Reklama

Transplantace pupečníkové krve

V posledních dnech se v médiích rozpoutala diskuse o odběru pupečníkové krve - biologického "odpadu" vznikajícího při porodu. V této souvislosti zaznělo mnoho neúplných a zavádějících informací, které mohou negativně ovlivnit vnímání odborné i široké veřejnosti komerčních odběrů pupečníkové krve.

"Při veškerém našem pracovním jednání jak s ambulantními lékaři, tak i v nemocnicích a na našich přednáškách pro odbornou i laickou veřejnost, lze získat pouze úplné a naprosto pravdivé informace bez jakéhokoli zkreslení či úprav. Rozhodnutí rodičů, zda věnují transplantát pro anonymní použití nebo uchovají pro vlastní dítě je věcí svobodného rozhodnutí na základě úplných informací", uvádí PharmDr. Lucie Kvasnicová, obchodní
a marketingová ředitelka společnosti Cord Blood Center CZ.

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přerušení v pupečníku a v placentě. K odběru pupečníkové krve dochází po narození dítěte a přestřižení pupeční šňůry a je pro dítě i matku naprosto bezpečný a bezbolestný. Cílem zpracování pupečníkové krve je připravit transplantát, který může být uskladněn po desetiletí. Po zpracování se transplantát zmrazí a uskladní v tekutém dusíku nebo v jeho párách při teplotě přibližně -196°C. Tak může být uskladněn mnoho desítek let. Vlastní transplantát obsahující kmenové buňky z pupečníkové krve je možné použít při léčbě asi 50 onemocnění jako náhrada za poškozené, resp. zničené buňky kostní dřeně. Rodiče mají možnost rozhodnout se, zda nechají pupečníkovou krev uchovat pro své dítě využitím služeb komerčního subjektu, nebo zda ji anonymně věnují do Registru dárců pupečníkové krve.

V České republice působí tři subjekty, které zprostředkovávají odběr a zpracování pupečníkové krve. Banka pupečníkové krve připravuje transplantáty pro tzv. alogenní transplantace a tato služba je pro dárce bezplatná. Komerční subjekty, jímž je i Cord Blood Center CZ, zprostředkovávají odběr a zpracování pupečníkové krve pro autologní použití
za finanční úhradu. 

 Výhody vlastního transplantátu dítěte:

Odpadá riziko spojené s nenalezením vhodného dárce pro transplantaci ( cca 50% pacientů nelze vůbec transplantovat, protože se nenalezne vhodný dárce).

  • Na rozdíl od transplantátu od jiné osoby odpadá pravděpodobnost jeho nevhodnosti pro příjemce.
  • Buňky pupečníkové krve se získávají na začátku života a zůstávají během uskladnění "věčně mladé".
  • Transplantát je široce použitelný při léčbě celé řady těžkých nemocí.
  • Transplantát lze použít i v dospělosti dítěte.

     Do dnešní doby se ve světě uskutečnilo několik nepříbuzenských, ale i mnoho příbuzenských transplantací z transplantátů z pupečníkové krve. Na příklad ve Slovenské republice se v roce 1998 uskutečnila transplantace, při které se poprvé použily kmenové buňky z pupečníkové krve a od té doby byly vykonané další tři transplantace mezi sourozenci, všechny úspěšně.



V případě zájmu o další informace kontaktujte:

 Ing. Lucie Pavlásková

Senior Account Executive

IMPACT PR & Consultancy

tel: +420 222 540 147, +420 602 360 478

e-mail: [email protected] 

 PharmDr. Lucie Kvasnicová

Obchodní a marketingová ředitelka

Cord Blood Center CZ

tel: +420 532 191 596, +420 602 192 401

e-mail: [email protected]

Cord Blood Center je společnost, která se zabývá zabezpečením zpracování, zmrazenía uskladnění pupečníkové krve ve spolupráci s neziskovou organizací Eurocord-Slovakia. Eurocord-Slovakia připravuje od roku 1997 transplantáty pro mezinárodní výměnu s pomocí finančních prostředků získaných od Cord Blood Center, sponzorů, slovenské vlády a z vědeckých grantů Evropské unie.Více informací na www.cordbloodcenter.com

Reklama
Reklama

Komentáře

Hinner (Čt, 17. 5. 2007 - 13:05)
clanek je zavadejici, jako kazde PR. Chcete snad tvrdit, ze transplantace probehla na Slovensku od roku 98 jen 4krat?? Vubec souveti: "Do dnešní doby se ve světě uskutečnilo několik nepříbuzenských, ale i mnoho příbuzenských transplantací z transplantátů z pupečníkové krve." je opravdova perla. Pouze "nekolik" nepribuzenskych a "mnoho" pribuzenskych... neni to nahodou naopak? jaka jsou tedy presna cisla???
MUDr. (Po, 20. 9. 2010 - 11:09)
cituji učebnici vnitřního lékařství:Předpokladem úspěšného provedení transplantace krvetvorných buněk je kromě správné indikace u allogenní transplantace i nalezení vhodného dárce, což je dáno zejména kompatibilitou v HLA systému, a u obou typů transplantací sběr dostatečného počtu krvetvotných buněk. Kompatibilita v HLA systému je nejdůležitějším faktorem pro snížení rizika reakce štěpu proti hostiteli (GVHD-graft versus host disease), která je způsobena přítomností imunokompetentních buněk dárce ve štěpu. Pokud se mezi sourozenci a příbuznými(!)
nenajde HLA kompatibilní dárce, je nutné hledat vhodného dárce v registru nepříbuzných dárců. (Pavel Klener et al. - Vnitřní lékařství, 1.svazek,Galén, 2006)
z toho vyplývá, že vhodný dárce se hledá přednostně v rodině. Také je důležitá časová náročnost tohoto procesu - dárce se jistě nenajde hned.
Dita (Pá, 9. 12. 2011 - 12:12)
Nejmodernější doporučení zní, pokud je pacient v remisi a zároveň ohrožen relapsem, neměl by se ztrácet čas a mělo by se ihned přistoupit k transplantaci takovou jednotkou pupečníkové krve, která má HLA shodu alespoň 4/6. Je to výsledek rozsáhlého výzkumu, zde je odkaz na článek v Lancetu. Pro přístup k článku je nutné se zde registrovat. http://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045%2810%2970144-3/fulltext
Svatava Janečková (Po, 30. 4. 2012 - 12:04)
clanek je zavadejici, jako...pěkný článek, trošku jsem prohledala internet a pro zájemce našla aktuálnější odkazy: http://www.cordbloodcenter.cz/clanek/show/33/o_nas
a mapku odběrových míst: http://www.pupecnikova-krev.cz/kde
Myslím, že při současných cenách už je pupečníková krev dostupná pro každého.
Reklama