Reklama

I jeden jediný strom vám může ušetřit náklady na topení

Každý strom se počítá a může mít vliv na snížení nákladů na vytápění. Dobře navržené větrolamy mohou podle vědců snížit náklady na vytápění o 10% až 25%.

 

I jeden strom ve vašem okolí může rozrušit a snížit proudění větru a tím vám ušetřit náklady na vytápění. Naopak poražení posledního vzrostlého stromu v ulici může tyto náklady zvýšit až o desítky procent. Toto je závěr výzkumu vědců z Univerzity Britské Kolumbie

Tým vědců pomocí dálkových výkonných laserových měřičů vytvořil dokonalý počítačový model předměstí Vancouveru. Výzkumníci v něm zachytili každý dům, strom i keř. Následně pomocí počítačové simulace na model aplikovali tři různé scénáře: ulice se stromy, ulice se stromy s holými větvemi a nakonec ulice úplně zbavené vegetace  - a  měřeli, jak je ovlivněno proudění vzduchu a teplotní bilance přítomných budov.

Výsledky:
Při odstranění všech stromů se zvýšila dvojnásobně rychlost větru.
Stromy sehrávají hlavní roli ve směřování a rozrušování proudění větru.
Každá překážka včetně holých větví bere větru sílu, takže i opadavé stromy plní v chladu tuto funkci.
Profukování může ovlivnit až třetinu spotřeby energií v obytném domě.
Odstranění všech stromů z okolí domů v modelu běžně vychyluje spotřebu energií na vytápění o 10 % v zimě a zhruba 15 % spotřebu energií na klimatizaci v létě.

Z více stromů můžete vytvořit dokonalé větrolamy
Beau Brodbeck z Auburnské univerzity a Sharon Jean-Philippe z Univerzity v Tennessee uvádějí, že dobře navržené větrolamy mohou snížit náklady na vytápění o 10% až 25%. Větrolamy fungují tak, že snižují rychlost větru a odvádějí vzduch nahoru a přes budovy. Větrolamy by měly být ideálně zasazeny kolmo k převládajícím zimním větrům, což pravděpodobně znamená výsadbu na západní, severozápadní a severní straně obytných budov. Místní povětrnostní podmínky by však měly být přezkoumány, aby bylo vybráno nejlepší umístění výsadby.

Reklama

Největší snížení větru nastává ve vzdálenosti od větrolamu, která se rovná 2 až 5 násobku výšky větrolamu. To znamená, že pokud očekáváte, že vaše stromy dosáhnou výšky 9 metrů,  tak by měly by být zasazeny mezi 18 až 45 metry od domova. Na menších pozemcích to není možné, přesto budou větrolamy stále účinné, i když v menší míře.

Pro nejefektivňější větrolamy vyberte stromy, které mají koruny, jenž se rozprostírají až k zemi a jsou stálezelené (což znamená, že drží listy celou zimu). Tyto stromy by měly být vysázeny poměrně blízko k sobě, aby se zajistilo, že se jejich koruny setkají. Tato vzdálenost se může pohybovat od 2 metrů pro menší stromy či stromy s úzkou korunou až po 5 metrů pro větší stromy. Výsadba může být přímá, zakřivená nebo seskupená. Pokud žijete v oblastech se silnými větry, doporučuje se seskupení.

Základem úspěchu je správný výběr stromů
Vyběr stromů odolných vůči chorobám a škůdcům je důležitý pro růst dlouhodobé městské výsadby. To je zvláště důležité při výsadbě větrolamů, která může být složena z jediného druhu. Majitelé domů by navíc měli důkladně zvážit výběr druhů odolných vůči větru, protože tyto stromy budou blízko domova a jejich selhání během bouřky by mohlo způsobit významné škody.

Vyhněte se pokušení sázet rychle rostoucí stromy, protože jsou obecně krátkodobé, mají slabší dřevěné vlákno, což je činí náchylnější k poškození větrem, sněhem nebo ledem. Stromy by měly být vysazovány v seskupení, pokud je to možné, protože jsou odolnější vůči větru než v jednotlivých výsadbách.

Nezapomeňte se vyhnout výsadbě stromů pod nebo vedle elektrických vedení. Vyhněte se též výsadbě povrchově kořeních stromů v blízkosti chodníků nebo příjezdovým cest. Časem by mohly kořeny poškodit tyto struktury. U většiny středních až velkých stromů je vhodná vzdálenost 3 až 4,5 metru.

Povrchově kořenící stromy, jako je například smrk, není též vhodné vysazovat do svahu, jelikož ho nezpevňují a hrozí nebezpečí vyvrácení. Smrky neprospívají ani v nižších nadmořských výškách. Přirozeně se vyskytují až ve výškách od 900 metrů nad mořem.

Autor: mk
Zdroj: ScienceDaily a eXtension.org

 

Reklama

Komentáře

Václav (St, 16. 1. 2019 - 10:01)
Dřív býval na vsi před každým domem strom a lavička. Za domem pak většinou ovocná zahrada se vzrostlými stromy. Kde to nyní je? A to měly lidé mnohem víc fyzické práce a z listí se nezbláznili. Něco shrabali, něco nechali zetlít. Já dnes obdivuju krásné stromy hlavně v amerických filmech. Tam tato tradice stále zůstává. Podél silnic v rezidenčních čtvrtích jsou vysoké stromy. Lidi mají vysoké stromy u verandy. A ty záběry z ulici amerických měst přikrytých na podzim spadaným barevným listím miluji. Z dětství si pamatuji, že to tak bývalo i v českých městech. Dnes musí jít člověk za vůní podzimu vyloženě někam do lesa.
Tuareg (Ne, 23. 2. 2020 - 23:02)
Stavíme dům, ještě jsme nepoložili cihlu, ale už jsme u 50tého stromu. Pozemek asi 3ha původně bez jediného stromu. Před domem budou malostromky jako rybízy a angrešty, pod domem 3 třešně a 2 jabloně. Zbylé stromy budou dál a listí půjde na kompost. Staral jsem se o vzrostlou zahradu roky a vždy mě to bavilo. Jsem ve výborné kondici a pohrabat listí po 30 stromech není taková dřina. Ale té parády.
Návštěvník (St, 16. 1. 2019 - 13:01)
To bylo našim dědům a pradědům jasné už dávno. A to jde nejen o úspory na topení. Ono hlavně u starších domů ty hrušky a jabloně vysoušely půdu pod domem a zamezovali plísním. Navíc v horkých dnech byly svým stínem oázou pro obyvatele. Inu - DOBA MODERNÍHO ZPITOMĚNÍ JE TU.
Máme sice kopu počítačů mobilů a silnejch aut, ale jaksi nám chybí v zimě mráz a sníh (ten bývá spíše na jaře), v poslední době také voda (i když přívalů a záplav je víc než bývalo), místo lesů holiska, místo obilí - řepka. Tak se divíte dnešku!
Monika (St, 16. 1. 2019 - 13:01)
S tím vysoušením máte pravdu. Tuto funkci často dobře zastával ořešák. Též nechápu, proč si dnes lidi před stavbou domu všechny stromy na parcele vykácí. Strom někde v rohu by určitě ničemu při stavbě nepřekážel. A často ani po stavbě nikde žádný strom lidi nezasadí. Je smutné vidět nové domy a před nimi atrakce pro děti, na kterých si skoro nikdo nehraje, protože v létě je vedro a v zimě zima. Strom roste dlouho a proto by to měla být jedna z prvních věcí, o co se lidi budou na pozemku zajímat. Strom stojí minimum korun a poskytne nedocenitelné služby.
Milan (St, 16. 1. 2019 - 13:01)
Já si ještě pamatuji stromy na horách. Dnes jsou tam sjezdovky a orkány 4x do roka.
vlasta cermakova (St, 16. 1. 2019 - 19:01)
Mate vsichni pravdu ,U nas v K.h. si koupily chatu a hned pokacely 3 vzrostle brizy a jeste na cizim pozemku.Vsechen cerny bez vyrvala ze zeme aby na chatu nestinil.Je mi lito ze jeste uci ve skole
Romana (St, 16. 1. 2019 - 22:01)
Mne tez soused odrezal u stodoly bez dovoleni na mem pozemku cerny bez. Pry ze je nebezpecny, hrozne se siri a mohl by zpusobit spadnuti stodoly. Nevim, kam lidi na tyhle bludy chodi.
V. (Pá, 21. 2. 2020 - 09:02)
Hovňo
Honza z lesa (Pá, 6. 3. 2020 - 08:03)
OK,to sedí
Tuareg (Pá, 6. 3. 2020 - 09:03)
Já vim
Jarda (Út, 13. 12. 2022 - 10:12)
Někde jsem četl, že v Anglii oceňují stormy na zahradě - za vzrostlé jaou stovky tisíc korun až třeba milion za vzrosly dub. Asi by to bylo dobré i u nás - zvýšit při prodeji hodnotu pozemku, pokud jsou tam vzrostlé stromy, aspoň by to lidi před prodejem nevykacovali s tím, že si myslí, že to lépe prodají. Též se mi stalo, že jsem se jel podívat na krásný pozemek s nádhernými ořešáky, které však již byly pokácené, protože sousedi v hospodě prodávajícímu poradili, že to lépe prodá bez stromů.
mamada (Út, 21. 1. 2020 - 17:01)
super článek!
Reklama