Proč je skupinová meditace efektivnější?

Příroda má vždy tendenci ušetřit energii. Funguje v kvantech, ve vlnách či vlnách vln. Pokud umístíte do místnosti dvacetery kyvadlové hodiny, jejichž kyvadla se budou kývat každé v jiném rytmu, za den či dva se všechna kyvadla synchronizují a budou kývat společně. Nebo jinak, pokud bych měl v ruce ladičku a ťukl na ni, stejné ladičky ve vašich rukou, ať by vás bylo sebevíc, by se samy od sebe, rezonancí, rozezněly.

Když si zlomíte ruku a máte ji dva měsíce v sádře, svaly zakrní, a vy pak musíte chodit posilovat na rehabilitační oddělení. Sestřička vám ukáže, jak máte rukou hýbat, a pak většinou odejde. Kdyby ale zůstala a svou zdravou rukou cvičila půl metru od vaší zesláblé, proces návratu k původnímu optimálnímu stavu by se neuvěřitelně zrychlil. Bioinformace o elektrické a jiné aktivitě pohybu svalů v její zdravé paži by rezonančně posílily stejně "laděné" svaly, a tedy proces hojení ve svalech ruky oslabené (tomuto jevu se říká myotransfer).

Při cvičení jógy (a spoustě dalších činností, vyžadujících přesnou koordinaci či zvýšenou dovednost) je vždy lepší, když cvičíte s někým, kdo to umí lépe než vy. Vaše tělo se díky rezonanci podvědomě, a proto snadněji naučí přesné pozice.

Při sborovém zpěvu (uvolňování hlasivek zpěvem je jedním z nejléčivějších a nejvíce uklidňujících cvičení) se hlasivky (a následně mysli) jednotlivých zpěváků a zpěvaček velmi rychle navzájem zklidní a zharmonizují.

Totéž se děje při skupinové meditaci. Zklidnění jedné mysli rezonančně pomůže zklidnění myslí dalších. Úspěch jednoho je úspěchem všech. Vyladění jedné mysli má za následek postupné vyladění celé skupiny.

Při skupinové meditaci, stejně jako při rituálech (a sezónních festivalech či poutích, kdy se lidé ladí písněmi a tancem), je důležité také místo a čas, kde a kdy se meditace odehrává.

To, že se meditace koná pravidelně na stejném místě, a pokud možno ve stejném čase, usnadňuje vyladění a napojení na kolektivní, místní či vesmírné rytmy a vibrace. Každá meditace pak, naopak, dodává místu informace jak o procesu harmonizace, tak o konečném stavu harmonie lidských myslí, sjednocených nějakou vírou, ideou či metodou. Každá další meditace na tomtéž místě a v tomtéž čase je pak snazší, rychlejší a efektivnější.

Co uděláte, když jdete z kuchyně do spíže a cestou zapomenete, pro co jste to vlastně šli? Vrátíte se na původní místo. Tam si většinou vzpomenete. Proč asi? Co když tam "visí" ve vzduchu ještě teplý otisk vaší původní myšlenky, a vy se na ni prostě znovu naladíte? Co se stane, když přijdete na místo, kde se celá staletí v určitý den v roce scházely a modlily či meditovaly celé generace lidí před vámi? Téměř okamžitě se (pokud se neuzavřete myšlenkou "Na mě to stejně nefunguje.") vyladíte a zharmonizujete. Bude vám dobře. Ve zdech kostelů, katedrál, v kameni a půdě posvátných míst (ale také v plátnech těch nejslavnějších obrazů, v melodiích těch nejoblíbenějších písniček a skladeb) jsou otisknuty vibrace klidných myslí našich předků. Proto jsou tak úspěšné a užívané: je snadné se pomocí nich také vyladit.

Psychologové a sociologové se shodují, že člověk má vlastně jen několik základních potřeb. Jednou z těch nejdůležitějších je potřeba "být součástí něčeho většího". Společná víra, práce a především společná meditace je nejrychlejší a nejsnazší možností, jak tuto potřebu naplnit. Každá meditace, a zvláště každá skupinová meditace, je návratem domů, k původní čistotě, radosti a harmonii člověka. Spouští pozitivních změn jedince i společnosti. Není jen cestou k individuálnímu i společenskému klidu a míru. Skupinová meditace již přímo je klidem a mírem.

A co je nejdůležitější: skupinová meditace je vždy na pozitivní téma. Pomáhá, skupinově a velmi efektivně, nejen globálně, ale velmi účinně zpětnovazebně ladí i jednotlivce na pozitivní vlnu. Čím vyladěnější jednotlivec, tím vyladěnější skupina, a čím vyladěnější skupina, tím snadněji a hlubinněji vyladí jednotlivce a tím víc pak jednotlivec přispěje skupině, a čím hlubinněji vyladěná skupina, tím...

Zdroj: Vlastimil Marek - Něco v síti

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Zcela souhlasím s tímto článkem. Moje zkušenosti ze skupinového cvičení Silvovy metody potvrzují kvalitnější meditaci, prožitek i účinek. Martin

  Dub 10, 2002
 • Obrázek uživatele Lucienka
  Lucienka (anonym)

  Ahoj, článek je zajímavý a myslím si, že pravdivý. Problém je pouze v tom, že je-li některá bytost na vyšší úrovni sestupuje dolů. Do davu - nebo chcete-li mezi ostatní bytosti. Být s lidmi - meditovat s nimi, zpívat, tančit, hrát třeba na tibetskou mísu je fajn, nádherné zážitky - být SáM - je však naprosto stejně okouzlující a úžasné. KAžDý JSME JINý.... Někdo otevře dveře svému Božství v samotě, jiný s pomocí ostatních. Vím však o problému - jdete-li s ostatními. Vzniká tu závislost!!! Být šťasten můžu být jen s někým! S těmi úžasnými duchovními lidmi a pak..... sedím doma..... sám.... a ouvej! Takže VOLTE, podle svého, podle citu i rozumu. Míra je uprostřed, jako obvykle ve všem!

  Dub 13, 2002
 • Obrázek uživatele doktorsaf"seznam.cz
  doktorsaf"seznam.cz (anonym)

  Plně s Váma souhlasím anyní se mi to potvrdilo s mou manželkou. Vždy meditovala doma ráno a večer a od té doby co poznala společnou meditaci tvrdí, že doma je nešťastná a odešla s důvodem, že potřebuje meditovat ve skupině, že tam je šťastná.....

  Dub 16, 2006
 • Obrázek uživatele Mgr.Jana Hochmannová
  Mgr.Jana Hochmannová (anonym)

  Přeji hezký dobrý den, máte-li čas, zvu Vás do svého meditačního kursu do Centra volného času na Vietnamské ulici v Ostravě-Porubě tento měsíc. Podrobnosti: janasport"seznam.cz Těším se na Vás JANA

  Zář 24, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama