau puritáni????

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele pavle
  pavle (anonym)

  cawes vlado luci a pavle jak se máte

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele Pan Inkognito
  Pan Inkognito (anonym)

  Posvatna pravda!! My vsichni co nejsme krestani slavme Slunovrat!!! Nenechme se stahnout ke dnu poloumelim materialistickym svatkem jenz Ti druzi nazyvaji vanocemi!!!!

  Pro 21, 2007
 • Obrázek uživatele darecek
  darecek (anonym)

  Vanoce jsou svatky zlodejů.Všichni jsou vystresovany a prenasej to i na ty ktery nejsou .U stedrovecerního stolu je pak nejhlavnejsi se na vsechny smat jak kreten.Delat jako by snad ani zadny problemy neexistovali.Ale co tomu predchazi to jakoby bylo hned zapomenuto protoze cím víc dárků tím spokojenejší klidnejší vánoce prožijeme a nakonec jeste podpásovka, že místo ježíška donese dárky dědek v červený čepici z bambulkou

  Pro 24, 2007
 • Obrázek uživatele K.
  K. (anonym)

  Jsem věřící pohan. Největším svátkem jsou čarodějnice.

  Pro 24, 2007
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  to jako chces rict v tom 4 odstavci ze se jako nemaj slavit vanece nebo co?? pekna BLBOST!!!tim se nic nenici, to si jenom ti lidi delaji radost.a tak by me teda zajimalo jak vanoce slavis ty??ty snad sam zabijis kapra??nebo mas snad neurotickou rodinu a ten stromek umírá a hrozne moc mu to vadí??a co treba tohle:tim si nenicime zdravi, ze si vypijeme vino nebo proste neco..., tim jenom oslavujeme svatek, takze sem nepis to, co sam delas!!

  Říj 07, 2010
 • Obrázek uživatele Alarios
  Alarios (anonym)

  To sou zase kecy... lidsky kretenismus je nekonecny :)

  Pro 21, 2010
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Já se vlastně na Zimní...Keltové měli jinačí rozvržení svátků a slunovrat je zrovna moc nezajímal. Nejdůležtější svátek byl u nich Samhain-1. listopadu a poté 1.května, měli vše jinak posunuté.

  Pro 22, 2010
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  Keltové měli jinačí...Zimní slunovrat je nejdůležitějším svátkem tady v našem pásmu, tzn. že Kelti, kteří obývali střední Evropu samozřejmě zimní slunovrat slavili velmi zásadně, protože to znamenalo symbolický konec hladovění, tmy, pasivity atd. Keltové, ktěří se pak přesunuli do Velké británie a zejména do Irska a Skotska, se pohybovali v jiných astronomických souvislostech a proto posunuli některé svátky, protože tam zima je delší a léto skoro ne atd. Jinak je zimní slunovrat v podstatě nejdůležitějším svátkem v dějinách na severní polokouli. Na jižní je to pochopitelně obráceně :-)

  Pro 16, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama