Reklama

Myšlení

V buddhistické psychologii je návyk myslet považován za hlavní překážku dosažení osvícení, protože když je naše pozornost zaměstnána myšlením, neprožíváme skutečnost. Myšlenky nás odvádějí od současného místa a okamžiku do minulosti, budoucnosti a představ - což jsou všechno oblasti nereálna.

Na praktické úrovni jsou myšlenky hlavním zdrojem pocitů úzkosti, viny, strachu a smutku - emocí, které jsou pravděpodobně překážkami v léčení a určitě příčinou velké sklíčenosti. Myšlení nedokážeme zastavit, kromě snad lidí na vysoké duchovní úrovni, ale je možné odvést od něj pozornost. Jedna z možností, jak to udělat, je soustředit se místo toho na tělesné vjemy.


Podle buddhistického učení je naší velkou výhodou, že máme těla, protože jsou ukotvena zde a nyní, zatímco naše mysl se zabývá minulostí a budoucností. Kdykoliv věnujeme pozornost vjemům svého těla, je naše pozornost zaměřena na přítomnou skutečnost.

Existuje jednoduché RELAXAČNÍ CVIČENÍ před usnutím, založené na střídavém napínání a uvolňování skupin svalů po celém těle. Důvod, proč napomáhá navodit spánek, když máme příliš aktivní mysl, je, že odvádí pozornost od myšlení a uzemňuje ji ve zde a nyní.


Dalším užitečným ohniskem soustředění je SOUSTŘEDĚNÍ NA DECH. Dech je nejpřirozenějším předmětem meditace a celkově mnohem bezpečnějším ohniskem soustředění než myšlení. Pokud zjistíte, že máte rušivé myšlenky, pokuste se místo snahy zastavit je prostě přenést svou pozornost na dech.

Vedle odvedení pozornosti od myšlení obecně existuje jiná strategie jak zvládat nežádoucí myšlenky: obrátit pozornost na jejich opak. Pokud vás ničí stále se vracející úzkostné myšlenky na to, že dostanete rakovinu, přemýšlejte o tom, jak váš imunitní systém trvale odstraňuje abnormální buňky. Nebo když jíte brokolici nebo pijete zelený čaj nebo si berete antioxidační doplňky ke stravě, přemýšlejte o tom, jak si posilujete obranný systém těla proti rakovině. Protichůdné myšlenky se vzájemně vyruší.


Metodou rušící návyk myslet je MEDITACE. V zásadě se jedná o řízenou koncentraci. Když sedíte a snažíte se ohnisko soustředění udržet na určitém objektu - dechu, tělesných vjemech, vizuálních představách -, naučíte se ovládat pozornost a držet ji na jednom místě. Meditační praxe je jednoduchá i obtížná zároveň: jednoduchá, protože se jedná pouze o metodu jak udržet soustředěnou pozornost, obtížná, protože je třeba změnit celoživotní návyk nechat mysl bloudit tam, kde chce, zvlášť v myšlenkách.

I když se naučíte půl hodiny nehnutě sedět a po většinu času udržet pozornost na vybraném objektu meditace, nemusíte být schopni toto úspěšné uklidnění a soustředění přenést do zbytku života. Skutečným cílem meditační praxe je však činit to trvale. Praktikovat meditaci ve všech svých činnostech, které ve světě provádíte. I když nejste připraveni takový trénink podniknout, můžete začít tím, že se pokusíte přesunout pozornost na tělo nebo dech, kdykoliv si na to vzpomenete, zvlášť když si všimnete, že vás vaše mysl nekonečným fascinujícím procesem myšlení zavádí pryč od zde a nyní.

zdroj: Dr. Weil - Spontánní vyléčení

Reklama
Reklama

Komentáře

petr K. (Čt, 15. 2. 2001 - 19:02)
Jo to je prave to .Kdosi kdysi rekl ze nasi nejvetsi prednosti je mysleni a to co nam nejvice skodi je zase mysleni.Nechci byt vulgarni, ale take se rika ze nekdo myslel a vymyslel .... a nekdo nemyslel a slapl do nej .Budhismus uci mnoho veci a ve stejne dobe byl i velice popularni taoismus-tedy uceni o harmonii a obe filosofie se prolinaji i kdyz jsou trochu jine .
Kazdmu co jeho jest ,nezname moc o mozku a o mysleni, nevime tohho moc a casoprostoru a moderni vyzkumy stale stagnuji, nevime moc o pameti a o vybavovani.Muzeme zkoumat autisticke chovani a mozku genialnich lidi stejne jako synapse ci neuromediatory .
Podstatou neni zbavit se nebo oblbnout nase mysleni ,ale naucit se ho ovladat a pracovat s nim. Nesmime zapomenout ze ve vetsine budhistickych skol byla soucasti vyuka rozsahlych budhistickych textu - i to je mysleni.Clovek nemuze prestat myslet a zastavit myslenky,muze je jen vratit na zakladni uroven.Cloveka co nemysli nazyvame blbcem, ale pleteme se.Treba kdysi sedlak nemyslel tak moc a nemel tolik znalosti, ale vedel ze prijde dest a nebo hurikan.Stejne jako budhisticti a taoisticti mnichove nemuseli uvazovat o kvantove fyzice ci inkarnacni regresi a dokazali definovat stejne zakony jinymi slovy .A kdyby nemysleli, traba by v tibetu nikdy nevynalezli drevene konstrukce na letani, nevedeli by nic o vzdusnych proudech a jak na nich letat a nikdy by nevznikly mapy tibetskeho uzemi s obrovskou presnosti .Podstatou je dostat se zpet na zakladni podstatu z ktere se da mnohe odvodit ci kde je vsechno v zarodku asi tak jako v "tao".Tak jako tibetsky mnich dokaze urcit z fleku
charakter osoby ,nebo jako nekteri pacienti psychiatrickych klinik dokazou z hlavy vypocitat slozite matematicke operace -z hlavy a hned .A samozrejme tim se dosahne mnoha efektu .Uvazovat o nemysleni je porad mysleni a jak definovat mysleni?????
Bohuzel, napsalo se a reklo mnoho a porad......
Laala (Út, 25. 5. 2004 - 06:05)
Vždycky jsem považovala přemýšlivé lidi za hodnotnější- vždyť přemýšlet se dá i o přítomnosti a kdo nemyslí, nic nevymyslí. Ale posledni dobou zjišťuji, že by bylo fajn umět občas vypnout- a to v konkretní situaci- při sexu. Mnohdy z něj nic nemam, protože vnímam svůj mozek+myšlenky, nikoli tělo. Ovšem na druhou stranu- můj přítel se zase musi snazit odpoutat sve pocity od tělesna, jinak by prilis nevydržel :o)
Pan Jan (Pá, 28. 5. 2004 - 01:05)
A naco máme přece drogy bez nich to v životě nejde člověk ktérý v tomto směru absolutně abstinuje se nikdy dále v sebepoznání nedostane.(vyjímkou je snad jen pervitin a ALKOHOL který myšlenky a sebepoznání jen oddaluje porože livem jeho působení pouze uboze roste ego)
er (St, 16. 6. 2004 - 17:06)
Sehr richtige Betrachtung. Erst wenn man in der Situation ist, wenn er fast verrückt oder krank wird durch das Denken, schätzt er diese Wörter. Die meisten werden es nie begreifen und verstehen werden und oder sogar abschätzig darüber sprechen.
Michal (Út, 20. 7. 2004 - 00:07)
Jmenuji se Michal a jsem student. Tomuto článku musím dát za pravdu jelikož jsem to poznal na vlastní kůži. Když jsem nastoupil do 1 ročníku OU bylo ještě vše v cela v pořádku než přišel osudoví zlom. Konec pololetí. Byli jsme s kamarády na špekovi (marihuaně) a netrdím o sobě že jsem častý kuřák. Naopak od té dobi už jsem si nedal. Já sem byl vždycky přemýšliví člověk ale ten den se to všechno změnilo. Život, Chování, Komunikace. Sice jsem byl vždy uzavřená osobnost ale né do takové míry jako dnes. Bál jsem se toho, nevěděl jsem co mám dělat a byl jsem v tom sám. Pořád jsem si říkal co se to se mnou děje ale nikdy jsem na to nepřišel. Hledal jsem všude až jsem narazil na tento článek a uvědomil jsem si že já vlastně nic jinýho nedělám ve volném čase než že jenom přemíšlim a to bylo to co mě trápí. Ale dostat se z toho NEJDE jeto jako by jste byli uzavřeni do ňákého těla a nemohli ven. Sice jsem si na to už zvykl ale utrpěl jsem psychyckou ujmu. Byl jsem i u psichologa ale ten mi neřekl nic nového akorát co bych měl ve svém životě změnit ale nepochopil to co mě vzkličuje až teď jsem na to přišel a jsem rád za tento článek a autorovi moc děkuji. Jelikož se stím už sned dá něco dělat (OMLOUVÁM SE ZA CHYBY)MICHAL
markéta (Pá, 12. 9. 2008 - 17:09)
Tělesné od duševna nejde oddělit ,patří k sobě,tak dělejte dobré věci jak pro sebe tak druhé a přemyšlejte u toho,všechno v rovnováze,když se budete zaobírat jen myslí uteče vám fyzický život/umět si poradit s prací,malovat,jezdit třeba na kole,cestovat,učit se jazykům,vyznat se v technice--- ,když budete jen brát fyzickou stránku/racionalitu,realitu/ bude z vás duševní chudák/nedokážete nic citově prožívat-radost ,smutek ,vztek,ticho a nebude schopni vcítění do druhých lidí,žádný soucit,lítost,porozumění.../Zlatá stední cesta-od všeho trohu ,ani málo ani moc.
Reklama