Reklama

Děti si pamatují rok hudbu, kterou slýchávaly coby plody

Miminka si pamatují až do věku jednoho roku hudbu, kterou slyšela jako plody v matčině břiše tři měsíce před porodem. Vyplývá to z britské psychologické studie.

"Věděli jsme, že lidské plody slyší od 20. týdne po početí. Nové je, že teď také víme, že děti si až do věku jednoho roku pamatují, jakou hudbu slyšely v matčině břiše, a dávají jí přednost před ostatní," sdělila doktorka Alexandra Lamontová z univerzity v Leicesteru.

Několik těhotných žen bylo tři měsíce před porodem požádáno, aby si podle výběru pouštěly konkrétní hudební kousek. Rok po porodu byl proveden test s dětmi; od narození matkami vybrané pasáže neslyšely. Pak jim byly kousky přehrány a přitom blikala světla, ale jenom tehdy, když se na ně dítě dívalo. Jakmile odvrátilo pohled, světla zhasla a hudba umlkla. Děti rychle pochopily, že mohou pohledem na světlo ovlivnit délku skladby, kterou chtějí slyšet, a vybíraly vždy tu, kterou slýchávaly coby plody.

Děti z kontrolní skupiny, kterým nebyla hudba před porodem přehrávána, se při testu nezajímaly o žádný z přehrávaných hudebních motivů.

Lamontová tvrdí, že v testu nerozhodovalo, jaký hudební styl matky vybraly. A nepotvrdila se prý ani hypotéza, podle níž se intelektuálně lépe vyvíjejí děti, které poslouchají od raného věku klasickou hudbu a nikoli pop nebo třeba reggae.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Prosba (Čt, 1. 12. 2011 - 20:12)
Ahoj,
udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj.
A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude !

MocMocDěkujeme
Reklama