Tady a teď

Vy a já nejsme stejní. Nemůžete-li nalézt řešení pro svůj vlastní život, budete ochromeni a neschopni pohybu. Jakým způsobem si tedy tvoříte svůj vlastní život, život tady a teď?
Cívka filmu se odvíjí; zastavíte-li ji, obraz se stane statickým, nehybným.
Tvořivost a soustředění energie jsou elementy společné pro umění i zen. Jestliže se soustředíte

Otevřete-li svou ruku, můžete cokoliv uchopit. Do ruky sevřené v pěst nic nepronikne. Cílem bojových umění je proniknout elementy a jevy ("jevový", tj. vnější svět), ne proplouvání okolo nich; takže bojová umění jsou v podstatě mužskou záležitostí, protože muž také proniká do ženy.

Ale v dnešní době v současném světě chce každý ušetřit energii a žije pouze napůl. Všechno jen tak trochu, nikdy naplno. Lidé jsou jen napůl živí a podobají se vlažné koupeli. Musíte se naučit vniknout do života. Tajemstvím bojových umění je tedy naučit se usměrnit mysl, rjúgi, vycvičit ji ve správné akci. To je základem fyzických technik. Mysl se musí stát podstatou. Mysl je podstatou bez formy, někdy však formu může získat.

"Když aktivita mysli naplňuje celý vesmír, je možné se chopit příležitosti, vyhnout se nehodám a postihnout všechny věci v jedné jediné." To znamená, že mysl se ve střetnutí nesmí nechat ovlivnit žádným pohybem protivníka, žádnou jeho fyzickou či psychickou akcí. Mysl se musí pohybovat svobodně, bez přání zaútočit na protivníka, přesto však bez jakéhokoli odvrácení pozornosti od něho. Musíme být vůči němu plně pozorní, vždy, v každém okamžiku.

Totéž se týká každodenního života. Někteří lidé nepřemýšlejí o ničem jiném než o penězích, protože předpokládají, že jimi uspokojí každé přání, a tak pro peníze ztrácejí i svou vlastní čest. Jiní lidé chtějí "pocty" a pro ně přicházejí o peníze. Mysl některých lidí je upřena na lásku, a proto jim unikají jak peníze, tak i energie. Avšak štěstí nikdy nemá pouze jedinou stránku.

Musíme si vytvářet svůj vlastní život, osvobozovat se, stávat se nezávislými, jednoduše pozornými k "tady a teď" - to je to důležité, oč se jedná.

Měsíční odraz na vodní hladině
se neustále pohybuje.
Měsíc však svítí a nikam neputuje;
stojí, ale přesto je v pohybu.

Velmi krátká báseň, vystihující tajemství zenu a bojových umění, a také významný kóan. Vodní proud nikdy neteče nazpět. Voda plyne dál a dál, ale měsíční třpyt neodplouvá. Ve střetnutí se mysl musí podobat měsíci, zatímco tělo a čas plynou dál a dál jako vodní tok. "Teď" se nikdy nevrací. V zazenu je každý výdech takovým "teď", které se nikdy neopakuje. Samozřejmě, že můžete zadržet svůj dech, ale to, co zadržujete, není nikdy totéž co před okamžikem. Výdech, který nastává, není nikdy jako ten předchozí. Včera bylo včera a dnes je dnes. Je to něco jiného.

Vždy říkám, že se musíme soustředit "tady" a "teď", vytvářet "tady a teď". Tímto způsobem se občerstvujeme, obnovujeme. Včerejší zazen není tentýž jako ten dnešní. Zazen musí být vždy čerstvý, "tady" a "teď". Během zazenu nelze odpočívat a nesmíme odpočívat ani během tréninku bojových umění. Není dobré cvičit jen napůl, musíme to dělat celým srdcem, plně se tomu oddat. Nesmíme si nechávat žádnou energii do zásoby. Soustředění znamená vydat vše, úplné uvolnění energie; a to by mělo být stejné v každém činu našeho života.

V dnešním světě však vidíme pravý opak - mladé lidi napůl živé, napůl mrtvé. S jejich sexualitou je to stejné, také napůl; při práci nebo zazenu myslí na sex a naopak. A tak je to se vším, co dělají. Ale jestliže vyčerpáme všechnu svou energii, můžeme načerpat novou, tekoucí jako vodní proud.

Kdo se snaží šetřit svou energii v boji, nemůže zvítězit. To je jedním z tajemství bojových umění. Nemůžeme spoléhat pouze na waza, samotnou techniku. Musíme být tvořiví. Jestliže bohatý člověk dává svému synovi dostatek peněz, jeho syn se nikdy nenaučí, jak si je může vydělat, zatímco syn chudáka je schopen si nějaký způsob najít.

Bojová umění nejsou divadlem ani zábavou. To není skutečné budó. Kódó Sawaki říkával, že tajemstvím bojových umění je to, že zde neexistuje žádné vítězství ani porážka. Nelze ani zvítězit, ani být poražen. Je to něco jiného než ve sportu.

Ve sportu existuje čas. V bojových uměních je pouze přítomnost. Například v baseballu člověk na pálce musí čekat na nadhoz, má tudíž čas; jeho akce není okamžitá. Totéž platí pro ragby, fotbal nebo pro jakýkoli sport. Čas plyne a čas zde existuje, i kdyby jen na zlomek vteřiny; na přemýšlení během čekání. V bojových uměních není čas čekat. O vítězství či "ne-vítězství", o životě nebo "ne-životě" je rozhodnuto mimo čas. Musíme žít "teď"; je to teď, kdy je nám určen život nebo smrt.

Zdroj: Zen a bojová umění

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele lojza
  lojza (anonym)

  Zenbuddhismus je kultura vzniklá na východě Asie . Když ji přebere úplně celou někdo ve zdejší kultuře , tak by hohl nastat nesoulad a ten člověk by mohl být míň štastný . Jsou to memy (mem je jednotka kulturní informace) , které vznikaly za jiného technického pokroku v jiných částech světa . Chce to pomaličku sesouladit , alespoň u mě to tak funguje . Chce to takovou " směsku" , akorát vyváženou , ani moc zenu , ani málo , ani moc křesťanství ani málo atd. rizikem je , že můžou vzniknout vnitřní konflikty , ale nemusí . Není dobrý hned všechno aplikovat na 100% . Chce to přizpůsobit své komkrétní individualitě .

  Pro 21, 2003
 • Obrázek uživatele Karin
  Karin (anonym)

  Dobrá je knížka Tady a teď, aneb co dělat, aby nám bylo hezky od JANY HOCHMANNOVÉ

  Zář 24, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama