Reklama

Smrt k pronajmutí

Člověk zmáčkne knoflík a může tak ukončit svůj život rychlou injekcí chloridu draselného. To aspoň tvrdí Roger Kusch, druhdy jeden z nejslibnějších německých konzervativních politiků a nyní překvapivý propagátor stroje na milosrdné ukončení života.

Pokud se v Německu začne vyrábět jeho "Perfusor" navržený s cílem obejít přísné zákony zakazující asistovanou sebevraždu, pak by se brzy mohlo stát Německo namísto Švýcarska novou destinací pro ty, kdo chtějí skonat vlastní rukou, píše britský list The Times.


Zhruba 700 pacientů, včetně několika nevyléčitelně nemocných Britů, už odcestovalo do švýcarského Curychu, kde jim organizace Dignitas pomohla zemřít. Asistovaná sebevražda je ve Švýcarsku legální od roku 1942, pokud případ konzultuje lékař a pacient je seznámen s důsledky svého rozhodnutí.


Ale Dignitas se dostala pod palbu kritiky kvůli experimentování se způsoby sebevraždy. Podle videonahrávek předložených curyšskému státnímu žalobci dostávali pacienti igelitové sáčky přes halvu, do nichž jim bylo pumpováno helium. Ze čtyř posuzovaných případů zemřel jeden pacient po devíti minutách a tři po 25 až 30 minutách. "Těla sebou několik minut škubala," říká prokurátor Andreas Brunner. Švýcarské sdělovací prostředky přirovnaly tyto techniky k metodám používaným nacisty za Třetí říše.


Dignitas argumentovala tím, že otrava plynem byla rychlejší než smrt injekcí s jedem, protože helium nevyžaduje lékařský předpis a odbourává tak náklady a čas potřebný k nalezení sympatizujícího lékaře. Většina klientů Dignitas pocházela z Německa, kde je asistovaná sebevražda nelegální a toto téma navíc vysoce citlivé kvůli vzpomínkám na nacisty, kteří praktikovali systematickou eutanazii na tělesně a duševně postižené osoby.


"Tento přístroj je jednoduše možností pro nevyléčitelně nemocné osoby," řekl třiapadesátiletý Kusch, když minulý pátek představoval zařízení, jež vypadá jako kříženec mezi elektrickým transformátorem a stříkací pistolí na barvu. "Nikdo není nucen ho použít, ale já věřím, že přispěje k diskusi, která se dotýká tisíců lidí."


Přístroj by byl pacientům pronajímán, takže by sami mohli vložit injekční jehlu a zmáčknout knoflík, který uvolní dávku chloridu draselného, jenž je používán k popravě v některých amerických státech. Stoupenci tohoto zařízení tvrdí, že smrt se dostaví během několika vteřin. Ovšem organizace pronajímající tento přístroj by v případě jeho používání byla povinna pokaždé konzultovat lékaře, který by určil přesnou dávku.


Pouhé pronajmutí osobě se sebevražednými tendencemi není podle právních expertů v Německu protizákonné. "Pokud je nemocný člověk plně schopný chápat dosah svého rozhodnutí, pak pronajmout mu podobné zařízení není o nic nelegálnější než půjčit mu kuchyňský nůž nebo žiletku. Nelegální by to bylo jen v případě, že by potenciální sebevrah požádal někoho v místnosti, aby za něj zmáčkl tlačítko," říká Gerhard Strate, obhájce z Hamburku.


Kusch, který je doktorem práv, býval slibnou politickou hvězdou, za vlády kancléře Helmuta Kohla byl šéfem ministerstva vnitřní bezpečnosti a poté se stal ministrem spravedlnosti v Hamburku. Byla mu předpovídána velká politická kariéra, ale stal se obětí bojů uvnitř křesťanských demokratů. Stranu opustil a stal se propagátorem eutanazie nevyléčitelně nemocných. Zároveň si otevřel právnickou praxi, v níž se specializuje na poradenství starým lidem, kteří se obávají, jaký právní a daňový dopad by mohl mít konec jejich života.


(ČTK/The Times)

Reklama
Reklama

Komentáře

tomaslezal"yahoo.com (Ne, 25. 5. 2008 - 20:05)
super,snad se to zacne brzo prodavat,chtel bych to nasypat manzelce do kafe
Návštěvník (Po, 26. 5. 2008 - 06:05)
co ses za debila??mááš hovno co na praci??
.. (Po, 26. 5. 2008 - 14:05)
Nee-má hovno místo mozku
Reklama