Reklama

Hathajóga - sjednocení ducha, těla i mysli

Jóga v sobě zahrnuje filozofický přístup, který daleko přesahuje to, co si lidé pod ní představují. Není to jen návod, jak zvýšit tělesnou ohebnost a jak přitom meditovat.

Za soustavou cvičení a dechových
technik se schovává hluboký postoj a pohled na život, který podporuje adaptabilitu tělesného i psychického prožívaní.
Kromě toho, že jóga zvyšuje ohebnost a pružnost těla, nabízí také možnosti, jak snížit stres a zvýšit kontrolu nad vlastními tělesnými funkcemi. Zvyšuje odolnost proti nemocím.

Slovo jóga pochází ze sanskritského kořene yui, což znamená spojit nebo sjednotit. Jde o sjednocení pohledu na svět, stravovaní a cvičení. Cílem je sjednotit ducha, tělo i mysl. Na to ovšem nemusíte konvertovat k buddhismu. Moderní výzkumy vlivu jogínských cvičení ukazují, že napínaní a uvolňování velkých skupin svalů v jogínských cvičeních vede k vylučování neurotransmiterů v mozku, které vedou k pocitu uvolnění a jasné mysli.

Hathajóga je tělovýchovným systémem s jasně vyhraněnými vztahy k tělu i lidské psychice. Její cvičení reguluje dýchání, vede k masáži vnitřních orgánů, povzbuzuje látkovou výměnu, žlázy s vnitřní sekrecí,
uvolňuje klouby a páteř.

Ztuhlé klouby, napjaté svaly a pokřivena páteř - tyto překážky podle orientálních představ způsobují, že životní energie se blokuje a stagnuje. V moderním pojetí se zdá, že klouby a úpony svalů jsou velmi bohatě nervově zásobena místa a při jejich ztuhlosti či zbytečném napětí vzniká chronické podráždění, byť často podprahové, které vede ke změnám v psychickém ladění. Navíc ztuhlé svaly a nadbytek tukové tkáně moderního člověka výrazně zhoršují látkovou
výměnu. Ne nadarmo se říká, že pružnost znamená mládí. Uvolněné klouby a pružné svaly jsou tedy nejen podmínkou optimální pohyblivostí, ale vedou k celkovému zdraví a pozitivnímu ladění psychiky.


Hathajóga upřednostňuje pomalé pohyby, plynulost a výdrž v pozicích. Člověk se po cvičení ásan cítí osvěženy a uvolněny. Cvičení hathajógy stojí v protipólu dynamických aerobních cvičení, jako je běh,
plavaní, gymnastika, sportovní hry. Při aerobních cvičeních se výrazně zvyšuje potřeba kyslíku, srdce a celý cévní systém, plíce a příčně pruhované svalstvo se rozvíjí, zvyšuje výkonnost a odolnost vůči zátěži.


To, co v současné době nejvíce potřebujeme, je vyvážit a harmonizovat - potřebujeme najít také rovnováhu mezi statickým a dynamickým tělesným pohybem. Samotná jógová cvičení vedou k zvýšenému tonu parasympatického vegetativního systému. Jejich vliv je tedy preventivně protistresový. Ideální by mohla být kombinace jógových a aerobních cvičení. Proniknout do tajů jógy natolik, aby ji člověk mohl dělat zasvěceně, to chce mít dobrého učitele a léta na tom pracovat.


Nebudeme zde uvádět jednotlivé ásany, protože existuje cela řada příruček, které je popisují. Navíc máme za to, že jóga není pro samouky, daleko vhodnější je najít si zkušeného odborníka.


Zdroj: Chronická únava - nakladatelství Portál

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama