Reklama

Způsobuje naše myšleni, že se cítíme staří?

Něco podobného se děje, když nevědomě očekáváme, že v určitém věku zestárneme.Na Mezinárodní konferenci gerontologů v St. Louis prohlásil doktor Raphael Ginzberg, že tradiční představa, že kolem sedmdesátky je člověk starý, do značné míry způsobuje, že se v tomto věku lidé opravdu cítí staří. Také řekl, že je možné, že v osvícenější budoucnosti budeme považovat sedmdesátku za střední věk.

Je docela běžné, že někteří lidé mezi čtyřicítkou a padesátkou se začínají chovat a vypadat "staře", zatímco ostatní se chovají a vypadají "mladě". Nedávný průzkum ukázal, že pětačtyřicetiletí "starci" si myslí, že mají nejlepší léta za sebou, zatímco pětačtyřicetiletí "mladíci" si myslí, že jsou na počátku středního věku.

 

Existují nejméně dva způsoby, jak naše myšlení urychluje stárnutí. Když očekáváme, že v určitém věku zestárneme, podvědomě si vytváříme negativní cílovou představu, kterou se náš tvůrčí mechanismus snaží realizovat. Je také možné, že v očekávání stáří děláme právě to, co stárnutí urychluje. Začínáme omezovat svou duševní i tělesnou aktivitu. Když přerušíme tělesnou aktivitu, začneme ztrácet pružnost kloubů. Nedostatek pohybu má za následek zužování kapilár a omezení krevního oběhu. Je nutné aktivně cvičit, abychom otevřeli kapiláry, které přivádějí krev do všech tkání a odvádějí odpadové látky.

Doktor Selye pěstoval buněčné kultury uvnitř trubice implantované do těla zvířete. Z jakéhosi neznámého důvodu se uvnitř trubice začaly tvořit biologicky "mladé" buňky. Když trubici nečistil, buňky během měsíce umíraly. Když však trubici denně vyplachujeme a odstraňujeme odpadní látky, buňky žijí věčně. Zůstávají věčně "mladé" a nikdy "nestárnou" ani "neumírají". 

Selye říká, že to může být mechanismus stárnutí a že je-li tomu tak, pak je možné oddálit stáří tím, že zpomalíme produkci odpadních látek, nebo tím, že tělu pomáháme, aby se těchto látek zbavilo. Kapiláry v lidském těle jsou cesty, kterými se z těla odvádějí odpadní látky. Bylo dokázáno, že nedostatek pohybu kapiláry doslovně "vysušuje".


Aktivita znamená život. Omezíme-li svou duševní a společenskou aktivitu, otupujeme sami sebe. Jednáme navyklým způsobem, nudíme se a vzdáme se "velkých očekávání".


Ani v nejmenším nepochybuji o tom, že byste mohli udělat starce z třicetiletého zdravého muže, kdyby se vám podařilo přesvědčit ho, že je "starý", že veškerá tělesná činnost je nebezpečná a že duševní aktivita je k ničemu. Kdybyste ho mohli donutit, aby celý den seděl v houpací židli, aby se vzdal všech svých snů do budoucnosti, aby se přestal zajímat o nové myšlenky a aby se považoval za neproduktivního, bezvýznamného a bezcenného člověka, jsem si jist, že byste z něho experimentálně vytvořili starce.


Ve své slavné knize How to Live 365 Days a Year (Jak žít 365 dní v roce) uvádí doktor John Schindler šest základních potřeb člověka:

1. Potřeba lásky

2. Potřeba jistoty a bezpečí

3. Potřeba tvůrčího vyjádření

4. Potřeba uznání

5. Potřeba prožívat nové zkušenosti

6. Potřeba vážit si sám sebe

K těmto základním šesti potřebám bych přidal ještě jednu: potřebu žít bohatším životem a těšit se na zítřek.


Zdroj: Maxwell Maltz - Psychokybernetika, nakladatelství Pragma

Reklama
Reklama

Komentáře

Lendys (St, 6. 4. 2005 - 14:04)
někdy je člověk v sedmdesáti duchem sice mlád a ochoten participovat na společenském dění, ale fyzicky má tělo prostě opotřebené, a to je pak těžké se necítit stár :(
Pája (Po, 11. 4. 2005 - 14:04)
Nebo naopak,je mi 39 a cítím se jako 5 dnů do krematoria....
Reklama