Vnitřní smysl života

Jakmile nemusíte bojovat o pouhé přežití, začne být otázka smyslu a významu života prvořadá. Mnoho lidí se cítí být lapeno v rutině každodenních činností, které ubírají jejich životu na významu.

 Někteří mají pocit, že jim život utíká pod rukama a jiní věří, že už jim utekl. Jiní se cítí omezováni svou náročnou prací, péčí o rodi­nu nebo finanční a životní situací. Někdo se nechá stravovat akut­ním stresem, někdo zase nudou. Někteří se ztrácí v horečnaté čin­nosti, jiní uvízli v mrtvém bodě. Většina lidí však touží po svobodě a růstu, jež slibuje úspěch a blahobyt. Jsou ale i tací, kte­ří si už relativní svobody spojené s prosperitou užívají a zjišťují, že ani ta jim k pocitu naplnění života nestačí. Nalezení pravého smyslu života nelze ničím nahradit. Nenajdete ho však ve vnějším světe, ve světě forem. Nezáleží na tom, co děláte, ale kdo jste - ji­nými slovy, na stavu vědomí.

Je velmi důležité, abyste si uvědomili toto: váš život má svůj vnitřní a vnější smysl. Vnitřní smysl se týká Bytí a je prvotní. Vněj­ší smysl se týká vaší činnosti a je až druhotný. Tato kniha se zabývá hlavně vnitřním smyslem života, a proto v této i příští kapitole budu mluvit hlavně o tom, jak spolu vnější a vnitřní smysl života sklou­bit. Vnitřní a vnější je spolu nerozlučně spjato, takže mluvit o jed­nom a nezmínit se při tom o druhém je skoro nemožné.

 

Váš vnitřní cíl je probudit se. Ano, nic víc, je to celkem prosté. Tento cíl sdílíte se všemi lidmi na této planetě - je to smysl existence celého lidstva. Váš vnitřní smysl existence je součástí smyslu existence celku, celého vesmíru a jeho nově se rodící inte­ligence. Vnější cíle má každý člověk jiné a mohou se měnit i bě­hem života každého jednotlivce. K tomu, abyste dokázali naplnit vnější smysl svého života, musíte najít a žít v souladu s tím vnitř­ním. To tvoří základ skutečného úspěchu. Určitých věcí můžete dosáhnout i bez tohoto spojení - pomocí píle, úsilí, odhodlání, tvr­dé práce a protřelosti. Takové konání vám však nepřinese radost a vždy končí určitou formou utrpení.

Zdroj: Eckhart Tolle - Nová Země, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (41)

 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Potíž je v tom, že tento režim nutí většinu lidi bojovat o holé přežití a na podobné pseudofilosofické úvahy má čas pouze ta zbývající zabezpečená menšina.

  Zář 04, 2012
 • Obrázek uživatele mau-mau
  mau-mau (anonym)

  Potíž je v tom, že tento...Rozhodně nepatřím do zabezpečené menšiny. Ale myslím, že právě o tom článek byl - že se má člověk zamyslet, jestli to vše, co dělá (musí dělat), má opravdu smysl a je to opravdu nutné. Samozřejmě že člověk si musí nejdřív zajistit nějaké základní potřeby, jde ale o to, co je skutečně nezbytné a co je jen nějaká norma, zvyk, setrvačnost..., bez čeho se lze obejít a být tak svobodnější a šťastnější.

  Zář 04, 2012
 • Obrázek uživatele oto
  oto (anonym)

  Potíž je v tom, že tento...Kto sú najdôležitejší ľudia na svete? Ešte existujú ľudia, ktorí držia našu zem. Bez nich by sa už dávno všetko zrútilo. Nie je ich veľa, ale je šťastím pre svet, že sú. Kto je to? Kto k nim patrí? Viac sa dozviete na: http://smilan.bloger.cz/Mravnost/Kto-su-najdlezitejsi-udia-na-svete

  Zář 05, 2012
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Kto sú najdôležitejší...Ale houby, Oto. Náš svět nedrží pohromadě žádných pár jednotlivců ať už mravných nebo nemravných. Nějaké ctnosti a mravnost jsou jen výmysl lidí, který není pro stvoření a jeho zákony existence nijak podstatný. Ano, je to možná líbivý životní styl, pachtit se za jakousi mravností, vzhlížet s obdivem k jakýmsi několika "idolům mravnosti" a nevidět přitom, že realita kráčí úplně jinou cestou. Nakonec skoro každý člověk si realitu snaží nějak uhladit a upravit, aby tolik neděsila. Ale je hloupost brát své růžové brýle příliš vážně.

  Zář 05, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  oto: Ano, staroveke civilizace a ruzna tradicni spolecenstvi chapaly provazanost cloveka a stavu sveta. To az modernismu (humanismu/osvicenstvi) se podarilo z velke casti cloveka od sveho ziveho i neziveho okoli odtrhnout a od te doby to jde rychle z kopce. Sari: Muzete vas nazor necim podlozit? Realita kraci do zahuby prave kvuli stavu lidstva. Je to odedavna predpovezeno v textech ruznych tradic a i v tradicich zalozenych na ustnim predavani, napr. severoamerickych indianu. Par prikladu: http://www.veda.harekrsna.cz/connections/Americas.php#4 Hari Hari

  Zář 05, 2012
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  oto: Ano, staroveke...Ne, nemůžu svůj názor podložit ničím hmatatelným. Ale vy ten svůj také ne. Indiánské tradice, teorie krišnovců a podobné věci nejsou hmatatelné důkazy, ale jen domněnky. V humanismu se nic od ničeho neodtrhlo. Jen se přestalo tolik zametat věci pod koberec, začal se poodhalovat líbivý závoj falše a skutečnost začala vystrkovat růžky. Mnozí by rádi opět utekli pod ten falešný závoj "mravnosti a ušlechtilosti" a neuvědomují si, že tato cesta je a vždy byla jen slepá ulička.

  Zář 05, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  Aha, takze je zrejme, ze nevite, o cem mluvite. V tom pripade vas nebudu rusit. Hari Hari

  Zář 06, 2012
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Aha, takze je zrejme, ze...Ale vím. A rušit se skutečně nenechám, dokud neuvidím ten váš důkaz a ne pouze domněnky.

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  Staci si procist me zdejsi prispevky nekdy od kvetna, kdy jsem sem zacal psat. Je toho celkem dost, od nedostatku v materialisticke filozofii, pres fakta odporujici materialistickemu paradigmatu (a proto skryvana ci nicena), vedskou epistemologii az po priklady zjeveni Boha a jinych vyssich osobnosti. Nektere citace a odkazy se opakuji, protoze je oponenti 'prehledli'. Hari Hari

  Zář 07, 2012
 • Obrázek uživatele i
  i (anonym)

  Problém je v tom, že náš život žádný vyšší smysl nemá. Narodili jsme se jen proto, abychom zase zemřeli a vše živé to tak má - vznik a zánik. Protože jsme však jediní živí tvorové, kteří vědí, že nás čeká smrt, snažíme se to vytěsnit tím, že si vymýšlíme různé konstrukce - od různých náboženství, přes různé -ismy, až po to, že věříme ve smysl života skrze naše potomky. Všechno jsou to uměle vytvořené smysly života, protože život žádný smysl nemá.

  Zář 09, 2012
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  Staci si procist me zdejsi...Milý Jane@VEDO, ještě jednou píšu, že prosím materiální důkazy, ne tvé domněnky, a také ne domněnky jiných lidí. A mimochodem, nejsem materialistka.

  Zář 10, 2012
 • Obrázek uživatele mau-mau
  mau-mau (anonym)

  Problém je v tom, že náš...Možná to tak je, ale může se tím někdo být jistý? Příroda - podle mě - nedělá nic beze smyslu.

  Zář 10, 2012
 • Obrázek uživatele T
  T (anonym)

  Problém je v tom, že náš...Když náš život nemá žádný smysl, pak je otázka, proč tady vlastně jsme, proč jsme se narodili? Jen omylem? Náhodou se stalo, že se vyvinul člověk, tak se jen tak bezúčelně rodí a umírá?

  Zář 10, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  i: Pak nema smysl ani sem psat. Co v tom jit prikladem? Šárí: Cist vas ucit nemuzu. Materialni dukazy smyslu zivota? Hari Hari

  Zář 10, 2012
 • Obrázek uživatele Šárí
  Šárí (anonym)

  i: Pak nema smysl ani sem...Jan@VEDA: Číst umím. Ale-vyčtené důkazy smyslu života??? Pochybné...

  Zář 11, 2012
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Když náš život nemá...Jsme tu jen pro zachování druhu, jakož jsou i zvířata. Bohužel nám k tomu bylo "dopřáno" i myslet a proto hledáme smysl. Ostatní druhy tento problém nemají.

  Zář 11, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Ne, nemůžu svůj názor...Jaké INDIÁNSKÉ tradice Šárí? Snad INDICKÉ tradice (Védy, Hare Krishna), ne? Vždycky se divím, že lidé si ještě dnes pletou indiány s Indy, narážím na to dost často.

  Zář 11, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  Šárí: To cteni se tykalo mych prispevku zde. Dukazem smyslu zivota pristupnym pro vsechny je napriklad umirani. Obecne receno, kazdy umira tak, jak zil, tj. podle smyslu sveho zivota. Popisu konkretnich umrti duchovne pokrocilych osob je dostatek i online. Take jsou o tom knihy, napr. Sushila Blackman - Graceful Exits - How Great Beings Die - Death Stories Of Tibetan, Hindu And Zen Masters. Uvodni info: http://www.veda.harekrsna.cz/encyklopedie/umirani.htm Jitka: Nektera zvirata jako napr. sloni nebo delfini vnimaji smrt svych druhu. To naznacuje jiste pojeti metafyzicna. !: Ja jsem daval odkaz na indianske tradice severni Ameriky jako ukazku propojenosti stavu lidstva a sveta. Hari Hari

  Zář 11, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Šárí: To cteni se tykalo...Tak to se Ti i Šárí omlouvám. Tak daleko nahoru jsem už nedočetla.

  Zář 11, 2012
 • Obrázek uživatele i
  i (anonym)

  Když náš život nemá...Přesně tak - náhodou jsme se vyvinuli a vše, co se jednou vyvinulo, zase zanikne. Takže ne, život nemá žádný vnitřní ani vnější smysl. Všechno, co se obecně považuje za smysl života, je výplodem lidí, snažících se vytěsnit myšlenku na svůj definitivní zánik smrtí.

  Zář 11, 2012
 • Obrázek uživatele D
  D (anonym)

  Přesně tak - náhodou jsme...Dejme tomu, ale to cekani na smrt se da zaplnit ruznym zpusobem.

  Zář 11, 2012
 • Obrázek uživatele sdfdsfsd
  sdfdsfsd (anonym)

  Ale jedno musíte uznat, lidé, kteří věří v Boha, jsou přede jen vnitřně šťastnější a spokojenější, než naprostí atheisté.

  Zář 12, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  "Jestlize si ovsem myslis, ze duse (ci priznaky zivota) se vzdy rodi a umira naveky, ani pak nemas duvod bedovat, valecniku mocnych pazi." (Krisna k Ardzunovi, Bhagavadgita 2.26) Hari Hari

  Zář 12, 2012
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Ale jedno musíte uznat,...Pravda

  Zář 12, 2012
 • Obrázek uživatele i
  i (anonym)

  Dejme tomu, ale to cekani na...To ano. Ale smysl svému životu dáváme vždy my lidé a je jedno, jestli někdo věří v Boha nebo ve vědu, v demokracii nebo v komunismus, v to, že smyslem života jsou děti nebo naopak pouhé "užívání si". Všechno jsou to lidské výtvory, způsoby, jak zaplnit onu prázdnotu "čekání na smrt". Jiná věc je, jak které ty výtvory lidem ubližují, takže mezi Hitlerem a Matkou Terezou jistě rozdíl je.

  Zář 12, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  i: Ve volbe smerovani naseho zivota se projevuje nase svobodna vule. Ale kazde rozhodnuti/akce prinasi konkretni reakci (karma) v souladu s vesmirnym radem (dharma). Hari Hari

  Zář 15, 2012
 • Obrázek uživatele R
  R (anonym)

  A má ten smysl vůbec nějaký smysl? Zajímá vůbec někoho, jak to čekání naplňujeme? Není to vše zbytečné? Věřící má víru. Ale co ti ostatní, co když se děti nevyvedou, pomůžeš gaunerovi, neužiješ si nic..k čemu to pak vše je?

  Zář 15, 2012
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  R: Pro zacatek zkuste zrealizovat existenci akce a reakce ve svem zivote atd. Hari Hari

  Zář 17, 2012
 • Obrázek uživatele Sorry
  Sorry (anonym)

  Ale jedno musíte uznat,...Ale kdepak. To jsou právě ti, kteří si únikem k nějakým dogmatům potřebují něco dokazovat...

  Zář 23, 2012
 • Obrázek uživatele Vivian
  Vivian (anonym)

  Ale kdepak. To jsou právě...Přesně tak. Vyrovnaný člověk nepotřebuje utíkat k nějakým sektám.

  Zář 23, 2012
 • Obrázek uživatele Pepina52
  Pepina52

  To ano. Ale smysl svému...S oním "čekáním na smrt" si dovolím polemizovat. Nejehorčí je, že ti jeden život skončí a máš před sebeou další. :-(

  Říj 01, 2012
 • Obrázek uživatele kolek
  kolek (anonym)

  Došel jsem ke svému vnitřnímu poznání, že smysl života jako takový není. Potomci - to není smysl života, to je jen "zachování rodu". Ale taky mě napadlo, že smysl života si každý člověk musí zvolit sám - někdo má peníze, někdo slávu a moc, pro někoho je smyslem života mít pravdu za každou cenu. Prožít život tak jak člověk chce, dosáhnout věcí, které chce, získat věci, které chce ale přitom na ně nebýt uvázaný a nebýt jejich otrokem. Zažívat zážitky a být v harmonii. Ale v dnešním světě jde hrozně moc lidí pouze za penězi a myslí si, že jim donesou štěstí. Donesou jim pouze materiální věci, ale to je vše. Vše má být v rovnováze.

  Říj 02, 2012
 • Obrázek uživatele meo
  meo (anonym)

  Ne, nemůžu svůj názor...Není potřeba něco někomu dokazovat, není žádná cesta špatná, protože každý máme tu svou a ta se nemusí líbit každému, dokonce ani tomu, kdo po ní kráčí, dokud nepřijde na to, že by mohl žít jinak. V tom je právě to poznání tvořivé energie neboli Boha ve všem a v každém. Jestli k tomu nedojdeme sami a posloucháme od někoho, považujeme to za bludy nebo chorou mysl, protože si to neumíme představit. Ale když objevíme hlavní záměr, je to poznání osvobozující, neboť není nepřátel a všechny názory mají své opodstatnění

  Říj 03, 2012
 • Obrázek uživatele marek
  marek (anonym)

  v 70 v zatačce smyk a hned sraz dule z kopce aasi 150 metru díván dotoho co se děje a.já muj první moment chtěl vyskakovat z auta,celou dobu sme jely zestrany na starnu až do nárazu do betonového břehu to vidim pořád,a pak jen až sem vysedal z auta. a z jistil jsem že nemužu mluvit.a že to čím se jí tak že nemám a že to potřebuju a čím to tet a jestly to vubec ještě jide zpravyt.a ješte se my pochvýly 2x nadávylo a musel sem to zpoplknout.než mě teho utrpení zbavyly jako narkozu.tak sem musel počkat až do druhýho rána...a nesměl jsem usnout..jen musíte trpět a doufat,že to co říkaj že to bude dobrý je pravda..ale nemužete ani mluvit.pít.nic.a tohle když se nekomu stane tak vám mužu klidně napsat kdo má z vás pravdu..já sem to taky tak srovnával doma až sem byl z mejhoršího venku,.a bylo my tehdá.22 roku,a bylo to datum at si to někdo dokáže představit 28.12.2006.na silvestra..

  Pro 18, 2012
 • Obrázek uživatele marek
  marek (anonym)

  mar.rusnak@seznam.cz ..napsal bych to hned tet ale tet to nestihnu..ale rád se svámy o to podělím protože,od te doby uběhlo tet 7 let.a 3 a pul roku sem si nic nepamatoval.a nedocházelomy to.až po druhe operaci my vylezl šroubek v 2010.tak my to vyndávaly a po operaci jsem si všechno uvědomyl že su uplně jinej a jako dřív.a že sem si nic nepamatoval.celou dobu..každý den sem stával a nějak myto nedocházelo ale tprvních 3 měsice vím coto je a jak to člověk snáší a co jak vidí,a jak co dělá atd,

  Pro 18, 2012
 • Obrázek uživatele NoShake
  NoShake (anonym)

  Smysl života je jasný. ŽÍT!!

  Zář 05, 2013
 • Obrázek uživatele B
  B (anonym)

  To by bylo sobecké, myslet si, že je škoda zemřít. Je to nutné, aby mohly žít na naší krásné planetě naši ptomci, další generace. Jinak by se to tu přemnožilo a šlo by vše do záhuby. Smrt je přirozená jako zrození. Příroda ví, co dělá. Důležité je prožít život co nejlépe, žít tak, aby člověk odešel vyrovnaný, bez "zašpiněných rukou". Škoda, že na to většina lidí ještě nepřišla, že tak žít neumí a nebo nechtějí. Pak svůj život jen promarní.

  Zář 05, 2013
 • Obrázek uživatele péro
  péro (anonym)

  Vnitřní smysl života je pořádně pumpovat penis do vagíny. Kdo to umí, má vyhráno. Kdo ne, může se jít klouzat...

  Zář 06, 2013
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  to je skutečně "vnitřní"

  Zář 06, 2013
 • Obrázek uživatele jarda
  jarda (anonym)

  Lm mám psa labradora.je to zvláštní vztah.jsme tak spojení, že je to až úžasné.při meditaci se mi ukázalo,že on byl ženou,indiánkou,v některém z životu. Má známá,vedla,mi potvrdila,že jdeme spolu již několik životu,aniž bych ji něco řekl.je to zvláštní a krásné. Pokud tomu někdo nevěří.mě to nevadí. Máte někdo podobnou zkušenost?

  Bře 13, 2015
 • Obrázek uživatele týpí
  týpí (anonym)

  Lm mám psa labradora.je to...jardo zajímavé :-)

  Bře 13, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama