Zaručeno je pouze Nic

Opak ničeho je něco. Život je naplněn věcmi. A každá věc je obklopena hraniční linií spojenou s počátky a konci, definicemi a předsudky. Avšak pouze Nic může obsáhnout veškeré bytí, nekonečnou možnost, a proto i přítomnost Boží. Z tohoto důvodu ten, kdo nic neočekává, nemá sice žádnou záruku, za to je však otevřen všem možnostem.

Zapomínáme, že nekonečné znovuzrození je stejně tak daleko jako Nic. Dov Bér učil, že nemůže dojít ke změně z jedné formy v druhou, aniž se předtím dosáhne Nicoty. Vejce musí nejprve přestat existovat jako vejce předtím, než se narodí kuře. Tak je to se vším na světě.

Člověk potřebuje obrovskou odvahu, aby mohl vstoupit do Nicoty neomezených možností a žádných záruk. Aby opustil staré hmatatelné já, modlu ega, definici, hranice, a vstoupil do Nicoty. Když vsadí všechno na to, že co vnímá ve svém nitru, mohlo by to díky jeho odvaze přinést plody. Když se jednoduše svěří svému zdroji. Podobá se to výdechu. A stejně tak se mu to nepodobá.

Otevřenost každé možnosti je nebezpečná. Z místa bez hranic je nejen všechno možné, ale všechno je dovoleno. Proto musíme zajistit, aby Přítomnost Boží nebyla zneužita ani poskvrněna. Vytváříme náboženství, abychom ochránili Boha i sebe před sebou samými. V neomezeném universu bychom se doslova rozpadli. Neschopni vydržet úzkost, kterou v nás vyvolává prázdný trůn, propadáme panice a převracíme Svaté Nic v nějaké modloslužebné něco. Někdy v dřevěný nebo kamenný fetiš, jindy v samotný náboženský systém.

Existuje volba: Bezejmenný bůh, který nemá tělo, na neznámé hoře uprostřed prázdné pouště, nebo hmatatelné, pevné zlaté tele, které můžete aspoň vidět a dotknout se ho. Nečtěte "Moše bošeš laderet" jako "Mojžíš dlouho nesestupuje z hory", nýbrž jako "Mojžíš se ostýchal sestoupit dolů", protože lidu Izraele nemohl ukázat víc, než když na horu vystupoval. Čtyřicet dní - a jediné, co mohl říci, bylo: "Podívejte se na své prsty. Spočítejte je. Budou vám připomínat, jak se máte chovat, jestliže doufáte, že vydržíte strašnou skutečnost, že ten pravý Svatý všeho bytí nemá žádný příbytek, žádné tělo a žádné jméno - pouze bezmezné Nic." Není divu, že Áron (který představoval druhou stranu Mojžíšovy psyché) se uvolil k tomu, aby nám udělal tele.

Zas a zas prodáváme nekonečný zázrak za hrst sochy; směňujeme bezhraničné Nic za krátkodobého vrabce hrsti. A když se obchod uskuteční, stáváme se tím, čemu sloužíme: věcmi místo dětmi světla.


Zdroj: Lawrence Kushner: Na tomto místě byl Bůh a Já, já jsem to nevěděl.
Nalézání Já, spirituality a nejvyššího smyslu v židovské tradici. Nakladatelstvi Dharmagaia.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (22)

 • Obrázek uživatele Dawe
  Dawe (anonym)

  něco podobneho píše ve své knize "Brána k opravdovému zasvěcení" i František Bardon...aby člověk mohl začít nový život musí nechat odejít ten předešlí...a také popisuje jak zastavit myšlenky...s touto knihou se člověk přiblíží božské prozřetelnosti

  Dub 20, 2006
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Musim se priznat,ze tomuto clanku moc nerozumim,a presto je pravdou,ze mi dodal pocitu klidu a bezpeci,dekuji

  Črv 20, 2006
 • Obrázek uživatele volejte vestce
  volejte vestce (anonym)

  OCITLI JSTE SE V TIZIVE SITUACI? NABIZIM VAM SVE PORADENSKE SLUZNY (ASTROLOGIE, NUMEROLOGIE, VYKLAD KARET, TAROT, KYVADLO) MUZETE ME ZASTIHNOUT I NA TEELFONU VOLEJTE VESTCE 906 70 90 15 WWW.ZEPTEJSEVESTCE.ESTRANKY.CZ CARODEJKA MICHAELA

  Zář 07, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Čarodějko, nevypadáš nijak důvěryhodně.

  Zář 08, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Článek je podle mého mínění totální blábol. Člověk žasne, čím vším se může někdo živit.

  Zář 15, 2008
 • Obrázek uživatele Merat
  Merat (anonym)

  Nic nexxistuje, jak by mohlo, když je v důsledku něco. Tedy nic, v lidské vyznamové podobě. Celé to je nesmysl. Nic není ani tečka, neboli cokoli jioného co by mohlo být. Nikdo nemůže dosáhnout ničeho, snad jen lidské mysli které se smrti noří do nicoty a to tedy do nexxistence, neboť myšlení je hmotné a váže se na přenosy neurotranzmiteru prostřednictvím synapsí mezi neurony, což je materialistická mysl a materie je jen energie a možná to nevylučuje to to, že tato energie se může přenest no jiní energetické podstety existence lidského bytí, která nezaniká, ale pokud je vesmír nekončící, pravděpodobně by se těmito energiemi zaeneretizoval, neboli zadušnil dušemi zemřelých a tudíž by pro ně nebylo místo. Z něčeho musí vždycky vzniknout něco, ale neplatí to pro nesené informace nesené neurotransmitery, i dyž jsou podstatě taky hmotné neboť se na ně váží, tak jako předavaná informace, tedy znaky písmen na ingost, který byl pro dané zdělení použit. I částice atmosféry nesou informace, tžak jako ingoust proto jsou veškeré informace vázané na jakoukoli energii, přičemž je jen energije a z energije může vzniknout jen energie, jiná možnost není. Nic proto není. \nic se nemůže stát ničím a pokud by nic opravdu bylo, cokoli by nexistovalo, nebyl by ani prostor a čas a ani vůle k nim, bylo by vaše vytoužené nic. Cokoli co by bylo jakkoli rozměrné.

  Lis 01, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Cokoli co by bylo jakoli rozměrné by nebylo bylo by nic. Což je snad nepředstavitelné, neboť když si ho přeedstavujete je to nic něco, tredy nic a je to informace vaše hmotné mysli. Ve skutečnosti nic, ale není, tumš dávám vám nic, co z dlaně si vemete rukou. Život je nic není, ten článek je kravina.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Jen něco můžě dosáhnout něčeho, jak to mohl někdo vůbec napsat, je snad člověk nic, nebo jeho myšlení je nic, neexistuje.Chce snad daný autor chce umřít, že chce aby jeho mysl dosáhla ničeho, které je prý klíčem ke všemu. Klíčem ke všemu je energie, bez energie si nemůžete představit ani to nic.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Energie je i bezpříčinost z něhož vznikla příčinost, jehož součásti je i člověk a jeho myšlení. Energie stvořila energii a ta bezpříčínná energie je prostoročasovůlí, energijí být vůlí energie s vůlí k prostoru a času. Toto je moje ideje modelu univerza, nesmrtelné bezpříčinosti. Dosahujte dál ničeho.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele pro Merat
  pro Merat (anonym)

  Nejsi náhodou autorem onoho citovaného článku? Tvůj projev by tomu odpovídal.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Maret-reakce
  Maret-reakce (anonym)

  Nejsi náhodou autorem onoho...Pokud si myslíte, že jsem hloupý je to vaše věc a ne moje. Možná jste neslyšel o axionech, i když jejich výklad je dosti problematický. Ale ať děláte cokoli, vždy dosáhnete něčeho a to platí univerzálně, i kdyby jst chtěl dosáhnout svoji smrti, dosáhnete něčeho, smrti a vaše energie dosáhne též něčeho-změny. NEVYHNUTELNÉ.

  Lis 14, 2009
 • Obrázek uživatele Merat
  Merat (anonym)

  Jak někdo může vstoupit do nicoty neomezených možností, možností nám dává energie, bez ní jsme omezení, a odsozeni k smrti. Omezeně neomezené možností dává jen energie, slunce, voda, potrava, odpočinek a kdoví co ještě. Vztoupit do nicoty můžou jen informace, které nás tvoří, energie zůstavá. E=m*c2

  Lis 14, 2009
 • Obrázek uživatele Merat
  Merat (anonym)

  Já netvrdím, že nicota je, nicota není, i prostor je něco, jestli jste četl Životopis vesmíru. A tvrdím, že i nic existuje pouze jako stvořený významový činitel, jehož význam nese mysl, i když je vázán na energii nosičů-transmiterů. I kdýž vše v prostoru odstranite, zůstane vždy něco, neboť vše je v něčem.

  Lis 14, 2009
 • Obrázek uživatele Merat
  Merat (anonym)

  Bez člověka by nic a ani nicota, nexistovala, jde o pojmy, a ani práznota, neboť je jen energie prostoročasovůle a prostor v důsledku je plný sebe sama prostoru, i když myslím energiji prostoročasovůle, vejma toho nic není a být nemáže, to už věděli australští domorodci. Vše vzniklo z energie a je energii. Energie má prostor a čas a vůlí a snahu být tím čím jsou. To je mé prohlednutí, i když co kdyby, prostě jsem je přijal, neboť jde o nejpřijatelnější a nejednoduší vysvětlení všeho co sned je a bude. Za vše může energie prostoročasovůle a tou jste i vy. Tomu se nevyhnete. Prostoročasovůle je energii. Je to ideologika, kterou jsem přijal. A i Bůh pokud je nemůže být ničím jiným, ať mi věřicí odpustí jsem pantejista. Jsem malinkou částečkou obrovského vesmíru, který mě stvořil, dost nepatrnou, která nikdy asi nepochopí proč by měla být. Omlouvám se, že vám něco vnucuji.

  Lis 14, 2009
 • Obrázek uživatele Ká2
  Ká2 (anonym)

  Merete - jak to vypadá, právě ty by si potřeboval tu svou mysl vyprázdnit od vší své ideologiky - pak by tam zbylo NIC, kdy by si mohl pochopit VŠE. A toto NIC je možno docílit u tebe stejně jako i u Pepi Vomáčky, který tam má fotbal a hospodské moudrosti. I když možná, že u něj snáz. Toto NIC je univerzální, ostatních ideologií jsou miliardy stejně jako je lidí. Čím víc jsou ty ideologie rozpracovanější, tím víc se vzdalují od toho NIC, které může být naplněno VŠÍM tj. PRAVDOU. Protože vskutku je všude energie, tak každé NIC, PRÁZDNOTA je zaplněna, a ta velká PRAVDA se vejde jenom do prázdné mysli. Chápeš?

  Lis 14, 2009
 • Obrázek uživatele Maret
  Maret (anonym)

  Merete - jak to vypadá, právě...Odpusť mi to, ale nechápu, snažím se, ale pořád si myslim, že mysl vypráznit nejde, tedy tu živou, mrtvá je sama o sobě prázdná, prosta myšlenek, na niž se váže akce. Prostě to nemůžu pochopit. Když se dívám Má mysl není prázdná, je plná obrazu. Mám zavřít snad očí, má mysl řídí mé tělo. Jak jinak mám chápat nic, že z podstaty je významem v mysli a nikde jinde. Je toto to pochopení nic? Mám dojem, že máte na mysli, uvolit se od svých pravd, i toto slovo vymyslel člověk. Uvolit se od od všeho, nevím ale jak. CHCI VNÍMAT, ŽÍT, POZNÁVÁT, BYT PLNÝ, NE PROTO ABYCH BYL CHYTRÝ A MOUDRÝ, ALE PROTO, JEN PROTO, ABYCH MĚL POCIT ŽE ŽIJI A NEJSEM MRTVOLA. CHCI VNÍMAT A REAGOVAT NA KVĚTINY, STROMY, HORY, SNÍH NA NICH, NA LÁSKU A PROŽÍVAT JI, ALE NECHCI ZLOBU A NENÁVIST. NENÍ PRAVDA STROM, I KDYŽ HO VNÍMÁM JEN TAK NEPATRNĚ A JE V MÉ MYSLÍ, JSEM JÍM PLNÝ, KDYŽ JE KRÁSNÝ, A KRÁSNÝ ANI BÝ NEMUSÍ. JE TO ŽIVOT, I KDYŽ NĚKDY TRPKÝ. ODPUSŤ, ALE TOMUTO NEROZUMÍM, PROSTĚ CHCI JEN REAGOVAT A ŽÍT. ŽIVOT JE PRAVDA, DŮKAZ A MUSÍM PODLE NĚČEHO REAGOVAT, TEDY MÍROU VŠE NĚJAK MĚŘIT. BEZ TOHO BYCH NEVĚDĚL CO JE DOBRÉ CO ŠPATNÉ. JE DOBRÉ VŮBEC NA NĚCO REAGOVAT. I MRTVÉ TĚLO REAGUJE NA VLIVY ROZKLADEM. JE TO HLOUPÉ, ALE TOTO JE MIMO MÉ INTELEKTUÁLNÍ MOŽNOSTI. ČLOVĚK MUSÍ MYSLET ABY ŽIL, ABY SE MOH NAJÍT. JAK VYPRÁZDNÍT MYSL, KDYŽ MÁŠ HLAD, NEBO JINOU POTŘEBU, MYSL TI JI ZDĚLUJE. CHÁPU VAŠÍ POSLEDNÍ VĚTU A DĚKUJI ZA NI. MYSL, NEMÁ BÝT NIC, PRÁZNOTA, ALE SNAD OTEVŘENA A HLEDAJÍCÍ JINAK BY K TOMUTO POZNÁNÍ NEDOSPĚLA. JESTLI JSTE MYSLEL TOTO. K TÉTO POSLEDNÍ VAŠI VĚTĚ. JINAT TO POCHOPÍT NEUMÍM.

  Lis 18, 2009
 • Obrázek uživatele Maret
  Maret (anonym)

  Když si představite, že nic není, tedy to nic, tak Vesmír může být jen nekonečný. Co by bylo za prostorem a časem a vůlí k nim, když mají tři rozměry a ty jsou něco a co za nimi. Nic, tedy to nic, určitě ne.

  Lis 18, 2009
 • Obrázek uživatele Maret
  Maret (anonym)

  NIC UKAZUJE NA TO, ŽE VŠE CO JE JE A TOTO JE AXION. KDYBY NEBYL BYLO BY NIC, ALE KDE A VČEM, MUŽE BÝT JEN V MYSLI, A MYSL SE MŮŽE OD TOHO CO JDE SE OPROSTIT, OPROSTIT MŮŽE. ZŮSTANE TO CO MYSL CHCE, ABY ZŮSTALO A O TOM MŮŽE ČÁSTEČNĚ ROZHODNOUT. ČLOVĚK NENÍ POČÍTAČ, ABY PŘESTAL EVOKOVAT DATA A PŘEDSTAVA, ŽE NIC NENÍ, TEDY TO NIC, JE TEDY VŽDY NĚČÍM V LIDSKÉ PŘEDSTAVĚ, PŘEDSTAVOU NĚČEHO CO NENÍ, TEDY TOHO NIC, A TATO PŘEDSTAVA JE VÁZÁNA NA ENERGII MYSLI, KTERÁ NENÍ NIC JINÉHO NEŽ ENERGIE, TAK JAKO ENERGIE PROSTOROČASOVŮLE.....

  Lis 18, 2009
 • Obrázek uživatele Maret
  Maret (anonym)

  MYSLÍM NA TO, ŽE MYSLÍTE TO, ŽE SE MÁ ČLOVĚK PROSTĚ OPROSTIT, ABY TOTO POCHOPIL.

  Lis 18, 2009
 • Obrázek uživatele Maret
  Maret (anonym)

  Jen mrtvý mozek je prost myšlenek, prázný, bez myšlenek. Neznamená to to, že mysl je prázdná, sama o sobě, je myslí, tedy mysl jsou myšlenky informace, mozek je zpracovává a sama o sobě je plná, mysl jsou informace, i sám mozek. Jaksi jsem na to zapoměl. Informace=Mysl=Mozek, neboť i energie je pro člověka informace, energie=informace a mozek je jen energie. Jak může být mysl prázdná, mysl jsou informace. Je mysl mozek? Zapoměl jsem na to, že mysl jsou informace co nese mozek, co předává mezi neurony, neurotranzmitery jsou taky mozek, i když i asi ne, neboť nesou informace, a tím jsou i myslí. Je asi třeba nějakým způsobem rozlišit mysl od mozku.

  Lis 21, 2009
 • Obrázek uživatele Maret
  Maret (anonym)

  Kdýž není nic, tedy to nic, mimo nás, nemůže být ani bezhraničné, protože není, a je pouze významem v nás.

  Dub 30, 2010
 • Obrázek uživatele Maret
  Maret (anonym)

  Pokud je významem v nás, tedy to nic, potom energie nese informaci a má tento význam rozměr, ať už jakoli podivný, ale má.

  Dub 30, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama