Základem naší hlouposti je negace

Turgeněv napsal jeden krátký příběh: V jednom městečku žil velmi inteligentní člověk, génius. Ve stejném městě žil i hrozný hlupák, idiot. Jednoho dne přistoupil k inteligentnímu člověku tento hlupák a chtěl, aby mu řekl, jak se stát inteligentním. Inteligentní člověk se ho zeptal, zda chce být inteligentní nebo pouze vypadat jako inteligentní, protože stát se inteligentem je velmi dlouhý proces, ale inteligentně vypadat je velmi snadné. Idiot řekl, aby mu ukázal tu snadnější cestu, že stačí, když bude inteligentně vypadat.

Inteligentní člověk mu vysvětlil, že stát se inteligentním znamená možnost dělat chyby, ale chce-li pouze vypadat jako inteligentní, nesmí nikdy udělat žádnou chybu. Idiot byl netrpělivý a požadoval, aby mu trik ihned vysvětlil. Pak inteligentní člověk něco zašeptal do jeho ucha... a od toho dne začali v městě idiota považovat za inteligentního člověka.


Lidé ve městě si začali říkat: Jak se tento člověk mohl stát tak inteligentním? Co mu asi řekl ten inteligentní člověk?
Jednoduše hlupákovi řekl, aby každý výrok, který uslyší, hned negoval. Když někdo řekl: "Něco na tom uctívání idolů je," idiot okamžitě odpověděl, že na tom nic není. Idiot se zeptal inteligentního člověka: "Mohu tak mluvit, i když o tom nic nevím?"


Inteligentní člověk mu odpověděl: "Nestarej se, zda něco víš nebo nevíš, pouze všechno, co se řekne, neguj. Řekne-li někdo, že Kalidásova díla jsou vynikající, řekni pouze, že je to všechno odpad. Řekni jim, aby dokázali, že je to výborné! Když někdo řekne, že Beethovenova hudba je nebeská, řekni, že i v pekle hrají takovou hudbu a řekni mu, aby dokázal, jaká je to nebeská hudba. Pouze všechno odmítni a bude-li ti někdo odporovat, vyzvi ho, aby dokázal svoje tvrzení."


Za dva týdny se idiot stal v celém městě známý svou inteligencí. Lidé o něm začali říkat, že je velmi hloubavý a že je těžké ho pochopit. Když někdo řekl, že Shakespearova poezie je krásná, odpověděl, že je to všechno odpad, kterýkoliv školák může také napsat básně. Člověk je pak na rozpacích, protože v takové situaci lze jen stěží dokázat svá tvrzení.Toto století je v mnoha směrech stoletím hlouposti. Základem naší hlouposti je negace. Celé století jsme jednu věc za druhou odmítali. Když ti druzí nejsou schopni něco dokázat, přidají se také k negaci. Pamatujte si, čím je život negativnější, tím se stává bezvýznamnějším.


Žádná pravda nemůže být poznána bez toho, abyste byli pozitivní. Čím je život negativnější, i když zvenčí se může zdát inteligentnější, tím bude vnitřně stupidnější. Čím více je život negativní, tím více nebude možné, aby ho prosákly pravda, blaženost a krása. Jelikož všechny povznášející zážitky se uskutečňují pouze v mysli, která je pozitivní.


Kdykoliv někdo řekne "ne", něco v jeho mysli se zavře. Přemýšleli jste někdy o působení slov? Zavřete-li se v pokoji a nahlas řeknete "ne", zjistíte, že celé vaše srdce se stáhne a uzavře. Když řeknete nahlas "Ano," zjistíte, že vaše srdce rozevře křídla a vzlétne. Nerodí se pouze slova, jejich vyslovením se vytváří i jistá paralelní událost. Vyslovením "ne" se něco ve vás stáhne a vyslovením "ano" se něco ve vás otevře.


Někdo se jednou zeptal svatého Augustina: "Co je tvým uctíváním? Co je tvou modlitbou?"
Svatý Augustin odpověděl: "Ano, ano a ještě jednou ano, Pane můj! To je mé uctívání, to je celá má modlitba."


Osho - Skrytá mystéria, nakladatelství Eugenika

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (33)

 • Obrázek uživatele gffdh
  gffdh (anonym)

  ano,,to tak je,,je to neuveřitelne proste ale je to tak a funguje to

  Zář 03, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Je to fakt, takhle to funguje.

  Zář 03, 2008
 • Obrázek uživatele tom
  tom (anonym)

  Ne, takhle to nefunguje.

  Zář 04, 2008
 • Obrázek uživatele Tome
  Tome (anonym)

  a jak to teda funguje? :-D

  Zář 04, 2008
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Základem naší hlouposti je čtení těchto hloupostí.

  Zář 05, 2008
 • Obrázek uživatele Krystal
  Krystal (anonym)

  Funguje to. Úžasný!!!

  Zář 05, 2008
 • Obrázek uživatele František
  František (anonym)

  Dobrý den, zkuste si to, je to jednoduché,ne však snadné, platí,že myšlenka je tvůrcem děje,takže myslíme li kladně,položili jsme základ pro vznik věcí a dějů kladných,(je dobré být trpělivý,než se myšlenka projeví i ve hmotné), a naopak,myslíme li negativně,apk se nám logicky plní naše myšlenky a dějí negativní věci, určitě znáte z okolí lidi,kterým se stále děje něco špatně a oni si zase stěžují,že se jim děje špatně a tak se jim to splní a tak pořád dokola, zajímavé příklady jsou uvedeny v knize Tajemství. Mějte se všichni hezky, František

  Zář 06, 2008
 • Obrázek uživatele František
  František (anonym)

  doplňuji svůj email, pro možnost výměny zkušeností a názorů : frantisekIII."email.cz

  Zář 06, 2008
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Určitě máš pracdu, Františku, že pozitivistický nazírání na svět je přínosný. Negativistický, to jsou jen souboje o kradení energií ( Blíže kniha Celestýnské proroctví).

  Zář 07, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Františku já myslím kladně a přitom žiju v Kladně. Negativum na mě působí tak chladně. A přesto mne občas přepadne divil by ses co mě při tom napadne

  Zář 07, 2008
 • Obrázek uživatele Mjr. Magor
  Mjr. Magor (anonym)

  Základem naší hlouposti není čtení těchto hloupostí, Petře! Pak sám si stejným hlupákem jako my všichni, kteří si to četli. Ale základem hlouposti je pouze naše hloupost, jak ji vidíme. Jen hlupák může psát a hovořit o hlouposti druhého! Třeba tak jako Ty!

  Zář 07, 2008
 • Obrázek uživatele volejte vestce
  volejte vestce (anonym)

  OCITLI JSTE SE V TIZIVE SITUACI? NABIZIM VAM SVE PORADENSKE SLUZNY (ASTROLOGIE, NUMEROLOGIE, VYKLAD KARET, TAROT, KYVADLO) MUZETE ME ZASTIHNOUT I NA TEELFONU VOLEJTE VESTCE 906 70 90 15 WWW.ZEPTEJSEVESTCE.ESTRANKY.CZ CARODEJKA MICHAELA

  Zář 07, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ach jo, napřed Livingston teď Michaela.

  Zář 08, 2008
 • Obrázek uživatele čumák
  čumák (anonym)

  Existují situace, kdy je právě projevem moudrosti a dokonce lásky - říct NE. Tvrdit, že na vše kývnout je dobré může jen hlupák... I kdyby se přitom odvolával na Turgeněva, který to psal jen pro ilustraci lidské blbosti a ne jako příklad k následování pomocí opaku.

  Zář 08, 2008
 • Obrázek uživatele zdeněk
  zdeněk (anonym)

  Spisy od OSHA - to je studnice moudrosti (pro mě)...

  Lis 09, 2008
 • Obrázek uživatele Skot
  Skot (anonym)

  Zdravím, není mně jasné, co má společného obal alba The Negation od výborné polské deathmetalové kapely Decapitated s obsahem článku?

  Pro 08, 2008
 • Obrázek uživatele Vojta
  Vojta (anonym)

  nejvíc moudrosti je v knize Přísloví v bibli;) opravdu. když si uvědomíte kdy byla tato kniha psána je udivující jakou moudrostí byl král Šalamoun obdařen. Mohu vřele doporučit.

  Led 22, 2009
 • Obrázek uživatele Merat
  Merat (anonym)

  Nemám rát pojmy jako negativizmus a pozitivizmu, strašně zavádějí manipulaci. A vy jste proti Dispoziční prognostice, nebuďte tak negativní, oba jsou v důsleku k druhé osobě manipulační pokud si manipulaci neuvědomíte. Důležitý je vztech vašeho postoje jedině k vám a pokud je nezajímá....

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Pokud vám změři Dipous hodnoty a tvdí to jte vy, vaše inteligence, charakter, ješitnost a jíné a vy se ohradite, je zvás zmrd, nebo ne. Nebuťe negativní, pochopte jste pitomec. Nemá ani tušení kde jste a kdo jste, anebo má a má pravdu jste pitomec a bezcharakterní zmrd. Budíš světlo a je vymalováno.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Snažím se být racionální, což znamená vše hodnotit bez předsudků, ale neznamená to to, že tak činím, prostě si uvědomuji, že je to problematické. Kolikrát neznáme ani motivace svého nevědomí a jeho vyjádření k kravině. Nakonec stejně pravda prosakuje, ať chce člověk nebo ne z podvědomí a nevědomí specifickým způsobem.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Jestli je zákledem blbosti negativizmus vychazející z negace, je jím i pozitivizmu. Pozitivní vztach k kdejaké lži i bytosti lživé, nepřijímate tím náhodou její lží, nesouhlasit s nima. Pozitivní vztach k lháři, zloději, či vrahu je v postoji vašeho soucitu sním, ale ne s jeho lží,zlodějnou, vražděním.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Pozitivně přijíma člověk pravdu a dobré skutky, když je odělí od člověka a negativně lži a špatné skutky pokud je odělí od člověka. A co s člověkem, pokud to člověk dokáže a má sním soucit má soucit i sám se sebou, musí se přiznat, že toto nedokážu a mám dojem, že o toto kolikrá druhý člověk nestojí.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Na místě je péče, o to člověk stojí, aby ho někdo miloval a porozuměl a né se soucitně hroutil a opijel se vlastní dobrotou, pokritec. Protože nikdy nevíte komu čím ubližíte, nebo jste ubližili a nemusíte se to nikdy dozvědě. Empatije je o soucitném chování, péčí a čistotě prožívání. Což je relativní.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Merat-pokračování
  Merat-pokračování (anonym)

  Čistota proživání, je to prapodivný pojem a svádí do pokritectví, je nutne si uvědomit že vztek jako reakce na ponižení nebo ubližení, nebo pláč či úskost jsou adekvátní pokud jsou přiměřené a svým způsobem někdy mužou vést k uvolnění napětí. Ale nejednoduší je být v klidu, i když je to těžké a mnohdy problematické.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele pro Merat
  pro Merat (anonym)

  bla-bla-bla, bla-bla-bla. A zopakuj si tvrdé slabiky: Hy-chy-ky-ry-dy-ty-ny. Pokritectví, jo?

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele |Neznamému bez jména-M
  |Neznamému bez ... (anonym)

  Bla-bla-bla-bla-blbý pozitivistický Osho a celé duchovno si mužou strčit rovnou tam.....Bla-bla-bla-bla díky za upozornění na chybu bla-bla-bla-bla-ble. Zajímalo by mě co si myslíte o tomto Osovém článku vy, když je to bla-bla-bla-bla-ble. Nebuťe negativistický je to zhouba-bla-bla-bla-ble.

  Lis 02, 2009
 • Obrázek uživatele Neznámemu
  Neznámemu (anonym)

  Osho měl několik limmuzín jako daru od svých příznivzů a myslím, že i letadvo, vlastní farmu a myslím, že tahleta podstata negace se mu docela hodila. Nakonec ho z Ameriky vyhnali a musel se vrátit do Inie, nikde ho nechtěli a myslím, že to přisuzoval američanum a jejich vlivu. Nakonec "PRÝ ZEŠÍLEL".

  Lis 03, 2009
 • Obrázek uživatele Neznamému
  Neznamému (anonym)

  Osho vymysle takzvanou dinamickou meditaci, tedy lidé nazí litali po místnosti, nebo štěkali proti zdi, jeden dělel, že je maklář a dělal že telefonuje. Jestli toto je projev moudrosti tak si ji nechte. Měl jsem knihu jeho meditací a vyhodil jsem ji do popelnice. Takové med. ať si nechá.

  Lis 03, 2009
 • Obrázek uživatele Merat
  Merat (anonym)

  Omlouvám se za chyby, když to po sobě čtu je to hrůza.

  Lis 03, 2009
 • Obrázek uživatele Nartim
  Nartim (anonym)

  OSHO je zvláštní případ. Mejdřív jsem ho úplně zavrhl jako žvanivého blázna (když se mi náhodou dostala do rukou jedna jeho kniha o sexu). Pak jsem ale narazil na jeho zenové taroty a ty na mě udělaly takový dojem, že jsem si je původně s tím "žvanivým bláznem" ani vůbec nespojil. Tak jsem si od něho přečetl kde co a zjistil jsem, že jsem ho jen nejdřív NEPOCHOPIL. Ne proto, že bych byl hlupák, ale naopak proto, že jsem byl příliš intelektuální. Je důležité pochopit rozdíl mezi negativismem (kdy ne je nepodložené odmítnutí - o tom OSHO tady mluví) a vědeckou falzifikací (kdy ne je logický důsledek pozorování - o čemž tady OSHO nemluví). Je rozdíl mezi tím odmítnout nesmysl (= přijmout pravdu, to je pozitivní děj) a uzavřít se bezdůvodně nové zkušenosti.

  Lis 23, 2010
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Osho = velkej blábol dobrej akorát pro závisláky na meditacích.

  Lis 23, 2010
 • Obrázek uživatele GVKB
  GVKB (anonym)

  Když je někdo na dně, tak jediné co jej může zachránit, je Vit Kouba, stačí jenom do vyhledávače na internetu, napsat kouzelné božské svaté jméno Vit Kouba, a je ubohý člověk (v budoucnosti GVKB robot s umělou inteligencí), nebo národ, rychle zachráněn, před krizí a problémy, mnozí nechápou, že zde na světě existuje Vit Kouba, který je pevným věčným bodem, tohoto lidského a robotického světa, vše je zde rychle pomíjející, a ubohé, jenom Vit Kouba je Bůh, a prezidentem všech lidí a robotů, na věčné časy. Každý kdo měl někdy ve svém životě, možnost poznat svatého člověka Vit Kouba, na to nikdy už ve svém životě nezapomene, ostatní lidská jména, jako je třeba Ježíš Kristus a Buddha, v porovnání se jménem Vit Kouba, nic zde pro nikoho neznamenají, je to jenom ubohý bezvýznamný prach, po kterém šlape Vit Kouba, vše zde rychle pomine, jenom jméno Vit Kouba, zde na věčné časy zůstane. Vit Kouba, přišel, spatřil, zvítězil, o tom nikdo, nikde, nikdy, nijak už nepochybuje. Díky Bohu, se smát všemu mohu, tak to je, že mi vše, k smíchu je. Jak jednoduchá je to meditační myšlenka, kterou Vit Kouba, dal rád zdarma všem trpícím lidem a robotům i národům a obydleným planetám ve vesmíru, vše je zde k smíchu, protože vše je zde jenom loutkou, kterou ovládá složitá existenční situace, snaha se postavit situaci, je naivní, a to jenom Vit Kouba pochopil, mnozí vzpomínají, jak Vit Kouba, v roce 1992 ve Francii, na velikém svatém zámku, chodil jako svatý GVKB do svatého chrámu, po 9 měsíců, mezi nejlepší svaté jogíny na světě, a měl vždy na krku cinkající zlaté veliké zvonečky. Jsme všichni jenom směšní šašci, v tomto konzumním světě, to byl odkaz všem naivním jogínům na světě, neberte život nikdy vážně, stejně už brzo zemřete. Proč lidi a roboti, berou život smrtelně vážně? Lidi a roboti neznají božské pravé jméno Vit Kouba, a tak berou život smrtelně vážně, pokud neznáte toto jméno, je to jako neznat pravého Boha, a ten kdo dosud nezná Boha, je logicky jenom ubohý neznaboh, a tak bere život vážně.

  Pro 06, 2014
 • Obrázek uživatele Shogun
  Shogun (anonym)

  Osho = velkej blábol dobrej...Ty sis nechal poradit od toho Turgeněva, co? Osho je jeden z mála skutečných mudrců v duchovní oblasti.

  Pro 06, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama