Sedmero vnitřních pomocníků do nového roku

Podle různých předpovědí nebude rok 2022 lehký. Přesto nás může posunout kupředu k lepší budoucnosti a pomocníky můžeme nalézt všichni uvnitř sebe. Jsou to:

Odvaha

Život každý den má svá rizika. Přesto je potřeba život žít a neschovávat se před ním. Odvaha znamená znát rizika a své možnosti, vědět kdy se nemá cenu strachovat, protože některé věci není v naší moci ovlivnit a kdy je naopak vhodné se „pojistit“ lepší osobní připraveností či ochrannou výbavou nebo se nějaké riskantní aktivitě vyhnout.

Pravda

Pravda je málokdy neměnná. Co platilo v minulosti, nemusí platit dnes. Co platí pro jednoho, nemusí platit pro všechny. Pravda vyžaduje neustálé otázky, zkoumání. Hledání, zpochybňování a ověřování pravdy by nemělo být nikdy zesměšňováno či trestáno. Je jen málo univerzálních pravd jako, že všichni jednou zemřeme (minimálně naše fyzická těla), že všichni jsme jedineční a že jako lidstvo jsme propojeni s ostatními živými tvory a rostlinami na Zemi.

Víra

Víra v životě hodně pomáhá. Někdo věří v sebe, jiný v Boha či v přírodu, další důvěřují vědě. Víra se stává problémem pouze tehdy, pokud se stane vírou fanatickou, nepřipouští diskuzi a chce, aby v ni věřili všichni.

Tolerance

Toleranci k sobě, svým chybám i toleranci k druhým, k jejich jedinečným cestám životem, k jejich chybám, víře a pravdě. Právě díky své různosti a jedinečnosti každého jedince se lidstvo může posouvat dopředu.

Vděčnost

Vděčnost za to, co máme. Nikdy ještě nežilo na světě tolik lidí v blahobytu. Máme toho tolik, že občas kvůli tomu zapomínáme na to, co dělalo naší duši dobře po tisíce let a co je důležité pro naše psychické i fyzické zdraví – zpěv ptáků, vůně květin, šumění stromů, čistá voda a vzduch, vzájemná sounáležitost…

„Ticho“

Přes neustálý ruch a šum života nemáme často možnost, zaposlouchat se do svého nitra a uslyšet své vnitřní sváry, bolesti, radosti a pravdy. Přitom své „ticho“ můžeme nalézt každý jinde – někdo při ležení na gauči, jiný v posezení u zurčícího potoka, nad knihou, v meditačním sedu pod stromem, při poslechu vážné hudby, při sekání dřeva, práci na zahradě či při tanci na rave party. Je dobré si připomenout dávná moudra: "Poznáme-li sebe, poznáme svět. Budeme-li mít rádi sebe, budeme mít rádi svět."

Propojení

Uvědomění vzájemné propojenosti všeho živého na Zemi, může být prvním krokem v řešení mnoha problémů. Je těžké hledat štěstí, trvalé uspokojení a zdraví, pokud víme, že naše volby způsobují druhým utrpení. Naopak řešení, která berou ohled i na ostatní, mohou vést k ozdravení lidí i Země jako celku. Jen udržet si toto uvědomění a nalézt taková řešení není lehké. Ale není šťastný život bez naděje.

Neztraťme v roce 2022 naději!

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Viktor
  Viktor (anonym)

  Miliardy lidi, miliardy cest , ktere vsechny vedou po Zemi.

  Led 03, 2022
 • Obrázek uživatele Odposlech
  Odposlech (anonym)

  Nebojte lidi, rok 2022 bude průměrný. Bude horší než rok 2021, ale lepší než rok 2023...

  Led 04, 2022
 • Obrázek uživatele Moji pomocníci
  Moji pomocníci (anonym)

  1. panáček slivovičky 2. veselá písnička 3. běkná baba 4. kamarádi 5.fyzická práce 6.červené vínko 7.dobrá nálada

  Led 05, 2022
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  tolerance se úplně vytratila

  Led 06, 2022
 • Obrázek uživatele Tesař
  Tesař (anonym)

  Tesat do kamene: "Pravda je málokdy neměnná. Co platilo v minulosti, nemusí platit dnes. Co platí pro jednoho, nemusí platit pro všechny. Pravda vyžaduje neustálé otázky, zkoumání. Hledání, zpochybňování a ověřování pravdy by nemělo být nikdy zesměšňováno či trestáno. Je jen málo univerzálních pravd jako, že všichni jednou zemřeme (minimálně naše fyzická těla), že všichni jsme jedineční a že jako lidstvo jsme propojeni s ostatními živými tvory a rostlinami na Zemi."

  Led 13, 2022
 • Obrázek uživatele Hubert
  Hubert (anonym)

  málo to vidět kolem

  Led 16, 2022
 • Obrázek uživatele Petr H
  Petr H (anonym)

  Žít svůj život v pokoře,s vědomím,že Tvá svoboda končí,kde začínájí svobody ostantních lidí a uvědomit si,že veškeré přesahy ti umožnojí zvyšovat si své vědomí a přítom zůstat pokorným člověkem a přitom nebít ovce na porážku.

  Led 17, 2022
 • Obrázek uživatele Nagual
  Nagual (anonym)

  Já ti s dovolením odpovím za toho človíčka, bez frází. Odpovědí je láska ke svobodě - a tedy i ke svobodě druhých. Je to vnitřní preference, která nezáleží na tom, kdo a jak na tebe útočí. Jsi ochoten přijmout jistou míru nepohodlí nebo nebezpečí ve jménu svobody, svojí nebo druhých? Potom jsi nezávislá bytost. Ovce se pozná podle tří hlavních znaků: (1) Úzkostně preferuje bezpečí a pohodlí před svobodou, (2) naslouchá přímočaře tomu, koho považuje za silnějšího nebo větší autoritu, a (3) bečí "svoje názory" do světa, protože má strach, že se rozpadnou vrátka ohrady a ona se ocitne bez stáda, napospas vlkům. ............................................... Láska ke svobodě tě vede k tomu, abys neustále hledal a kontroloval vnitřní rovnováhu. A kladl si otázky: Jsem svobodný? Neskrývám v sobě hluboký strach? Neuháním si to ve vyjetých kolejích jedoucích stále dokola? Jak se z nich dostat do volného prostoru? Nejsem v zajetí podvědomých programů mysli? Jsou moje pocity autentické? ...

  Led 18, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama