Reklama

Placeba a nocebo efekt

Existence efektu placebo, tedy vsugerovaného pozitivního účinku zcela neúčinné látky, je poměrně široce známa. Lékaři však v těchto dnech ve Vídni upozornili na to, že mnohem méně známý, ale přesto stejně silný je i opačný efekt, pro který se užívá označení "nocebo" z latinského "budu škodit".

Mnoho studií prokázalo, že pacienti, kterým byl podán například neškodný, ale neúčinný hroznový cukr, ale kterým bylo řečeno, že jde třeba o lék proti bolesti, brzy hlásilo, že jejich bolesti ustupují. Tento placebo efekt se podle výzkumů objevuje zhruba u 30 procent všech lidí.

Rakouští a němečtí experti teď dokládají, že obdobný efekt může působit i obráceně, tedy negativně. Obecně jde o to, že účinnost mnoha léků je do značné míry závislá na psychickém stavu a "naladění" pacienta. Výzkumy sice ještě nejsou tak rozsáhlé jako zkoumání placeba, ale jejich výsledky jsou již jednoznačně průkazné.

Například skupině čtyřiceti astmatiků byl podán lék s upozorněním, že může vyvolat alergickou reakci. Přestože šlo o naprosto neškodnou látku, reagovala téměř polovina zkoumaných osob zhoršeným dýcháním a plných dvanáct z nich dostalo regulérní astmatický záchvat. Vzápětí byla stejná neškodná látka podána stejným pacientů jako lék, který jejich potíže odstraní. A skutečně - rychle se jim ulevilo a byli v pořádku.

Při jiném pokusu bylo lidem v určité lokalitě sděleno, že mohou pociťovat obtíže proto, že v blízkosti jejich bydliště je vysílač umožňující spojení mobilních telefonů. Brzy se mnozí skutečně s různými potížemi hlásili. Háček byl v tom, že vysílač vůbec nebyl zapojen.

Reklama

Podobné studie dokazují, že silný a rozšířený efekt nocebo opravdu existuje. Dal by se definovat tak, že už pouhá obava z nežádoucího nebo vedlejšího účinku léku vede u mnoha lidí k tomu, že se tento účinek skutečně dostaví.

Například farmakolog Uwe Gessner upozorňuje na to, že velmi rozšířený je tento negativní efekt v souvislosti s návody, které jsou přibalovány ke každému léku jejich výrobcem. Ten kvůli právní ochraně vyjmenovává všechny možné, i zcela nepravděpodobné, negativní vedlejší účinky preparátu. Pacienti, kteří si návod pečlivě přečtou, jsou mnohdy už tímto výčtem vyděšeni tak, že jim lék nepomůže, ale spíše se jim přitíží.

František Václavík - ČTK

Reklama

Komentáře

Hypochondrem (Út, 11. 12. 2007 - 21:12)
S posledním odstavcem článku plně souhlasím! Nedávno mne bolel žaludek, podezření na vredy. Stress, nespím, jedl jsem rychle a spol. Dostal jsem od doktora prášky a když jsem si přečetl kontraindikace - zjistil jsem, že nechi mít event. vyrážku, nespavost, návaly, závratě, průjmy, vysušené sliznice, zvýšení pocení, dušnost, přecitlivělost, podrážděnost, alergickou reakci ....a tak jsem si raději zase nakapal allivictus a byl klid. Rozhodl jsem se, že vředy nepřipustím a zapátral jsem v paměti co jsem jedl a byla to obyčejná dietní chyba a nakonec je vše OK. Prášky jsem doktorovi vrátil - když umřít tak bez pomoci chemie - kterou do sebe cpu vědomě. Zlatý česnek a slivovice. Rozproudí krev a vyčistí.
Tabletka (St, 12. 12. 2007 - 08:12)
Česnek a slivovice - to musíš tedy pěkně "vonět"....
Kapač (St, 12. 12. 2007 - 13:12)
já kapu allivictus - nesmrdím, trik je trik!
Reklama