Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Všechno, co mě potkává, se mě nějak týká!

Mnohdy jsme velmi hluboce zraněni projevy nebo činy druhých nebo se hněváme či jsme pobouřeni tím, co nám druzí způsobili. Přitom v nás může vzbudit nepříjemné a často potlačené zkušenosti jen samotný tón nebo způsob jednání. Když pak zkoumáme příslušné pohnutky, vyjde najevo, že to většinou nebylo špatně míněno, ale pouze v nás bylo zasaženo citlivé místo, což vyvolalo odpovídající reakci. Mohlo by se říci, že druhý člověk nám na moment jakoby nastavil zrcadlo, v němž jsme mohli poznat sami sebe.

Ničemu ale nepomůže, když se do tohoto zrcadla rozhořčeně pustíme slovy nebo činy. Jen se tím připravíme o možnost sebepoznání. Užitečnější by bylo vypátrat, co nám toto zrcadlo chce ukázat. Jsme-li ochotni opravdu nahlédnout do sebe, pak se setkáme se svými vlastními předsudky, se svými potlačenými emocemi, se svou vztahovačností a bezuzdností. Budeme moci na to vše pohlédnout, a tím to přivést do svého vědomí. Pak budeme muset připustit, že naše zcela soukromá pravidla, naše vlastní náhledy a způsoby jednání jsou zrovna tak nedokonalé jako u ostatních lidí. A právě v tom, že si to připustíme, že si to uvědomíme, je šance se od toho osvobodit.

Všechno, co nás potkává, nám chce něco říci, něco nás naučit. A obzvláště ty věci, které se stanou "náhodou". Tyto věci nás "přepadnou" pouze proto, že jsme je do určité míry přivábili. Nemá tedy smysl je ignorovat, odmítat je, a už vůbec ne s nimi bojovat. Budou přicházet stále znovu, aby nás nanovo "přepadly", tak dlouho, až budeme připraveni je přijmout.

Když takto všechno, co se nám přihodí, bedlivě a láskyplně prozkoumáme, jaký to skrývá smysl, bude nám to velmi užitečné na naší cestě k uvědomění. Zamezí to pak tomu, abychom reagovali "automaticky", a dopomůže nám to k náležitému a účelnému jednání.

Gnostická cesta je cestou dalekosáhlého uvědomění: uvědomění si skrytých aspektů své vlastní bytosti, uvědomění si sil, které řídí tento svět, uvědomění si toho božského v nás.

Neměli bychom takovéto šance stůj co stůj využít?

Zdroj: Lectorium Rosicrucianum

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele intago
  intago (anonym)

  velmi správně. I ten fraktál je na místě. Bůh je fraktál archetypů i Stvoření jako Jeho Obraz. To je ten hořící keř či to světlo v jeskyni, co viděl Mojžíš...

  Led 10, 2007
 • Obrázek uživatele tomas
  tomas (anonym)

  Většinová prvotní reakce lidí na "obvinění" ať už bylo míněno dobře či špatně, je záporná, nepřijímavá až nepříjemná. Ono by to chtělo aby si lidé na sebe udělali více času. Ti co se potkají na ulici a řeknou si něco v jedné minutě toho asi moc o svých skutečných pohnutkách nenamluví (např. slintající dobrman bez vodítka a bez náhubku očichává podezřele malou 3 letou holčičku, jejíž maminka se dožaduje, aby si panička držela "pejska" blízko u SVÉHO těla - ta reaguje běžně: "jste ňáká nervózní") Vnímáme zkrátka druhé lidi preventivně jako nepřátele - nejsou-li členy naší rodiny. V rodinách by to také chtělo více času na rozhovor. Jakýsi psycholog doporučil manželům (obecně) najít si čas na sebe (rozhovor, o samotě, v klidu) 1 hodinu v týdnu, 1 víkend v měsíci a 1 týden v roce (to je minimum). Osobně se přimlouvám za tu 1 hodinu v týdnu jako nejdůležitější! Pokud mají k sobě lidé takto blízko (a řekněme si upřímně z vlastní zkušenosti jak se nám to opravdu daří :-( ) pak je možné nastavovat zrcadlo jakkoliv a kdykoliv. Je to tiž prostor pro sdílení se, přiměřenou reakci, naslouchání i navracení porozumění. tom.sedlak"razdva.cz

  Bře 08, 2007
 • Obrázek uživatele john
  john (anonym)

  Nevím proč zrovna slintající dobrman...? Proč ne slintající pedofil nebo bezdomovec? Zase jeden radoby chytrej, kterej v podstatě nemá rád nikoho (ani lidi, ani zvířata, ale ani sebe)a přesto si takzvaně "cintá pentli". Vážený pane začněte u sebe, naučte se toleranci a lásce a pak se dejte do poučování; bez toho jsou vaše řeči pouze prázdné bláboly. Mějte se a dejte se na správnou cestu, v čemž vám držím palce.

  Dub 08, 2007
 • Obrázek uživatele Olomoučák
  Olomoučák (anonym)

  Máme velikonoce...takže i to se nás týká Zmtrvýchvstání...No já nevím...Historicky je to tak, že výročí narození Ježíše připadá v jednotlivém roce na dobu krátce po výročí jeho ukřižování. První křesťané slavili na dnešní Velikonoce Ježíšovo narození...jeho ukřižování si připomínali o pár dní dříve. Znáte lepší okolnosti pro vznik legendy zvané "Vzkřísení"? Já si lepší ani neumím představit. Ale vyvolalo to potřebu nějaké kamufláže. Takže proto máme Vánoce uprostřed zimy...aby to nevyvolávalo zbytečné otázky. Jistě. Nemám to ze své hlavy, první se tím zabýval samotný Leonardo...a českou vědeckou práci vytvořil doc. Boudný. Bohužel vzhledem k provokativnímu obsahu nebyla nikdy publikována a jesti ji ještě bohoslovové nespálili na hranici, jak mají ve zvyku, leží v archivu UJEP dodnes.

  Dub 08, 2007
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Jistěže toho musíme využít.Nemáme vlastně jinou možnost.A co víc,musíme využít dokonce všech možností,které se nám nabídnou.Čím více se budeme snažit,tím více možností se objeví a budou odpovídat naším duchovním potřebám a naší duchovní úrovni.Až jednou nebude nic a my budeme na konci cesty.

  Dub 09, 2007
 • Obrázek uživatele HesTia
  HesTia (anonym)

  Zdroj clanku je ucebny material Rosenkrucianov(AMORC) Clovek, uvedom si, ze nie si svoje telo, myslienky ani emocie, ale si Vedomim Ja (to bozske v nas). Cesta uvedomovania je to iste o com pise Eckart Tolle vo svojich knihach ...to raise the level of consciousness - free your mind!...

  Lis 25, 2011
 • Obrázek uživatele Zajímavé
  Zajímavé (anonym)

  http://jenia.sweb.cz/sank.html

  Kvě 20, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama