Reklama

Mužské šestinedělí v různých kulturách

Přestože otec nebýval u porodu bezprostředně přítomen, porodu se stejně plně zúčastnil. I on se nacházel v mimořádném psychickém stavu a často delší dobu někde vysíleně ležel-jako amazonští Indiáni, kteří po celé dny leží vyčerpaní ve svých visutých sítích, zatímco novopečené matky jsou již na nohou.

Toto vyčerpání mužů post partem, které etnologové nazvali couvade čili "mužským šestinedělími", bylo považováno za "sympatetickou magii". Radikální feministky hovoří o "znacích počínajícího otcovského práva". Ve skutečnosti byl však muž natolik vyčerpán proto, že své ženě a svému dítěti poslal tolik síly, éterické energie, orendy, nebo jak se kde nazývá, kolik jen mohl.

Ve středověku se křesťan při porodu vroucně modlil zatímco dnešní otec si pomocí alkoholu a cigaret přivozuje bolení hlavy.

Zdroj: Čarodějná medicína, nakladatelství Volvox Globator

Reklama
Reklama

Komentáře

Anonym (So, 30. 12. 2023 - 16:12)

U porodu jsem nebyl. Manželka si to nepřála. Asi bych to přežil ve zdraví, protože jsem viděl porod jiné ženy a neseklo to se mnou. Nepil a nekouřil jsem nadměrně, ale asi jsem měl více testosteronu, protože jsem onanoval častěji, než obvykle. Manželce to nevadilo. Považovala to za mojí přípravu na pohlavní život po šestinedělí. Chudáček. Tolik by chtěl, ale nemůže si zamrdat.

Reklama