Skutečný smysl džihádu

Neustálý boj za spravedlnost se projevuje jako džihád. Džihád je jedním z nejčastěji zneužívaných a nesprávně chápaných pojmů. Džihád znamená

Džihád lze také namířit například ke společenskému rozvoji obce. Může být rovněž intelektuální ? může mířit proti utlačovatelským a totalitním myšlenkám nebo směřovat k intelektuálnímu pozvednutí společnosti. Džihád na sebe může vzít i podobu skutečného boje proti útlaku a agresi. Džihád je tedy mnohem více než ?svatá válka?.

Džihád však nemůže být válkou útočnou nebo válkou za získání území či válkou vedenou s cílem zavést konkrétní politický řád. Je to obranná válka kladoucí jisté povinnosti na ty, kdož jsou k ní povoláni.


Džihád jako morální cvičení musí být veden výhradně podle islámských pravidel boje. Znamená to, že nesmí ublížit nevinným jedincům, ženám, dětem a neozbrojeným civilistům, nesmí poškodit majetek a životní prostředí, nesmí ničit místa bohoslužeb jiných náboženství. Z toho plyne, že únosy, braní rukojmí, nevybíravé střílení civilistů a kladení bomb na místech a v budovách, kde pracují lidé, jsou skutky, jaké islám zcela zavrhuje.

Kromě toho platí, že nikdo nemůže nikomu vyhlásit džihád. Jeden muslimský stát nemůže vyhlásit džihád vůči druhému státu, utlačovatelský diktátor nemůže vyhlásit džihád státům, jež se proti němu spojily. Džihád vyžaduje souhlas celé muslimské komunity a jasné vymezení nepřítele jako agresora nebo jako utlačovatele bezbranných obětí.


Zdroj: Sardar Malik - Islám, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (61)

 • Obrázek uživatele Petra Kostkova
  Petra Kostkova (anonym)

  Chtela bych jenom podekovat, ze dokonce na nemuslimskych strankach se zacina zminovat o Islamu a hlavne o Dzihadu a to v tom smyslu, ktery doopravdy ma. Dzihad je jakekoliv nase snazeni pro Boha (Allaha) a boj je az na tom nejposlednejsim miste.

  Čer 11, 2004
 • Obrázek uživatele Stýček Skrblík
  Stýček Skrblík (anonym)

  No, opradu se mi líbí, jak spousta rádoby humanisticky založených Arabo-muslimský patolízalů stále obhajuje tuto zvrácenou komunitu a její nesmyslnou existenci a jejich nepravou víru. Jen pro zajímavost, já si myslím, že džihád možná skutečně dříve mohl znamenat (a jsem teď velký optimista), co autor článku psal. Jenže dneska to znamená něco jiného, význam se posunul a celkově to dnes znamená něco jiného - čili - v dnešním významu to znamená právo arabáču (apod.) beztrestně vraždit kohokoli, ve jménu jejich nepravého boha. Byl bych rád, kdyby se pojem džihád používal v dnešním významu.

  Čer 14, 2004
 • Obrázek uživatele Awer
  Awer (anonym)

  Čeče jak můžeš vědět, který bůh je pravý či nepravý ? :)

  Čer 14, 2004
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Zneužito bylo již tolik pojmů, skvělých myšlenek a filozofií ve všech politických systémech a náboženstvích! Zneužít se dá i demokracie! To nic nemění na tom, že není na škodu si občas připomenout pravý význam a znění pojmů či filozofií.

  Čer 16, 2004
 • Obrázek uživatele dora
  dora (anonym)

  Dobry den, pracovala jsem v muslimske zemi a na tohle tema jsem se samozrejme take bavila. Vetsina lidi chape tenhle termin jako vnitrni boj - treba islam zakazuje pomlouvat, tak si proste rozmyslim, co reknu, nebo si nekoupim novou sukni, ale dam neco na charitu. Doporucovala bych se o islamu bavit s muslimy, ne s temi, kdo vysvetluji, co si muslimove mysli. :-)

  Čer 16, 2004
 • Obrázek uživatele Storpa
  Storpa (anonym)

  Vážení, překvapuje mě naivita správců serveru, kteří jsou schopni otisknout něco podobného bez adekvátního komentáře. Islám se chová v Evropě jako rakovina a samozřejmě se snaží tvářit mírumilovně. Stejně to dělali komunisté - viz. jejich diktatura proletariátu, kterou se snažili všelijak zastřít, ale budu citovat užitečné heslo z jiného monoteistického systému "po ovoci poznáte je!" Po komunistech zůstala spálená zem a po džihádu např. ve Španělsku létaly do vzduchu končetiny dětí, které ti, kteří dali do vlaku nálože vůbec neznali. Tak hluboce zmatený systém (islám) je v jejich neštěstí (šťastní lidé tohle nedělají) dovedl až k tomuto činu perverzní realizace. Přál bych čtenářům doktorky.cz, aby si nechali otevřené hledí a udrželi jasný pohled!

  Čer 14, 2004
 • Obrázek uživatele Jan Vodička
  Jan Vodička (anonym)

  Zajímavý výklad slova "Džihád". Autor pouze jaksi pozapoměl, že slova jsou pouze abstraktní pojmy, které označují (nebo ukazují na) nějakou věc nebo děj. A pokud 99,99% lidí chápe džihád jako "svatou válku" za nastolení muslimského státu s právem šária, tak si myslím, že autorovo výklad je buď naprostá demagogie a nebo ho čeká dlouhá práce s přesvědčováním islamistických skupin, že si špatně vyložili význam slova džihád...

  Čer 15, 2004
 • Obrázek uživatele viktor greň
  viktor greň (anonym)

  Muslimská inteligence je určitě dost vzdělaná na to, aby si nejenom přečetli Korán, ale dokonce dostatečně vzdělaná na to, aby si přečetla i něco víc. Takže jsou jistě schopni popřemýšlet a napsat věci, které zní humanisticky. Nevím jestli rádoby humanisticky, ale to není důležité. Důležité je to, že lidé ovlivňující situaci využívají oné většinové nevzdělanosti muslimů, kteří si to díky svému analfabetismu ověřit nemůžou. A bohužel, humanistické složky jejich společnosti v současné době nejsou těmi, které poslouchají. Lidé chcou být šťastní, ale pokud možno co nejrychleji. Mají dvě možnosti. Jednou možností je boj proti vlastnímu egu, chamtivosti a nenasytné touze a druhou možností je vybouchnout někde u nějaký ambasády v autobuse a už si to může štrádovat cestou lemovanou krásnými pannami do země zaslíbené.

  Čer 15, 2004
 • Obrázek uživatele Off
  Off (anonym)

  no ked to tak pises, tak by si mozno mal vediet ze islam uznava starozakonnych prorokov a dokonca aj jezisa (sice "iba" ako proroka, ale predsa) takze si povedzme otvorene ze je to rovnako ako krestanstvo nieco co vzniklo najma na zidovskom podklade ;-) takze asi tak...

  Čer 30, 2004
 • Obrázek uživatele Tvůj příspěvek
  Tvůj příspěvek (anonym)

  mi něco připomíná.Dělo se to před pár stoletími: upalování čarodějnic na základě pomluvy či mateřského znaménka,pálení pokrokových knih,křížové výpravy ve jménu jediné správné víry v Boha,zahalování ženského těla,nástroje ďáblova,vystavování na pranýři za smilstvo (pouze žen),neuznávání práva žen na cokoliv, krom udržování rodinného krbu a rození dětí (vždyť byly stvořeny pro muže)....Jen si nějak nemůžu vybavit,co bylo příčinou a kde to bylo.....Nezastávám se islámu,to v žádném případě.Jen chci říct,že se dají zneužít i ty nejlépe myšlené věci.Stačí si projít dějiny.

  Črv 02, 2004
 • Obrázek uživatele jára pešta
  jára pešta (anonym)

  To je výsměch nazývat terorismus osvíceným humanismem..Bylo by smutné, kdyby rovnováha v Evropě byla zničena díky hodnotám, které jsou jí tak drahé - pluralismus, demokracie, atd., kdyby se totiž Evropa otevřela skupinám, které těmito hodnotami opovrhují - viz. problémy s muslimskými ghety v západní Evropě, odkud se etablují muslimští radikálové. Podívámeli se na jejich porodnost, tak si dovedu představit, jak za sto dvěstě let si ve volbách odhlasují, že se ženy budou oblíkat jako "černé stany", za krádež se bude lidem usekávat ruka, ženy, které se zamilují více než jednou, budou pro jistotu ukamenováni, a další krásné praktiky ve jménu boje proti vlastnímu egu, chamtivosti a nenasytné touze, které si s sebou přinesou...

  Čer 14, 2004
 • Obrázek uživatele mirek
  mirek (anonym)

  Mirek Nebojsa to řekl jasně a srozumitelně, dalších komentářů netřeba.

  Čer 17, 2004
 • Obrázek uživatele Strýček Skrblík
  Strýček Skrblík (anonym)

  Ano, pravda, o islámu se mají bavit jen muslimové ... to jsou argumenty .... a my, nepostižení a nevzdělaní tímto dogmatem, asi můžeme jít do nějakého pěkného davu odpálit na sobě výbušninu a tím šířit moderní význam slova džihád. :((( Fakt blbej fór.

  Čer 17, 2004
 • Obrázek uživatele novakus
  novakus (anonym)

  Ten sněhulák je jednička. Toto božstvo jsem doposud neznal a možná ho začnu vyznávat. Poku jde o Mohameda, četl jsem český překlad koránu a musím uznat, že v žádné duchovní knize jsem nečetl tolik blábolů na jedné hromadě. Není divu, že se najde kopec teistů, kteří se jej hrnou vykládat. Výklad v takových případech může být tak libovolný, jako v případě našich slavných českých zákonů. Pak je samozřejmé, že ve jménu této potrhlé knihy lze konat charitu, odpalovat bomby, navlékat ženy do hábitů ve vedru a podřezávat odporné Američany za to, že jim projektují opravy poničeného potrubí. Prostě - neprohlédneme, dokud nepochopíme velikost islámu.

  Čer 24, 2004
 • Obrázek uživatele brother
  brother (anonym)

  A kde se pise v Bibli o zakazu potratu, podradnosti cernochu, zen, homosexualite jako lecitelne nemoci, o krizovych vypravach, inkvizici nebo conquiste? Vsechno je to o lidech. Nabozenstvi jsou vsechna stejna - nuti jedince poslouchat "moudre" kleriky. Urazej teroristy jak chces, zaslouzi si to, ale nepovysuj katoliky nad islam, ti si to nezaslouzi

  Čer 14, 2004
 • Obrázek uživatele Strýček Skrblík
  Strýček Skrblík (anonym)

  No, je to vcelku jednoduché. Islám je tu od doby, kdy jeden šílenec (Mohamed) se tak ožral, až měl vidiny a všechny je sepsal do jedné knihy. Je to tudíž výmysl chorého člověka, který ovšem získal vliv a pomocí toho vlivu svou vizi krapet rozšířil. :))) Pak už se to šířilo samo jako slušnej byznys. Nicméně, základní myšlenka je, že Alláh před Mohamedem nebyl --- jak to? Co dělal, že o sobě nedal vůbec vědět? Prostě zjevil se jen tak najednou? S dosti retroaktivními účinky. Prostě v životě a díle Alláha před 9 stoletím jsou značné mezery. To židovský bůh tu byl od nepaměti - a trestal věřící, když víra polevila. Jinak, katolicismus bych nevyzdvihoval nad jiné západní křesťanské náboženství - no, ale Islám s nepravým bohem - viz. výše - trumfne vždy. Dokonce i má víra v Modrého dobrého Sněhuláka je myslím oprávněnější než Islám - já svého boha totiž mohu spatřit - vždy v zimě s mrkví v nose. :))

  Čer 15, 2004
 • Obrázek uživatele Mirek Nebojsa
  Mirek Nebojsa (anonym)

  Mně je úplně jedno co se píše v Koránu o Džihádu, nebo co tvrdí učené muslimské hlavy. Jestli někdo vraždí rukojmí, háže bomby mezi civility, usekává zajatcům hlavy a přitom mává vlajkou Džihádu, tak ukazuje jak Džihád vypadá právě dnes. A veškeré teorie o tom jak se má správně praktikovat Džihád můžou jít k čertu, protože jsou jen prázdná bublina. Skutečnost je prostě taková jaká je. A jestli si někdo myslí, že z nějakého důvodu se všichni islámští teroristi začnou stydět a založí čtenářský kroužek za účelem správného nastudování Džihádu, tak je sám pomatený. A pozůstalým obětí těžko pomůže pomyšlení, že si ten vraždící maniak nepřečetl správný Návod na použití Džihádu.

  Čer 14, 2004
 • Obrázek uživatele welschdragon
  welschdragon (anonym)

  to máš pravdu,myslím,že náboženství vůbec za celá ta století napáchalo dost zvěrstev.v dějepise se učí že náboženství být muselo a musí protože souvisí s vývojem a mentalitou lidí.Osobně se mi víc zamlouvá náboženství starého Řecka a Říma nebo keltské,které jsou polyteistické.

  Říj 06, 2004
 • Obrázek uživatele welschdragon
  welschdragon (anonym)

  Náboženství je svinstvo!Ať žije Modrý Sněhulák!:D

  Říj 06, 2004
 • Obrázek uživatele Awer
  Awer (anonym)

  Samozřejmě, že evropané a američané chápou "Džihád" jen jako něco hrozivého a aby ne ! Jenže je potřeba se na tento fenomén podívat i z druhé strany - tedy ze strany muslimské inteligence ( ted nemyslim teroristy ci jine fanatiky, ale klasické duchovní ) Džihád je a bude a je potřeba ho pochopit - tento článek je nezaujatý a jeho zdroj kniha: Islám - <http://obchod.portal.cz/Kniha.asp?Csl=10949> - je opravdu kvalitní. Takže si nechte své rádoby antiteroristické výlevy pro chat na idnesu či jinných středněproudých medií :)

  Čer 15, 2004
 • Obrázek uživatele Strýček Skrblík
  Strýček Skrblík (anonym)

  Nejen, že si to nenecháme pro IDNES, ale naopak budeme pravdu o nevzdělaných arabech šířit všude, kde se lidé ještě neprobudili ze šedesátých let. :)) Myslím, že by stálo za to, aby Papež (kdyby byl ale co k čemu) vyhlásil takovou malou křížovou výpravu. :))) P.S. Jinak jsem se dost pobavil termínem "muslimská inteligence." :)))

  Čer 15, 2004
 • Obrázek uživatele slotak
  slotak (anonym)

  Allah akbar. Vsichni neverici psi skoncite v pekle a budete se v nem naveky smazit na svem vlastnim tuku!

  Říj 25, 2004
 • Obrázek uživatele Jeníček
  Jeníček (anonym)

  Islám, jako"nejmladší" náboženství chová stylem "nové koště dobře mete".A Dzihad je to metení, které chce smýst všechno. Jak můžou být muslimové "šťastní", když maj den co den nějaký zákaz....nemluvě o těch standartních.

  Srp 06, 2004
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  Allah akbar. Vsichni...když Prorok Mohamed dostal jednou v Mekka záchvat epilepsie,padl na zem,od úst mu šla pěna a byl v křečích.Tu mu okolojdoucí řekl,to vztoupil do tebe Alláh.Mekka byla modloslužebné místo se spoustou bohů a bůžků a kultů uctívání a jako centrum modloslužebnictví kam se sjíždělo celé široké okolí a místní obyvatelstvo na tom profitovalo a ekonomicky těžilo.Allah byla jedna z modloslužebných hliněných soch!A toto je původ Allaha,ten nemá se Stvořitelem NIC společného.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele Jenže
  Jenže (anonym)

  to máš pravdu,myslím,že...Tam není moc místa pro fanatiky.Těch se obec zbavovala různými způsoby...

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele sweetji
  sweetji

  I když to tak původně může být, jak ten článek popisuje, jenže realita je jiná. Potíž je v tom, že islám není jednotný, ale je rozdělen na řadu sekt a fundamentalistické salafistické sekty jsou skutečně rakoviným vředem lidské společnosti a ty chápou džihád jak ho známe. Potíž je v tom, že salafismus mezi muslimy nabývá na síle, hlavně mezi mladými. Podle odhadů německých zpravodajských služeb se počet radikálních saláfistů v Německu za posledních pět let zdvojnásobil. Mnoho z nich se vydává za humanitární pracovníky a snaží se do svých řad získávat také přicházející uprchlíky.

  Pro 11, 2015
 • Obrázek uživatele čtenářka
  čtenářka (anonym)

  Nechápu, že může být okolo tolik hlupáků, kteří neznají dějiny a několik posledních desetiletí, kdy se z Afriky jen rojí zprávy o pohrdání a násilí na Evropanech. Co tam vymysleli a vyrobili? Jen umí využívat technologie a zbraně vyrobené "nevěřícími psy", jinak by si tu ropu museli dobývat leda šufánky do dřevěných sudů. Jak můžou být lidé, tak nevědomí a hloupí, že netuší, že jediným programem Mohamedova koránu je jen boj a zabíjení všech, kdo nevěří v jeho slova? Kolik století znali jen válčení, zabíjení, zotročování a znásilňování? Vždyť ti IS dělá i teď, když dobije nějaké město. Do 48hod. se nevěřící stanou věřícími, nebo je zabijí, případně prodají do otroctví a ženy strčí někam do veřejného domu. Vždyť co byly hurisky? Jen otrokyně dodáváné z poražených zemí. Proč je celý jih Evropy černovlasý, když ho několik století ovládali muslimové?

  Bře 31, 2016
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  s tímto se seznamte https://www.youtube.com/watch?v=2i4whA22k2E

  Bře 31, 2016
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Korán - cintáty: http://www.islamweb.cz/koran/koran.php?action=view&sura=9 "A až uplynou posvátné měsíce, pak zabíjejte modloslužebníky, kdekoliv je najdete, zajímejte je, obléhejte je a chystejte proti nim všemožné nástrahy!......."

  Bře 31, 2016
 • Obrázek uživatele Já bych
  Já bych (anonym)

  Nechápu, že může být...To vyřešil ein zwei...

  Bře 31, 2016
 • Obrázek uživatele j
  j (anonym)

  > Proč je celý jih Evropy černovlasý, když ho několik století ovládali muslimové? Slyšel jsem zajímavý postřeh, že sicilská mafie je vlastně zkopírovaná verze islámské společnosti, kde Mohamed vládl jako absolutistický vládce nad životem a smrtí všech.

  Dub 03, 2016
 • Obrázek uživatele Rose
  Rose (anonym)

  vrazdit chtel vzdy Satan

  Dub 03, 2016
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Rose, vaše jehovistická sekta to nevyřeší. Ta to akorát rozsvítila, když několikrád předpověděla konec světa, který nepřišel.

  Dub 03, 2016
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  vrazdit chtel vzdy Satanty hele Rose...když je zde již řeč o satanu,dílu pakla a vraždění,potom co vy...jehovisté ? Odmítáte lidem pomoc v nouzi,lékařské ošetření a operace ,transfuze krve a ti lidé pak umírají. A toto je také vražda a protože vražda je touha satana,potom vaše jehovistická ideologie je na ní postavena. Vy s vírou v Krista nemáte nic společného,jste vraždící sekta tupých fanatiků postavená na ideologii totality a nesvobody...dá se říci,že nejste svobodní lidé,ale otroci.

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  mila Jahoda, rekni mi jedno jmeno, kdo podle Tebe zemrel a ja Ti vytisknu tisice, ktere zemreli kvuli spatne transfuzi

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  „Více než polovina zemí na světě neprovádí u darované krve všechny testy, a tím se zvyšuje riziko šíření AIDS a dalších nemocí,“ říká se ve zprávě agentury Associated Press. V této zprávě, která je založena na informacích Světové zdravotnické organizace, se také tvrdí, že „podle odhadu se pět až deset procent lidí, kteří mají virus AIDS, nakazilo z krevní transfuze“. Onemocnění AIDS je však pouze jednou z nemocí, které se přenášejí tímto způsobem. Každý rok dojde v důsledku transfuzí a injekcí, jež jsou zdravotně závadné, k osmi až šestnácti milionům případů nákazy hepatitidou B a ke dvěma až čtyřem milionům případů nákazy hepatitidou C. Jedním důvodem, kterým se vysvětluje nedostatečné testování krve, jsou vysoké náklady. Prověřit tyto druhy kontaminace stojí 40 až 50 dolarů na jednotku krve. Testy navíc „nejsou vždy spolehlivé, zvláště pokud je provádí nevyškolený personál nebo se používá nevyhovující zařízení,“ uvádí se ve zprávě.

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele RIZIKA KREVNÍCH TRANSFUZÍ
  RIZIKA KREVNÍCH... (anonym)

  MUDr. Dana Galuszková Transfuzní oddělení FN Olomouc Transfuzní lékařství je nepostradatelným partnerem řady klinických oborů v komplexní péči o nemocné pacienty. Přes soustavný rozvoj diagnostických a technologických postupů při zpracování a skladování krve je hemoterapie spojena s možnými zdravotními riziky. Komplikace krevních transfuzí mohou být děleny dle různých schémat a kritérií. Příhody vzniklé ve vztahu s transfuzí mohou mít charakter transfuzní reakce, transfuzní chyby a skorochyby. Systematické zaznamenávání a vyhodnocování těchto příhod se nazývá hemovigilance. V souladu s legislativou Evropské unie je aktuálním úkolem českého zdravotnictví vybudovat funkční národní systém hemovigilance, který se stane součástí mezinárodní European Haemovigilance Network. Klíčová slova: potransfuzní komplikace, klasifikace, hemovigilance, transfuzní reakce, transfuzní chyby, skorochyby, hlášení transfuzních komplikací. dej to svym detem a pak se nestac divit, kdyz existuje x Zpusobu, jak se da zachranit Zivot lepe

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  „Více než polovina zemí...takže jako co? To si nesmím nechat operovat ani slepé střevo? Ty hele rr,Rose a tak,protože u operací je té transfuze krve potřeba především,jinak ji zdravý člověk nepotřebuje. Vy jehovisté tuto pomoc potřebným odmítáte a odsuzujete lidi na smrt. Vratte se do středověku.

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  MUDr. Dana...můžete mě teda jako MUDR podat vysvětlení,čím nahradíte krev mkdyž je jí třeba u operací, ? Třeba u takových,kdy se operuje více jak 5 hodin? Ale co...já momentálně krev nepotřebuji,neb si popřávám pivo Bráník,je neděle a zítra 1 Máje a tudíž státní svátek a tak mám ve skříni do zásoby několik plastáků,ha,ha,ha,a to jsem měl doktory za vzdělané lidi,ha,ha ještě že jsem zdravý!

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Jehovci se vserou i sem. Jinak, ten článek je neskutečný camc. Realita je zcela jiná.

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  Jehovci se vserou i sem....článek je o jihadu a mě osobně po islamistickém teroru v západní Evropě a Británii při vyslovění slova jihad napadá pouze představa krve,teroru,smrti,vraždění,mučení a války. Je to podvědomej slovní úkon a ten bývá větščinou čistý a prost pokrytectví a falše. A stejně jak já,uvažuje i drtivá většina veřejnosti. O tom jsem přesvědčen. Sem se ještě nedostalo a tak si zítra k pivu Bráník popřeji i tlačenku ,prejt,klobásky a jitrničku. At žijí slasti žaludku,hřeje mě to u pupku. A vymaštěný jihadista skončí v pakle dozajista.

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  nech si operovat co chces, jahudko, ale ja pro sve deti vyberu kvalitnejsi, I kdyz drazsi lecbu... Jako treba dopredu injekce erytropoetinu atd, google je toho plny, najdi si. Doktori sami se transfuzi vyhnou jako certu!

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele zanet81
  zanet81

  Prostě nechápu, proč jehovci zasírají diskuzi o džihádu.

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele Jahoda
  Jahoda (anonym)

  nech si operovat co chces,...dobře...a co když bude bouračka na silnici a vážné zranění,které vyžaduje okamžitou operaci? To jako mám umřít,když doktoři v nemocnici mají jenom tu krev z transfuze? A vůbec ! Mě mě selský rozum říká,že zde v Česku je spoustu dárců krve a jejich krev stát potřebuje. Jejich oběti MAJÍ smysl. Ještě k paní MUDR Dana Galuszková,pravda,jsem neotesané obvzláště když jsem nachmelem.K jinému jinonázorníku bych byl worswurstechtbock,ale k doktoru chovám taknějak úctu.Přesto ale s vaším názorem nesouhlasím a můj selský rozum mě nyní říká,že si to od svých nadřízených pěkně odskáčete,protože ne každý bude souhlasit.

  Dub 30, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  jahudko, v tom pripade maji sanitky sebou hemacel, jde o pripravek, ktery nahrazuje objem a dodava bunkam kyslik a hlavne nemusi telo bojovat s cizim tekutym organem, ktery stej ne vyhazi do jater. Hemacel uz zachranil lidi, ktere by krev nezachranila

  Kvě 02, 2017
 • Obrázek uživatele povinne vybaveni ceskych sanitek
  povinne vybaven... (anonym)

  Koloidní roztoky Koloidní roztoky jsou makromolekulární roztoky, které se v oběhu udrží po 6-8 h, váží na sebe extracelulární tekutinu, využívají se při traumatickém, hemoragickém nebo hypovolemickčm šoku, popáleninách, septicko- toxickém šoku. K nežádoucím účinkům patří zejména alergická reakce, výjimečně až anafylaktický šok. Kontraindikací pro užití koloidních roztoků je kardiální selhávání, těžká porucha funkce ledvin. Nejdůležitějším vedlejším účinkem dextranu je riziko vzniku anafylaktického šoku. • Dextran je vysokomolekulový polysacharid o průměrné molekulové hmotnosti 70 000. Používá se převážně 6% roztok ve fyziologickém roztoku nebo 5% roztok v 5% roztoku glukózy. Velmi pomalu se vylučuje ledvinami, za 24 h asi 50 %. • Rheodextran je vysokomolekulový polysacharid s molekulovou hmotností 40 000. Používá se v 10% koncentraci ve fyziologickém roztoku nebo 5% v roztoku glukózy. Vylučuje se rychleji než dextran, snižuje viskozitu krve převáděním extracelulární tekutiny do krevního řečiště, a tím zlepšuje mikrocirkulaci. • Tensiton je hyperosmotický koloidní 6% roztok dextranu (70 000) v 7,5% roztoku NaCl. Používá se při velkých krevních ztrátách, zvláště při polytraumatech. • Haemaccel je polymerát depolymerizované želatiny o molekulové hmotnosti do 35 000. Používá se ke krátkodobým náhradám plazmy při šokových stavech. Velmi rychle se vylučuje ledvinami. • Elohast je 6% roztok hydroxyetylškrobu, s molekulovou hmotností 200 000, ve fyziologickém roztoku. Používá se při hypovolémii, traumatickém nebo hemoragickém šoku. http://ans.arim.cz/leky-a-jejich-pouziti/vybaveni-mobilniho-prostredku-zdravotnicke-zachranne-sluzby-leky/#more-90

  Kvě 02, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  Haemaccel (a registered trademark) is a type of intravenous colloid used in the prevention or treatment of shock associated with reduction in effective circulating blood volume due to hemorrhage, loss of plasma (burns, peritonitis, pancreatitis, crush injuries), or loss of water and electrolytes from persistent vomiting and diarrhea. Haemaccel contains degraded gelatin. Haemaccel (also marketed as Emagel in Italy, "Polygeline" in China and Solucel in Venezuela) was originally brought to market by Hoechst AG and later acquired by Piramal Enterprises.

  Kvě 02, 2017
 • Obrázek uživatele priplatim EPO pokud je to pred operaci!
  priplatim EPO p... (anonym)

  Bezkrevní medicína První transfuze krve člověku byla podána před více jak 340 lety. Až do objevu krevních skupin se jednalo o velmi riskantní výkon, který většina pacientů nepřežila. I poté však každá transfuze s sebou nesla významná rizika, mezi největší patří přenos infekčních chorob. Přes všechny pokroky v transfuziologii je úplné vyloučení tohoto rizika z principu nemožné. Bronislav Stibor První transfuze krve člověku byla podána před více jak 340 lety. Až do objevu krevních skupin se jednalo o velmi riskantní výkon, který většina pacientů nepřežila. I poté však každá transfuze s sebou nesla významná rizika, mezi největší patří přenos infekčních chorob. Přes všechny pokroky v transfuziologii je úplné vyloučení tohoto rizika z principu nemožné. Různé pandemie, jako například HIV či nová varianta Jacob-Creutzfeldovy choroby nám tuto nepříjemnou skutečnost vždy připomenou. Z těchto důvodů bychom měli každou transfuzi alogenní krve podat pouze v případě, kdy nemáme jinou možnost. Tato myšlenka dala celosvětově vzniknout odvětví, které se nazývá bezkrevní medicína. Dne 1. ledna 2009 vzniká u nás Česká společnost bezkrevní medicíny (ČSBM). Je dobrovolnou, odborně-vědeckou organizací, sdružující osoby a organizace, které se podílejí na propagaci, rozvoji a použití bezkrevní léčby v klinické praxi. Hlavním posláním činnosti ČSBM je péče o zvyšování úrovně odborných znalostí v oblasti bezkrevní medicíny, a to nejen svých členů, ale i členů dalších lékařských společností a všech zdravotních pracovníků. Další podrobnosti a přihlášky k bezplatnému členství na www.bloodless.wz.cz. MUDr. Bronislav Stibor, místopředseda ČSBM

  Kvě 02, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  Rostoucí poptávka po bezkrevní medicíně „O bezkrevní chirurgii musí uvažovat každý, kdo pracuje s krví a pečuje o pacienty v době kolem operace.“ Dr. Joachim Boldt, profesor anesteziologie, Ludwigshafen, Německo TRAGÉDIE AIDS donutila vědce a lékaře, aby podnikli další kroky pro větší bezpečnost operovaných pacientů. To samozřejmě znamená přísnější screening krve. Odborníci však říkají, že ani tato opatření zcela neodstraní riziko plynoucí z krevních převodů. „Společnost sice vynakládá velké prostředky, aby skladovaná krev byla bezpečnější než kdykoli dříve,“ říká časopis Transfusion, „ale my se domníváme, že pacienti se přesto budou snažit transfuzím alogenní [darované] krve vyhýbat zkrátka proto, že skladovaná krev nikdy nemůže být úplně bezpečná.“ Není divu, že mnozí lékaři začínají být velmi opatrní, když uvažují o podávání krve pacientům. „Transfuze krve v zásadě nejsou dobré a velmi usilovně se jim u každého pacienta vyhýbáme,“ říká doktor Alex Zapolanski ze San Franciska v Kalifornii. Nebezpečí, které plyne z transfuzí, si uvědomuje také široká veřejnost. Průzkum veřejného mínění v roce 1996 ukázal, že osmdesát devět procent Kanaďanů by dalo přednost nějaké alternativě před darovanou krví. „Ne všichni pacienti budou odmítat transfuzi homologní krve, jako to dělají svědkové Jehovovi,“ uvádí časopis Journal of Vascular Surgery. „Nebezpečí přenosu nemocí a narušení imunitního systému jsou však jasným dokladem toho, že je třeba najít pro všechny naše pacienty nějaké alternativy.“

  Kvě 02, 2017
 • Obrázek uživatele pravda je,že cizorodé elementy
  pravda je,že ci... (anonym)

  jsou průser ve všem...

  Kvě 02, 2017

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama