Přijetí svědka a meditace ne-mysli

Jedním ze způsobů, jak zklidnit mysl, je "přijetí svědka". Spočívá v tom, že klidně sedíte a "jste svědkem" své mysli a sama sebe.

Když tak učiníte, zjistíte po chvíli, kterou soustředíte pozornost na pozorování své mysli, že to opravdu funguje. Pocítíte silnější přítomnost - vědomí, jež dokáže pozorovat vaši mysl. A kdo nebo co je tato silnější přítomnost? Bezpochyby jste to vy. Kdo jiný to může být?

Můžeme také říci, že toto cvičení vyvolá přesun po­zornosti z ega na duši. Tím, že se rozhodnete být svěd­kem své mysli, přesunete pozornost z malé mysli plné názorů na duši nebo vyšší já, což je váš skutečný stav.

Schopnost pozorovat nebo být svědkem své malé mysli vás ve skutečnosti od ní oddělí a umožní vám uvědomit si větší mysl, vaše větší já. A to vám umožní dosáhnout stavu čistého bytí, protože jsou totožné. Při přijetí svědka se nesnažte mysl ovládat; nechte ji, ať si dělá, co chce, a jenom ji pozorujte. Vždy se v klidu vraťte k přítomnému okamžiku - k tady a teď- a buďte svědkem přítomnosti, v níž zjistíte, že jste vtaženi do svého vnitřního brebentění.

Získat schopnost stále se vra­cet k většímu vědomí - ke stavu čistého bytí - není vždy snadné. Musíte se jí učit; vytrvale ji cvičit, opakovaně o ni usilovat. Usilovat v tom smyslu, že rozhodnutí se­dět a pozorovat - a soustředit se na to, že jste svědkem přítomnosti - musíte učinit vy sami. Volba být vědomým je vědomá volba, kterou musíte učinit. A čím víc budete cvičit, tím snadněji se rychle spojíte s oním blaženým stavem, s čistým bytím. Když bytost dokáže napořád zůstat ve spojení se svým skutečným stavem - čistým bytím, věčným tady a teď- dojde k osvícení.

Zdroj: Barbara Bergerová - Duchovní cesta, nakladatelství Metafora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele J.Blažej
  J.Blažej (anonym)

  Ano, je to tak, mám s tím osobní zkušenost. Asi rok-dva předtím, než u mne došlo ke spontánnímu spojení "átmá s Paramátmá", nebo duše s VESMÍREM, Bohem, jsem byl (nechtěně) často pozorovatelem sama sebe, své duše, jakoby z pozice třetí osoby jsem viděl i každý dialog s jinou osobou, je to zřejmě přirozená "příprava" před samádhi spojení s Bohem. Samo spojení se stalo také jakoby náhodou, po ztrátě milované osoby, ve stavu, kdy se mysl stala vyprázdněnou. Stav osvícení toto spojení přinese, ale pouze na omezenou dobu. Trvalý stav osvícení je spojen pouze se samádhi, ve kterém se dostáváme ke spojení s mantrickým Božstvem, po opakování mantry. Více je vše vysvětleno v knížce Realita VESMÍRU (www.kosmas.cz, atd.)

  Bře 02, 2012
 • Obrázek uživatele Troll
  Troll (anonym)

  KDyž jsem ne-myslel, přijal jsem svědka. Jehovova svědka. A dalo zatracenou práci se ho zbavit.

  Bře 05, 2012
 • Obrázek uživatele erasonebezpecny
  erasonebezpecny

  Ano, je to tak, mám s tím...Ty jsi se také vydařil.Nikdo tady není jen sám pro sebe,ale i pro ostatní...

  Bře 06, 2012
 • Obrázek uživatele inka
  inka (anonym)

  Přesně o tom jsem četl článek http://www.netopyr.717.cz/

  Čer 14, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama