Reklama

Kdy ustat s léčbou rakoviny

Agresivní léčba pacienta s rakovinou by měla ustat, když mu už nepomáhá, a naopak má těžké vedlejší účinky. Po dohodě s pacientem by měla následovat léčba zmírňující bolesti, která mu od obtíží uleví a pomůže důstojně prožít poslední dny života. Novinářům to řekl předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček po dnešním jednání vědecké rady ministerstva zdravotnictví, která schválila prohlášení společnosti o českém národním onkologickém programu.

Podle Vorlíčka jsou nyní cytostatika v Česku často podávána i těm pacientům, jimž už nepomáhají. Marná léčba znamená podle něj i zbytečně vynaložené peníze. "Pacient vyžaduje léčbu za každou cenu, protože není přesně informován, že už nefunguje, a lékař nemá sílu a odvahu, aby mu to sdělil," vysvětlil.

Onkologická společnost chce proto vyvolat o tomto problému veřejnou debatu. V březnu uspořádá diskusi lékařů a zástupců pojišťoven na téma, ve kterém okamžiku a za jakých okolností zastavit onkologickou léčbu, která neúčinkuje.

Podle Vorlíčka je důležité, aby se zlepšila komunikace mezi lékařem a pacientem, aby spolu probírali varianty léčby. "Konečné slovo musí mít pacient," zdůraznil. Před 15 lety pacienti nevěděli, že mají rakovinu, dnes už jim lékař o nemoci řekne.

Podle Vorlíčka tak mohou lépe spolupracovat, naděje se jim tím nebere. Naděje má podle něj čtyři "vrstvy" a s nimi musejí lékaři umět pracovat. První, když pacient vstoupí do nemocnice a věří, že se vyléčí. Druhou, když se léčba nedaří a pacient se upne na to, aby tu byl co nejdéle. Třetí, když pochopí, že se vše zhoršuje, a doufá, že bude mít co nejméně obtíží. A čtvrtá, když už vidí, že jeho život končí, a chce mít naději na dobrou smrt bez bolesti a je smířen s osudem.

Reklama

Pacient by měl mít rovněž možnost vybrat si nemocnici, v níž má větší naději na vyléčení. Tyto informace pacienti nemají. Přežití pacientů s nádory v konkrétním stádiu je známo, řada dat je v Národním onkologickém registru. Lze také zjistit, které okresy mají dobré výsledky léčby a které jsou na tom špatně. Onkologická společnost chce okresy o jejich situaci informovat, to je podle Vorlíčka první krok k nápravě.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Irena (Út, 10. 2. 2004 - 18:02)
Je jenom škoda, že stejná pozornost jako důstojnému umírání na rakovinu, není také věnována její prevenci.
Světlana (Po, 16. 2. 2004 - 12:02)
Když propukne nemoc, tak je už těžké ji zastavit. Pokud by lidé byli informováni o tom, co dělat, aby nemoc nepropukla, tak by se ušetřilo mnoho peněz na léčbu rakoviny i mnoho bolesti nemocných.
alena pietrzak (Pá, 20. 2. 2004 - 20:02)
tak proc neinformujes a jenom klabosis. jak mas vedomost tak se podel se vsemi.
anna (Po, 3. 10. 2005 - 02:10)
Ale lidi jsou informováni, pokud ovšem mají o informace zájem. Na každé krabičce cigaret je to napsané, a přesto to nikoho nodradí. dokonce ani když se dozvědí, že onemocněli, nejsou schopni přestat. To je jen malý příklad. Je známo, že kancerogenní jsou i uzená jídla, přepalovaná, chemicky upravovaná. Äle v dnešní konzumní společnosti na to není čas ani zájem se tím zabývat. Kdo má zájem, může si informace obstarat, není to zas tak obtížné.
anna (Po, 3. 10. 2005 - 02:10)
Byla jsem přeléčena radiojodem po odstranění štítné žlázy. Jelikož mám transplantované dva orgány a beru inunosupresiva, jak mám zvyšovat svoji imunitu?
Jitka (St, 25. 6. 2008 - 19:06)
Myslím si, že onkologové mají tolik práce,že se nevěnují pacientům v dostatečné míře.Např. s psychic. problémy se vůbec nikdo nezabývá! A vím o čem mluvím prožívám s maminkou nejtěžší období jejího života!Přístup některých doktorů je velmi smutný.Dostaneš nějaké léky,nežádoucí účinky už řešíš jen po telefonu.Na časté návštěvy onkol. nemáš sílu.
lidi (So, 27. 12. 2008 - 02:12)
Lidi jsou pohodlni a nemaji zajem neco resit.
Maja (So, 27. 12. 2008 - 19:12)
Nemohu souhlasit , já jsem se vždy o své zdraví starala ,zdravě se stravovala a díky odbornému lékaři, který mne zanedbal a nic nepoznal, jsem skončila na onkologii - rozhodla jsem se bojovat a ten lékař? Vesele si ordinuje dál...
Návštěvník (So, 27. 12. 2008 - 20:12)
Lékaři jsou pohodlní a nemají zájem něco řešit.... z onkologických pacientů a jejich příbuzných pociťují ... strach? ... obavy....? nechuť?......zhnusení?....odpor?....
Natura (Ne, 28. 12. 2008 - 06:12)
Lékaři jsou také lidi. Pociťují stejný strach, jako my ostatní. To, že se denně setkávají s rakovinou, je sice dokáže trochu otupit, ale jakmile jde o ně samotné, či jejich blízké, je to zcela něco jiného.

Určitě to není zhnusení ani odpor, co by pociťovali z onkologicky nemocných pacientů a jejich příbuzných. Je to obyšejný lidský strach, připomenutí vlastní smrtelnosti.
neumíme se smrtí zacházet. Dlouhá léta byla tabu, jak jsme se tomu vyhýbali, a dělali, že neexistuje.
Nyní se doba mění, a smrt začínáme přijímat do svého života, a jsme nuceni ji nějak zpracovat. Nevíme jak, nikdo nás to nenaučil, všichni předtím vždycky utíkali.

Teď snad je jiná doba, a onkologicky nemocní už nejsou na okraji společnosti a schováni před zraky světa (ikdyž to není hezký pohled), patří to k našemu životu.

I lékaři si to začínají uvědomovat.
Karel (Ne, 28. 12. 2008 - 09:12)
Nemyslím si, že by byla nějak extra vyřešena léčba, tedy spíše starostlivost o onkologicky nemocné, myslím tím ty, kteří to mají již tzv. spočítané. Naše společnost nemá prostředky a ochotu těmto lidem pomoci. Řada lékařů se již odvažuje vyslovit, kolik procent lidí není kvalitně před smrtí zbaveno bolesti, personál se většinou na takové pacienty dívá jako na zbytečnou starost atd. Záleží hodně na štěstí, ve kterém zařízení umíráte. Když kamarádce mé dcery umírala matka, tak sestra jí celkem v klidu řekla, že stejně již nevnímá, tak co.
Lidovci a církev brojí proti eutanázii, ale co dělají ve prospěch těchto nemocných? Proč je málo hospiců?
Formol (Ne, 28. 12. 2008 - 09:12)
A proč vlastně máme atestační obor Paliativní péče? Proč si spousta chytrolínů myslí, že jejich názor podložený četbou Blesku, Meduňky a podobného škváru je stejně hodnotný jako skutečná klinická praxe? Proč v ČR každý blbec rozumí perfektně zdravotnictví (a také školství)?
Pepa (Ne, 28. 12. 2008 - 10:12)
No to je hezké, že máme atestační obor paliativní péče. Taky máme spoustu jiných atestačních oborů. A proč nějaký chytrolín srovnává osobní zkušenost s příbuzným, umírajícím bez adekvátní péče, s četbou blesku??
Karel (Ne, 28. 12. 2008 - 10:12)
To Pepa: dělá to proto, aby nositele názoru, s kterým on nesouhlasí co nejvíce zdiskreditoval a udělal blbce.
Jenže já se zde neoháním názory z blesku, ale s mými osobními zkušenostmi (protože je mi kolem padesátky a tím pádem mám nějaké životní zkušenosti a taky v tomto věku již odcházejí někteří známí a příbuzní) a údaji, které zazněly od odborníků i do kamery.
A jinak považuji za sprostý výsměch kecat o nějaké skutečné klinické praxi. Celá lékařská péče je poddimenzovaná co do množství personálu a jeho ohodnocení. Jestli chce být někdo hodně chytrý, tak ať zvedne prdel, opustí školící zařízení a zajede si do nějaké nemocnice na střední moravě, kterou vlastní třeba jedna známá agresivní nová zdravotní pojišťovna a může pohovořit s personálem.
Kdybych kurva nechodil pravidelně na hospitalizace a neviděl, co se děje, tak budu držet hubu.
Formol (Ne, 28. 12. 2008 - 12:12)
Zkušenost s jedním případem, notabene zkreslená, je celkem málo na hodnocení praxe v celé ČR. Asi tak.
pavouk (Ne, 28. 12. 2008 - 12:12)
Ale Formole, spad jsi z višně? Ty si myslíš, že zdejší diskutující nebyli nikdy v nemocnici? Anebo jsi tam coby pacient nebyl nikdy ty.
Formol (Ne, 28. 12. 2008 - 13:12)
pavouku, nespadl jsi ty? Ti diskutující zde mají maximálně jednu zkušenost (mnozí jen četli Blesk či Meduňku), zkreslenou subjektivním prožíváním (jednak už tím, že se jednalo o jednoznačně "negativní situaci", a jednak tím, že "chtěli vidět" především negativa). Potud je to celkem normální, nikdo nechodí do nemocnice rád. Ovšem někteří jedinci zde svoje vlastní negativní prožívání "přehánějí" (své subjektivní prožívání porovnávají se slaboduchými seriály a filmy) a podle toho pak hodnotí. I potud by to bylo pochopitelné. Ovšem pokud někdo generalizuje a odsuzuje celý systém na základě toho, že mu v Horní Dolní neposkytli adekvátní péči (a většinou nejde o skutečné pochybení, ale pouze o srovnánání se seriálem nebo s představou všemocných lékařů), tak je to jednak ukázka neschopnosti dotyčného se hlouběji zamyslet a jednak je to i zbytečné (a vlastně nepravdou podložené) stresování těch, které léčba čeká (a to ani nemluvím o tom, že se může jednat o faktor spolupodílející se na případném odkladu zahájení léčby u nemocných se zatím léčitelným stádiem).
Karel (Po, 29. 12. 2008 - 00:12)
Formole, já se nevyjadřuji k Vašemu souboji a alternativci, ale pokud tady píšete o maximálně jedné zkušenosti a ještě zkreslené, tak zde konstatuji, že máte potřebu si to lékařství a jeho skutečný stav idealizovat. Proč to děláte, to netuším. Na rozdíl od Vás mám těch zkušeností jako pacient opravdu několikanásobně více (bohužel pro mě, ale takový je život) a to nejen s mou osobou, ale i matkou a dcerou. Já nepíši o adekvátní lékařské péči, ale o péči o člověka jako takového.
Např. člověk musí pít. Víte co udělá řada sester? Pane Vomáčko, Vy vůbec nepijete. A tím to pro ni končí. A jenom malé procento tomu člověku ten nápoj podá a počká si, až ho opravdu vypije. A s tím, že za nějakou dobu se vrátí to zopakovat.
Ale Vám je asi marné cokoliv vysvětlovat. Protože takový zážitek (např. s tím pitím) Vy jako lékař na druhé straně barikády mít nemůžete, Vy totiž ani nemůžete tušit, co se děje s pacienty celý den,takže tomu možná nevěříte, ale je to fakt. O špatném tlumení bolesti mluví lékaři a nikoliv v Blesku, jak pořád dokola opakujete. Tak si to první vyříkejte mezi sebou a pak zde můžete kázat.
Formol (Po, 29. 12. 2008 - 13:12)
Karle, prosím, příště se raději zamyslete ;) Nikde nepíší, že je stav zdravotnictví nejlepší možný; píšu pouze to, že většina zde přítomných generalizuje buď svůj špatný pocit z toho, že byli nemocní, nebo dokonce jen nějaký výmysl z Blesku či Meduňky. Drobný rozdíl vám asi unikl - tvrdím pouze to, že situace není tak hrozná, jak to zde někteří lidé tvrdí (a nejvášnivěji ti, jejichž jedinou zkušeností nebo znalostí je sledování Nemocnice na kraji města).

S tím pitím to není tak úplně pravda - když už nic jiného, tak i absolvent pozná dehydrovaného pacienta (z biochemie, interní talent i bez ní) - a pak si podá sestru... Že existují čůzy sestry, který je to jedno, je smutné, ale je jich minimum - a problém je to jen na některých odděleních (typicky LDN) s mizerným vedením; generalizovat to na celý systém je minimálně chybou v uvažování.

K tomu tlumení bolesti - ono to také někdy nejde - aby byla utlumena bolest, byl by utlumený i pacient. Navíc u některých starších lékařů a u velké části veřejnosti přetrvává strach z opiátů (jenže nic moc jiného silné bolesti neutlumí). Problémem v tlumení (tlumitelné) bolesti je především strach z opiátů.
Reklama