Psychiatr Raymond Moody se proslavil knihou Život po životě

Americký psychiatr Raymond Moody, který oslavil pětasedmdesátiny, se v polovině 70. let po celém světě proslavil knihou Život po životě. Ve svém bestselleru shrnul poznatky lidí, kteří prožili klinickou smrt a objevil, že jejich zkušenosti se do značné míry podobají. "Hovořil jsem s tisíci lidmi s podobnou zkušeností a po celém světě jsem nalezl stejný vzorec," řekl o svém nejslavnějším díle sám Moody.

Jeho respondenti prý cítili oddělení duše od těla a průchod tunelem za uklidňujícím jasným světlem. "Moje bádání mě zbavilo strachu ze smrti," svěřil se před pár lety Moody, jehož dílo ale nachází i řadu kritiků. Podle střízlivěji uvažujících vědců je možné, že lidé v klinické smrti prožívají podobné pocity, vysvětlení má ale fyziologické základy. Například bílé světlo na konci tunelu je prý jen halucinace, snadno vysvětlitelná nedostatkem kyslíku v mozku.

Moody vystudoval filozofii, psychologii a medicínu a sám tvrdí, že jeho knihy nejsou vědeckými díly. "Je to filozofický názor," odbyl kritiky, kteří poukazují na to, že respondenty například vyzpovídal až mnoho let po jejich setkání s klinickou smrtí. "Otázka posmrtného života zatím není otázkou vědeckou... Možná ale jednoho dne dojde k průlomu, kdy i posmrtný život se stane součástí vědeckých poznatků," říká Moody, který své nejslavnější knihy prodal přes 13 milionů výtisků.

Moody dodnes napsal 11 knih, pořádá i vlastní přednášková turné. V roce 1991 navštívil Československo a v roce 2010 byl na několikadenní návštěvě České republiky. Jeho nejslavnější kniha česky poprvé vyšla v roce 2005, přeloženy byly i některé další Moodyho knihy. Za rok 2010 mu Český klub skeptiků Sisyfos udělil bronzový Bludný balvan, negativní ocenění "za pseudovědeckou interpretaci zážitků blízkosti smrti".

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama