Reklama

Známá hudba probouzí i dávno zapadlé vzpomínky

Příznivý vliv hudby na lidskou paměť je znám už dlouhá léta. Současné výzkumy ale teprve nyní odhalily, co se při poslechu hudby v mozku vlastně děje. Známá melodie slouží podle vědců jako soundtrack mentálního filmu, který se při jejím poslechu začne odehrávat v lidské hlavě. Konkrétně v té části mozku, která se nazývá mediální frontální kůra (MRK). Ta se nachází přímo za naším čelem.

"Hudba vyvolává vzpomínky na konkrétního člověka nebo místo, takže zničehonic vidíme vnitřním zrakem jeho přesnou podobu," vysvětluje neurolog Petr Janata z Kalifornské univerzity v Davisu.

Při skenování mozku zjistil, že právě v mediální prefrontální kůře dochází při poslechu hudby ke zvýšení aktivity. Tatáž oblast reagovala u účastníků studie stejně při vyvolávání autobiografických vzpomínek.

Podle výzkumu zveřejněného v časopise Cerebral Cortex je MRK nejaktivnější při poslechu známých tónů a právě v tu chvíli jsou nejjasnější i autobiografické vzpomínky. To vysvětluje, proč si pacienti s Alzheimerovou chorobou, kteří ztratili dlouhodobou paměť, dovedou vybavit písně z dávného mládí.

Janata říká: "Mediální prefrontální kůra patří k těm částem mozku, které atrofují jako poslední."

Reklama

Podle něho právě to vysvětluje, proč se i dementním lidem při poslechu známé melodie rozjasní paměť. Lékaři nyní doufají, že další výzkum by mohl takto postiženým lidem pomoci zvýšit kvalitu života.

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

Jana (Po, 20. 12. 2010 - 01:12)
známá hudba,dokáže opravdu vyvolat vzpomínky dokonce i takové které patří do minulého života(karma),někdy to může mít až opačný účinek,když si člověk uvědomí odkud přišel,co tady hledá jak využít tohoto poznání.Viděla jsem film,byl z Japonska,za čas jsem slyšela hudbu k tomu filmu, a najednou jsem byla Ssmuraj,já,která se bojím vzít do ruky i nůž na ukrojení chleba.
! (Po, 20. 12. 2010 - 07:12)
Chachacha, a řekni nám ještě nějakou jinou srandovní.
Reklama