Reklama

Tyranizující ideál krásy podle předpisu

Jakmile si vaše dcera dobře prohlédne svůj odraz v zrcadle, přenese se v myšlenkách ke vzoru, kterému by se chtěla podobat. „Čeká, že v zrcadle uvidí vlastní tělo, které se bude velmi blížit její představě ideálu krásy,“ napsala známá francouzská dětská psycholožka a psychoanalytička Françoise Dolto o dospívajících.

A takové srovnání bývá často velmi bolestné. Jasně vysvitne rozdíl mezi tím, co dívka vidí v zrcadle, a tím, jaká by chtěla být. Realita zboří všechny sny?

Toto rozčarování není samo o sobě nic nenormálního. Jedná se o nutnou etapu v procesu budování nové identity. V současné době ho však dívka pociťuje mnohem pronikavěji a krutěji ve spojení s tlakem módních trendů a médií, které záludně prosazují tyranii štíhlosti. Předvádějí se estetické kánony, které je téměř nemožné dodržet; zdůrazňují štíhlost jako jediný způsob, jak být krásná. Dospívající jsou tak odsouzeni k neustálé nespokojenosti.

Nepodřídit se dominantnímu modelu není nikdy jednoduché. Ale pokud se s takovým modelem dívka absolutně ztotožní, napáchá to mnohem větší škody.

Ve chvíli, kdy člověk přesně neví, jaký vlastně je, a když už se nevyzná v tom, co se z něho stává, je mnohem povolnější k tyranii ?krásy podle předpisu?. Posedlost ideální váhou se někdy zrodí právě z takové nespokojenosti v dospívání. Když si dospívající dívka ?Copak nevidíš, že vypadám hrozně?? připadá moc tlustá, její sebejistota se hroutí jako domeček z karet. A to ji vede ke konstrukci negativních představ o sobě samé a ke ztrátě sebevědomí? Začne se bát pohledů ostatních lidí, kterým přisuzuje stejně kritický pohled, jako má sama.

Reklama

Na nenáviděnou představu o sobě samé může vaše dcera reagovat různě. Začne se například mstít svému tělu, které si nevybrala, a bude s ním opovržlivě zacházet. Dá tak průchod jisté formě odmítání, dokonce ze sebe bude schválně dělat ?ošklivku?.

Aby nemusela narážet na své komplexy, bude se jim vyhýbat ? v koupelně se nebude příliš zdržovat, bude nosit beztvaré splývavé oblečení... Bude dělat všechno pro to, aby zapomněla, že její tělo neodpovídá jejím představám. Nadbytečné kilogramy plní někdy funkci želvího krunýře, který ji chrání a tíží zároveň. Tato tendence se může projevit až sebezraňujícím chováním, typickým pro bulimii nebo anorexii.

Jinou strategií je naopak snaha chytit býka pevně za rohy. ?Můj vzhled mi uniká a mění se proti mé vůli, ale já si s ním poradím,? slibuje si dospívající dívka, narcisticky zahleděná sama do sebe. Projeví se to úzkostlivou péčí o vzhled? a často také hladověním. Jako by se dívce přijetím nových stravovacích návyků konečně podařilo své vzpurné tělo zkrotit. A potvrdit si svou přitažlivost.

Protože to, co se odehrává pod rouškou hezkého vzhledu, je právě otázka přitažlivosti. Fyzické změny v pubertě odkazují především na možný vstup na pole sexuality. A je jen logické, že ústředním bodem dívčích úvah jsou chlapci. Typická je všudypřítomná ambivalence ? v tomto období se dívky drží od chlapců dál, ale rády by se jim líbily?

Zdroj: Když chce dcera hubnout, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

zeroa524 (Čt, 22. 10. 2009 - 19:10)
Pamatuji si TWIGY ,taky jsme se jí chtěli podobat,ale naše štíhlost byla v 18 letech úplně normálni,protože jsme sportovali,nepamatuji si,že by jsme drželi nějké diety,nebo měli problém s pomerančovou kůží.
a co tak stránky www.tojesila.cz
Reklama