Rytmus a řád

Byli jednou muž a žena, manželé, kteří si dobře rozuměli a snažili se vybudovat malý obchod. Ale nedařilo se jim. Dlouho to vypadalo, že to budou muset vzdát. Protože byti silně věřicí, šli k jednomu moudrému muži a poprosili ho o radu.

Ten vyslechl jejich starosti a poradil jim, aby dvakrát denně, vždy ve stejnou dobu, meditovali a každý den ve stejnou dobu jedli. Kromě toho se měli jednou týdně postit. Po třech měsících měli opět přijít.


Muž a žena se vrátili domů velmi udiveni. Doufali v nějakou pozoruhodnou radu, něco jako zjevení. A teď měli meditovat a v přesnou dobu jist. Jaká to zvláštni rada!


Že oba byli starší duše, znali pokoru před mudrci. Proto rady uposlechli a hle, v jejich obchodě se dostavil jistý úspěch, který stále rostl!


Po třech měsících šli opět k mudrcovi. Ten je posílil v jejich konáni a řekl, aby po dalších třech měsicich opět přišli.
Tak to šlo po mnoho měsiců, a jejich obchod začal víc a víc vzkvétat.


Oba se k mudrcovi stále vraceli, aby s potěšením užívali jeho vyzařováni, a protože se chtěli konečně dozvědět, proč jim tak radil.


Po dvou letech jim řekl: "Nyní jste již upevněni ve svých nových návycích, proto vám řeknu, proč jsem vám radil meditovat a jíst přesně v určitou dobu. Neměli jste ve svém životě žádný rytmus ani řád. To vás oslabovalo. Bez řádu a bez rytmu nelze ničeho natrvalo dosáhnout. Přesnost je vnější řád. Půst je jak vnitřni, tak i vnější řád. Meditováni se zpočátku vztahuje na vnitřní řád, časem ale stále vice vyzařuje do vnějšiho. Neměli jste žádný úspěch proto, že jste ve svém životě neměli žádný řád. Měli jste však pokoru a skromnost - rozhodujicí ctnosti, které jako vnitřní řád působily a ochránily vás před ztroskntáním."


A mudrc pokračoval: "Dodržujte svůj nově získaný rytmus, dodržujte ve svém životě řád. Rytmus a řád jsou základními předpoklady, aby na vás mohlo sestoupit Boží požehnání"


Zdroj: Saí Baba promlouvá k Západu, nakladatelství Govinda Sai

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Martina H.
  Martina H. (anonym)

  Žít podle nějakého zaběhnutého řádu je velmi důležité. Chápala jsem to už jako malá, když jsem jezdívala na prázdniny ke strejdovi a teťe. Vždy v určitou denní dobu vykonávali určité činnosti. Strejda je přes 30 let těžce nemocný, nyní mu je 81 let, ale podle mně žije hl. díky klidu v domě a řádu. Možná to vypadá jako nějaký vojenský výraz - řád, pořádek, ale bez sebekázně a řádu opravdu ničeho nedocílíme. Učím tak i svého syna, chich, někdy je to s dětmi ale o velké trpělivosti.

  Srp 29, 2005
 • Obrázek uživatele M.
  M. (anonym)

  omluvte mé chyby

  Srp 29, 2005

Přidat komentář

Reklama

Reklama