Reklama

My versus oni

Zabývejte se chvíli člověkem, který vám vadí. Popište tři vlastnosti, které se vám na něm nelíbí, to, co by podle vás měl změnit. Hluboce se zamyslete sami nad sebou a zeptejte se: "V čem jsem stejný a kdy se chovám jako on?" Zavřete oči a přemýšlejte o tom.

Pak si položte otázku, jestli jste ochotni se změnit. Odstraníte-li tyto mentální návyky, zvyky a přesvědčení z vlastního myšlení a chování, i ti druzí se bud' změní, nebo odejdou z vašeho života.

Jestliže vám nadřízený neustále projevuje nespokojenost a kritizuje vaši práci, podívejte se do sebe. Bud' se v některých situacích chováte jako on, nebo věříte, že nadřízení jsou vždy kritičtí a nespokojení.

Jestliže váš podřízený ignoruje vaše instrukce nebo nepracuje tak, jak má, zamyslete se, kdy se tak chováte vy, a vyřešte to. Je příliš jednoduché někoho vyhodit; navíc se tím nezbavíte svého mentálního návyku.

Jestliže některý z vašich kolegů nespolupracuje, zjistěte, čím jste něco takového přivolali. Kdy se těžko spolupracuje s vámi? Chová-li se k vám přítel chladně a neprojevuje vám lásku, zjistěte, nemáte-li v sobě přesvědčení, které jste získali v dětství pozorováním rodičů, že láska je chladná a neprojevuje se.

Reklama

Jestliže vás manžel nepodporuje a neustále vás sekýruje, i tehdy pátrejte ve svém přesvědčení z dětství. Nechoval se tak jeden z rodičů? Nechováte se tak vy?

A jestli vás rozčilují některé zvyky vašeho dítěte, zaručuji vám, že to jsou i vaše zvyky. Děti se učí pouze napodobováním dospělých, které mají kolem sebe. Vyřešte si tento problém sami v sobě a uvidíte, že se automaticky změní i druzí.

Toto je jediný způsob, jak měnit druhé - změnit sám sebe. Změňte své mentální návyky. Zjistíte, že i "oni" jsou najednou jiní.

Obviňování nemá smysl. Obviňováním se jen vysilujete. Uchovejte si sílu. Bez ní nemůžete měnit. Bezmocná obět nenachází východiska.

Zdroj: Louise L. Hay - Miluj svůj život, nakladatelství Pragma

Reklama

Komentáře

Reklama