Reklama

Co znamená být normální - zamyšlení I.

Říkáme, že věci nebo lidé jsou normální a většinou nás ani nenapadne, že toto slovo má více významů. Intuitivně je obvykle užíváme správně, ale mohou nastat i komické situace s jejich záměnou. Pojďme se seznámit s třemi významy slova "normální".

Normální může být to, co převládá (statistická norma). Tak například většina dětí v naší zemi chodí v určitém věku do školy, má kde bydlet, má alespoň jednoho z rodičů. Toto je (naštěstí) u nás norma. Nebo normální je nemít angínu. Zádrhel přijde, když bychom seděli v čekárně u doktora a chtěli hledat normu o zdraví tímto způsobem - tam je totiž normální mít angínu (nebo něco jiného). Vidíme že tento pohled má své meze, které když překročíme - obvykle jsme-li v nějaké zvláštní situaci nebo skupině lidí, pak se ze statistické normy stává nesmysl.

Druhou možností je brát jako normální to, na čem se shodne nějaká kultura či skupina nebo co zdědí po předcích (normativní norma). A tak normální je chodit venku oblečený, nekrást (tím si někdy už nejsem zcela jistý, ale kulturní norma to stále je, kdo jí překročí, riskuje vězení). Dnes už je také normální mít na věci svůj názor - a tady se dostáváme k potížím s touto normou. Za socializmu v této zemi bylo normální jít za svůj názor do basy. Bylo to opravdu normální?? V některých koutech světa je ještě dnes společenskou normou sníst nepřítele. Hranice této normy jsou dané místem a časem, co platí dnes, nemusí tak být už zítra.

Poslední pohled na to, co je normální. Je to prosté - normální je to, co funguje (funkční norma). Jde skutečně o pragmatický přístup, který nepotřebuje ani většinu, ani kulturní zvyklosti. Podle tohoto hlediska by angína v čekárně lékaře normální nebyla, horší už by to bylo s nesvobodou slova za minulého režimu - funkční to tehdy bylo, ale pouze pro úzkou skupinu, která tak držela moc pevně v rukách. Normální je, když jsme zdraví, když funguje to, co jsme si koupili v obchodě atd. Omezení této normy lze vyjádřit výrokem, že účel světí prostředky. Kdosi mi nedávno řekl, že pokud dnes člověk potřebuje něco zařídit, je normální uplácet. Bohužel mu to věřím, asi to příliš často funguje, ale jako normu to neberu.

Je zřejmé, že různé pohledy na to, co je normální, se často nedoplňují, ba přímo jdou proti sobě. Každá norma má své místo, kde dobře funguje a může nám být ku prospěchu. Když hodnotíme, jestli je někdo normální, můžeme se teď zamyslet nad tím, kterou normu vlastně máme na mysli. Vymyká se ten člověk většině? Dělá něco, co se neslučuje s našimi kulturními zvyklostmi či zákony? Nebo jeho myšlení, prožívání či chování mu brání dobře fungovat ve světě? A je ten svět normální?

Jan Kulhánek

Reklama
Reklama

Komentáře

jana (Čt, 4. 12. 2003 - 09:12)
Dobrý den,

článek o normalitě je napsán velice pěkně. Nepostrádá srozumitelnost, stručnost, neubírá na přehlednosti, obohacuje člověka o nové pohledy či oprašuje již dávno nabité vědomosti.
Jana
lojza (Ne, 21. 12. 2003 - 21:12)
Psychickou nerovnováhu u lidí mnohdy vytváří výchova , kdy dítě musí dělat činnosti proti své vůli , např. hra na klavír , sport apod. a nebo když jsou rodiče neurotičtí nebo nějaký jiný příbuzný , např. babička , dědeček , sourozenci a přenáší to na jiného člena rodiny . Častý argument výchovy pak bývá výtka typu "nejsi normální" v nějaké modifikaci . Je to jedna z příčin psychické nerovnováhy v dětství a mnohdy to přetvává i do dospělosti . Mnohdy je pak nutná pomoc psychoterapeuta nebo dobrých přátel , a i psychoterapeuta je nutno někdy změnit , i vícekrát , než se člověk dostane do " normálu" (= psychické pohody , rovnováhy , štěstí). To všechno způsobuje argumentocvání "normálnem".Kdo to nepozná , víc trpí .
lojza (Ne, 21. 12. 2003 - 15:12)
Už několik let přemýšlím nad tím , proč různí lidé z různých kultur považují některé věci za normální , některé za neutrální a některé za nenormální . Je to hodně dáno výchovou a hodnotami sspolečnosti , ve které se člověk pohybuje . Kdyby se totiž někdo nenarodil např. v České
republice ,. ale v amazonském pralese (genetická výbava zůstává stejná)a byl vychováván indiány , tak nepochybuju o tom , že by jednal a uvažoval hodně odlišně . Zjednodušeně lze říct , že člověk je "produktem"svého prostředí , ale velký vliv má i jeho genetická výbava (např. někdo je více úzkostný a tím pádem se spíše podřizuje autoritám , jiný je více smělý a tím spíš se staví na odpor atd.). Na všechny věci , činy , činnosti i lidi se lze dívat z různých úhlů a hodnotit je dle různých měřítek , takže když
osoba A řekne , že osoba B nebo činnost X je nenormální , znamená to pouze a jen , že nevyhovuje měřítkům , které uznává osoba A , tedy hodnotící . Taky záleží na prostředí a okolnostech . Když někdo v dnešní společnosti zabije jediného člověka , tak spousta lidí ten čin vyhodnotí jako sprostou vraždu , ale přitom ve válce mnozí zabijí desítky lidí a ještě se stanou národním hrdinou , ovšem jen pro ten konkrétní národ. Podle mého názoru je třeba přemýšlet nad vzory normality , které se ujaly v masovbém měřítku ( memy ) , protože se mohou stát prostředkem manipulace , aby ti , kdož jsou se svými názory např. v menšině , se podřídili většině .HJe chybou se nechat "odrovnat"něčím názorem , že nejsme takzvaně normální , když děláme činnost X, a přestat jen proto , aby si druzí tzv. " neřekli" .Protože se nám může lehce stát , že druzí si sice "neřeknou" a budou nás "brát", ale vzdáme se potěšení z činnosti , která nás baví . bylo vydáno hodně knih o obraně proti manipulaci , např. tuším v nakladatelství portál velice dobrá (dle mojich! měřítek ) . Důležité je se ptát PROČ někdo něco dělá , říká , co tím sleduje , o co mu jde , protože čest se moc nenosí a v mezilidských vztazích je spousta manipulací , za účelem využití někoho ve prospěch manipulujících . Využívá toho hojně politiky a mnohdy jsou zmanipulovány i vědecké výzkumy . Dá se to odhalit pomocí důkladného rozboru , který hojně využívá otázky PROČ , JAKÉ JSOU PŘÍČINY . Není např. IQ test jen další manipulací?Je více druhů inteligencí , nejen logická , ale i emoční , hudební atd. Kdo ho sestavil ,proč zrovna tak a ne jinak , proč takový rozsah a metodika ? Takhle by se dalo ptát na všechno .Např. Proč má parlament ČR 200 poslanců a ne 150 , nestačilo by 150 ? atd. atd. atd.
Návštěvník (Út, 7. 10. 2008 - 23:10)
Super článek, myslím, že všem jistě srozumitelný a výstižný
Marek (St, 8. 10. 2008 - 11:10)
Je normální vysmívat se někomu kdo není normální izolovat ho a neustále mu dávat najevo že není normální? Myslím že to vůbec není normální.
Franta (St, 8. 6. 2011 - 17:06)
Článek je výborně a srozumitelně napsaný. Mně se nejvíce líbí poslední věta, jestli je tento svět vůbec normální. Podle mě ne, já uznávám jiné normy.
Mirek (St, 8. 6. 2011 - 18:06)
Je normální vysmívat se...Pokud je to jen izolace, tak je to ještě dobrý. V dějinách se děli,dějí a asi budou dít i horší věci.Někdy se bohužel stává, že z nenormálních se stávají ti co říkají těm ostatním co je normální. Normální chápu, jako to co je v dané společnosti a v danou dobu tolerováno a že se někdy jako normální věci tolerovalo i to, za co by dnes byla spolehlivě vstupenka do blázince, včetně dané izolace takových "lidí".Zvláště někteří "nahoře" by to potřebovali....
Marty (So, 9. 2. 2013 - 20:02)
Za druhé světové války byli v Německu lidé tak zmanipilováni fašistickou idejou, že bylo normální zabíjet židy, nebo jim třeba nadávat na ulici a nikdo se nad tím nepohoršoval. Po válce se všichni němci ptali sami sebe: Jak jsme to mohli udělat?

I dnes například komunistický reřim v Číně a KLDR učí ideologii ´´třídního nepřatelství´´ kdy je normální že nízké a střední vrstvy společnosti mez sebou bojují a v Číně je i normální mučit praktikujicí Falun Gongu a jiné tzv. ´´třídní nepřátele´´. Dokonce lidé, kteří tuto práci vykonávají, za ní dostávají zaplaceno.

To co je ve společnosti normální záleží jenom na nás, jestli to jako jednotlivec normální uznáme.
Návštěvník (Pá, 23. 4. 2021 - 14:04)
Je hezké, že pan Kulhánek považuje situaci, kdy by většina lidí kradla za nenormální, ale otázka lhaní ho už tolik netíží. Asi proto, že sám vědomě, či nevědomě lže. Mohl by nám sdělit konkrétně, za jaký názor si v socialismu chodili lidé sednout do kriminálu ? Nic takového není pravda ! To, že se lidé přetvařovali a z prospěchářských důvoldů neříkali to co si mysleli, ještě neznamenalo, že za jiné názory by si cbodili sedat do kriminálu. To byla a je lež.
Radek (Čt, 29. 12. 2022 - 13:12)
Vážený/á..
Za reálného socialismu lidé zcela běžně (~normálně..) neříkali to, co si mysleli.. mrkněte třeba na Skřivánky na niti.. Byl by V.Neckář prospěchářem, kdyby se tak předčasně moudře nezeptal ?
Default User Image
Dáša (St, 1. 11. 2023 - 13:11)

Známý z Benešova za socáče seděl, když mu bylo něco přes dvacet, ožral se a v opilosti vykřikoval nějaké protirežimní názory.

Reklama