Tvořivost

Tvořivost je velice paradoxním stavem vědomí a bytí. Je to konání v nekonání - Lao-c´ tomu říká wej-wu-wej. Znamená to dovolit, aby se věci děly skrze vás. Není to dělání, je to umožňování. Znamená to stát se jakýmsi průchodem, kterým může protékat celek.

A pak se začne okamžitě něco dít, protože za člověkem se skrývá Bůh. Jen mu je třeba trochu uvolnit cestu, dát mu možnost projevit se skrze vás. To je tvořivost - umožnit Bohu, aby se projevil. Tvořivost je náboženským stavem.

Proto říkám, že básník je mnohem blíž Bohu než teolog, a tanečník je mu ještě blíž. Filozof je mu nejvíce vzdálený, protože čím víc přemýšlíte, tím větší stěnu stavíte mezi sebe a celek. Čím víc přemýšlíte, tím víc jste. Ego není nic jiného než všechny vaše nahromaděné myšlenky z minulosti. Když nejste vy, je Bůh - a to je tvořivost.

Tvořivost znamená, že se nacházíte ve stavu naprostého uvolnění. Neznamená to nepřítomnost jakékoliv akce. Nebude to ale vaše dělání, budete pouhým nástrojem. Skrze vás začně znít píseň - vy jste ji nevytvořili, přichází odjinud. Vždycky přichází odjinud. Pokud ji vytvoříte sami, je obyčejná, všední. Jestliže však přichází skrze vás, je mimořádně krásná, má v sobě něco neznámého.

Lao-c´ to nazval wej-wu-wej, konání v nekonání. To je paradox tvořivosti. Jestliže se díváte, jak malíř maluje, samozřejmě že je aktivní, vrcholně aktivní, šíleně aktivní - je samá akce. Anebo když sledujete tanečníka, je samá akce. Přesto však hluboko uvnitř žádný aktér není, není nikdo, kdo by něco dělal, je tam jen ticho. Proto tvrdím, že tvořivost je paradoxním stavem.

Všechny krásné stavy jsou paradoxní. Čím výš jdete, tím hlouběji se dostáváte do paradoxu reality. Nejvyšší akce je spojena s největším uvolněním - na povrchu dochází k velké akci, hluboko uvnitř se nic neodehrává anebo se děje pouze nic. Tvořivost je odevzdání se síle, která není vaše vlastní, je mimo vás.

Meditace je tvořivost. A když zmizí ego, zmizí i rána ve vašem nitru, jste vyléčení, jste opět celí - vaší nemocí bylo vaše ego. A když zmizí ego, už nespíte, ale začnete plynout. Začnete plynout s nesmírným proudem existence.

Ego je vaše smrt a smrt ega je začátek vašeho skutečného života. Skutečný život je tvořivost.

Netvrdím, že se všichni stanete Picassem nebo Shakespearem, to neříkám. Jen několik z vás se stane malíři, několik z vás se stane zpěváky, několik z vás se stane hudebníky, několik z vás tanečníky - o to ale nejde. Každý z vás bude tvořivý svým vlastním způsobem. Budete třeba kuchařem, ale budete to dělat tvořivě. Anebo budete třeba zametat ulice, ale bude v tom tvořivost.

Nebude v tom nuda. Budete vynalézaví v maličkostech. I při uklízení budete vnímat něco posvátného, stane se to určitou formou modlitby, takže cokoliv budete konat, bude mít příchuť tvořivosti.

Není nutné, abyste byli slavní. Ten, kdo je opravdu tvořivý, se o slávu vůbec nestará, nemá to zapotřebí. Je tak úžasně naplněný tím, co dělá, je tak spokojený s tím, čím je, a tam, kde je, že o touze nemůže být ani řeč. Když jste tvořiví, touhy zanikají. Jestliže jste tvořivý, mizí ambice. Pokud jste tvořiví, již jste tím, čím jste vždy chtěli být.


Zdroj: Osho - Tvořivost, nakladatelství Eugenika

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Intago
  Intago (anonym)

  myslím, že to nestačí. To by bylo osvícených... Na proražení bloku ega je třeba daleko víc. Sám jsem se o to léta pokoušel. Osvědčilo se mi naučit se s Bohem, intuicí, Nadjá hovořit. Přijmout Ho jako gurua. Zavede vás do meditací, kde člověk skutečně zažije transcendenci, a to ohromující. Žádný klid v tom není, jen úúúžasná Tvořivost. Napsal jsem o tom tři knihy, vydal je Onyx Praha, jsou na mystika.mysteria.cz

  Kvě 19, 2005
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Poku máte potřebu tvořit - tvořte! Ať si myslíte, že neumíte malovat nebo zpívat nebo dělat cokoliv jiného, a máte chuť to dělat, dělejte to! Pokud Vás někdy někdo přesvědčil, že to či ono neumíte, je to jeho problém a Vy se těchto domněnek zbavte a dělejte, co se Vám chce, když Vám to dělá dobře a nikomu tím neubližujete. Zenoví mistři říkají, že nejlepší meditace je škrábání brambor, či jakákoliv činnost, pokud si ji uvědomujeme a oprostíme se od myšlenek. Ze všeho mužeme mít radost. Tak se radujte! MOTTO: Před osvícením: nanos vodu a naštípej dříví. Po osvícení: nanos vodu a naštípej dříví. Chápete? Žijte!

  Dub 28, 2005
 • Obrázek uživatele ajrad
  ajrad (anonym)

  Moudré a pravdivé. Krásné je pozorovat děti, když si hrají - tvoří a nechávají se unášet svou fantazií. Neomezení hranicemi, zákazy, příkazy co smí a nesmí, co mohou a nemohou, o čem smí snít a o čem ne... Hrají si, zkoušejí a smějí se. Tvořivost zde má ještě volné pole působnosti než přijdou zábrany a smutek. Koukáme na dospělé, kteří si "nedovolí" experiment ani v myšlenkách natož v životě (tam jen potud, pokud je to žádoucí a přijatelné, nebo pokud jim "to" "někdo" přikáže. Škoda. Nádhera člověčenství je v tvořivosti. Uvolňuje, rozšiřuje hranice, rozjasňuje a rozveseluje. Obohacuje.

  Črv 17, 2005
 • Obrázek uživatele Cynik realista
  Cynik realista (anonym)

  Dá se vytvořením vhodného prostředí něco udělat s vlastní tvořivostí? Prý to jde,jsou firmy,které lidem dopřávají přátelské prostředí,protože potřebují jejich kreativní výkon spíše než objemově velkou výkonnost s minimem tvořivosti. Jde něco takového udělat i sám sobě?Leda,že by v sobě člověk našel nějakého osvíceného šéfa,ale to je nejspíš utopistická fantasmagorie,nic takového nejde sám sobě připravit.

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele Jarda č. 1
  Jarda č. 1 (anonym)

  Dá se vytvořením vhodného...Jak to že nejde? Někdy ke tvořivosti pomůže, když si člověk zařídí útulný kutloch, kde ho nikdo neruší, kde se cítí dobře. Někdy k tvořivosti pomůže kapka správného moku, poslech dobré hudby...

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele Cynik realista
  Cynik realista (anonym)

  Bohužel mám ke konzumaci dobré tvořivosti druhých blíže.Rád se zavřu někde s dobrým mokem a konzumuji dobré jídlo od dobrých farmářů a filmy od dobrých tvůrců a obsazeny kvalitními herci a elegantními herečkami. Jestli to dobře chápu,tak pro mě kreativita znamená spíš nachávzet se v nějaké činnosti typu škrábání brambor nebo plavání než v tom zavřít se s plátnem v kutlochu s lahví vína a nad ránem se probudit nad plátnem s selfportrétem umělce... Ono to předpokládá víc světu dávat než konzumovat a to i v lidských kontaktech a to nedokáže každý.Je tolik expertů.

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele Cynik realista
  Cynik realista (anonym)

  Je to asi o volních vlastnostech.Lidské potřeby nejsou jen jíst a dosahovat klidu a pohodlí domova a bezbolestnosti. V čem to tkví nevím,ale prý k talentu je třeba i něco víc,jinak skončí třeba v hospodě a nic nevytvoří. Nějak reagovat na podněty,vnímat je a neuzavírat se do sebe,zároveň furt jen nezpracovávat kvanta informací a nepoužívat tak mozek jen jako lepší třídičku. Potom ta tvořivost,ale co to vlastně je a jak pro koho. Kontemplovat,meditovat a nebo mít za to ,že nejlepší tvořivostí je termín. S věkem jednak ubývá přirozená energie jít do všeho nového a taky je tu problém s pamětí a s tím jak to utřídit,nebo to nechat být,protože toho sou už kvanta a brzdí to právě tu tvořivost branou jako podnikání nových věcí a otvírání nových horizontů.

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele Cynik realista
  Cynik realista (anonym)

  Ženy jsou daleko praktičtější než muži a nějaká mamina s třemi mladými dětmi ,by asi těžko chápala proč bůh vytvořil muže z velké většiny a v mnoha činnostech tak nepraktické ,zatímco žena dělá věci rovnou prakticky a moc nad tím neuvažuje a v tom je dle mýho klíč,ovšem ne kopírováním,ale tím prostě se kousnout do zadku a jít něco dělat a pak zas dál,komu se stalo,že z toho vypad a nechá se odradit pohledy a komentáři lidí ,pak ví,že něco není u něj dobře a má pořádný problém ať už s prokrastinací nebo s depresí,pohybuje se v začarovaném kruhu a pokud není obzvláště jinak vybaven,patrně na to časem pomalu,ale jistě společensky a existenčně dojede...

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele Jožo
  Jožo (anonym)

  Obzvláště silně by se nad sebou měli zamyslet lidi co se nechají odradit negativními komentáři na internetových diskusích:)),nebo si to alibisticky nalhávají,že je tomu tak a negativní komentáře jsou důvodem,proč opět nemají trochu té potřebné kuráže ,aby se uschopnili a šli něco udělat.

  Srp 14, 2016
 • Obrázek uživatele Lara
  Lara (anonym)

  Obzvláště silně by se nad...Moje řeč - něco si dělat z negativních komentářů nemá vůbec smysl. Negativní komentáře dávají lidé, kteří mají buď sami problém se sebou a tím, že někoho negativně komentují si zvyšují sebevědomí nebo jsou prostě zlí a dělá jim radost někomu ubližovat. Proč by člověk měl dát na komentáře od takových lidí?!

  Srp 14, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama