Reklama

Listí není pohroma ale dar stromů přírodě

Pozor padá listí! Pohroma v podobě spadaného listí je tu! Takovéto články se začínají objevovat napříč tiskem. Většinou je jejich účelem inzerovat různé fukary a vysavače. Pravda je však taková, že listí padá odjakživa a nikdy to pohroma nebyla. Příroda listí potřebuje a umí si s ním poradit.

Plno lidí je z listí vystresováno tak, že dokonce kvůli němu kácí vzrostlé listnaté stromy na svých zahradách. Jiní zase ze stejného důvodu sází pouze tůje či zakrslé jehličnany. Přitom vzrostlé listnaté stromy a velkou korunou jsou nejdůležitější v boji proti klimatickým změnám a pro ochlazování mikroklimatu.

Listí poskytuje potravu a úkryt různému hmyzu a živočichům. Možná i kvůli hysterickému úklidu všeho listí na podzim v evropské krajině dramaticky ubyl hmyz a ptáci. Fukary, vysavače či pálení listí zabíjí larvy brouků, motýlů, včelek samotářek...

Listí se vlivem vlhka a činností různých organismů rozkládá a obohacuje půdu o živiny. Je přirozeným hnojivem půdy. Je důležitou potravou pro žížaly, které půdu kypří a provzdušňují.

Listí půdu mulčuje. Brání ji před vysoušením a větrnou erozí.

Reklama

Listí zajišťuje přirozenou ochranu rostlinám a živočichům před mrazy.

Listí nahrabané ke kmenům stromů, pomůže stromy ochránit. Pokud stromy před zimou zalijete, bude se déle v zemi díky listí udržovat vlhkost. Podobně, pokud zaprší či napadne sníh, mulč z listí déle udrží v zemi vlhkost, kterou mohou stromy do doby mrazů využívat. Tuto vlhkost stromy po velmi suchém létě ocení.

V lesích nikdo listí neuklízí. Většina ho přes zimu a jaro zetleje. Díky tomu je půda v lesích velmi bohatá na organické látky a schopná vázat vodu. Inspirujte se i na zahradách přírodou a využijte ji ve svůj prospěch. Ušetříte si práci a na jaře ušetříte peníze za hnojiva.

Listí je nutno smést pouze z chodníků a cest, kde hrozí, že by při námrazách klouzalo a mohlo znesnadňovat chůzi.

Nebojte se listnatých stromů na svých zahradách. Přebytek listí lze dát společně s jiným materiálem (např. trávou, spadaným ovocem) do kompostéru a získat tak zdarma výživný kompost.

Jediný nástroj, který potřebujete, jsou hrábě. Listí lze i efektivně shrabovat větším kusem lepenky. V článku http://zdravy-domov.doktorka.cz/nenicte-listi-7-zpusobu-jak-vam-muze-byt-listi-na-zahrade-k-uzitku/ můžete najít inspiraci, jak listí na své zahradě zužitkovat v souladu s přírodou.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Tom (Út, 27. 11. 2018 - 15:11)
Tak v Ostravě již pochopili význam spadaného listí - zatím ho nechali na třech místech, aby to nebyl pro lidi moc velký šok a dali k tomu vysvětlující tabulku. Až tak jsme to dopracovali, že musí být lidem vysvětlováno, co bylo po milióny let zcela přirozené. No ale díky za to, že snad se znovu rozpomeneme: https://ostrava.idnes.cz/ostrava-jih-jezek-listi-obvod-zimni-spanek-f2f-/ostrava-zpravy.aspx?c=A181124_441442_ostrava-zpravy_jaga&fbclid=IwAR0H4euYfq-1UIiK9u03oSLYU_nOHKiKm_tKEdBoB4leWj1zt66_fDEHD1E
Reklama