Reklama

O potřebě individuální cesty za Poznáním

Všichni opravdoví učitelé učí své žáky, aby je nenásledovali slepě, ale aby pochopili všeobecně platné zásady a poučení a způsob cesty aby si vybrali sami, a to ten jim samým nejlépe pochopitelný, nejmilejší, tedy nejsprávnější a nejúčinnější. Správné pochopení toho, co žák hledá a proč, je tu velmi důležité.

Proto pravý učitel nikdy nenutí žáka k uniformnímu následování svého způsobu a také jej nikdy v žádném případě nevede k uctívání své vlastní osoby, pouze obrací soustředěnou a hlavně pročištěnou mysl žáka k pravdě - Bohu jako k nejvyššímu a jedinému guruovi - Mistru všech učitelů, jehož on sám je pouze nástrojem. Základní podmínkou je zdůraznění pevného etického základu, spočívajícího v neustálém pročišťování charakteru.


Učitel jako nástroj boží činnosti vidí do žáka jako do sebe sama, neboť se poznal v prazákladu všech a všeho, a z této úrovně s žákem jedná jako rovný s rovným. Ve skutečnosti jej nevidí jako žáka, ale jako sebe sama, jako přítomnost boží v této žákově podobě. V boží hře (lílá), kde z všudypřítomné a všeobsahující prázdnoty se vynoří jeden pól žádající poznání, jímž je žák. Je-li žádáno opravdově, ihned se musí zákonitě vynořit i druhý pól naplňující (učitel), aby se tak kruh otázek a odpovědí opět uzavřel do jednoty, do prázdna. Je-li otázka vlažná, málo opravdová, kruh je větší, uzavírá se pomalu, přes dlouhé bloudění v karmických závislostech a složitostech, přes mnoho učitelů na nižších úrovních, učitelů často spíše zavádějících z pravé, přímé stezky. Ale opravdová touha má vždy správnou odezvu.


Rámakrišna říkal, že je-li žák připraven na cestu k poznáni a nemá-li nikoho, kdo by ho poučil, pak sám Bůh musí sestoupit z nebe, aby ho zasvětil. V tomto rčení je velká pravda, dokonce tak velká, že i sám Rámakrišna ji sotva dohlédl, a sice ta, že i když žák "někoho má", i tehdy sám Bůh sestupuje z nebe, lépe vyjádřeno sám všudypřítomný Bůh se žáku ozřejmuje ve své neustálé, všudypřítomné tvorbě a tím rozpouští žákovu nevědomost. Konkrétní poučení může přijít přes kteroukoli vlnu v oceánu bytí. Každý a všechno může být ve chvíli žákovy opravdovosti nástrojem božího poučení. Vždy se najde správný učitel či kniha, případně i náhodně zaslechnutá či přečtená věta, jež se zvýrazní v mysli hledajícího, a osvětlí mu tak okamžitý problém.


Každý hledající má své zvláštní otázky, problémy, závislosti. Proto je tedy potřeba individuální cesty k pravdě, ke svému prazákladu. Všichni opravdoví učitelé učili své žáky takovému způsobu cesty poznávání pravdy.


Zdroj: Míla Tomášová - Za čas a prostor

Reklama
Reklama

Komentáře

Martin (Pá, 13. 7. 2007 - 08:07)
Ano toto je holá pravda .
Zajeď do Havíř… (Pá, 13. 7. 2007 - 09:07)
Vážení úředníci,
ano, díky hornictví město Havířov vlastně vzniklo, ale díky tomu, že téměř všechny šachty jsou díky útlumu uzavřeny, má také toto město jednu z největších nezaměstnaností v republice. Naštěstí už není vidět tolik alkoholiků z řad horníků, kteří na jakékoli slavnosti(zvláště pak na Hornických dnech) neváhali zpít se do němoty, poblít kdejakou část veřejného prostranství, a chlubit se tím, že "oni na to mají"! Také si vzpomínám na to, jak některé obchody nebo přímo trhy byly jen a výhradně pro rodiny těchto havířů, a známá, bývalá žena horníka, se mi vždycky chlubila, jaké luxusní kousky zboží, jídla, spotřební elektrotechniky, či kosmetiky koupila za levný peníz právě na těchto trzích, určených výhradně pro havíře, a jejich rodiny. Takže jak vidíte, i za socialismu byli privilegovaní, a o dnešku už vůbec nemluvím, doba je hnusná, jen se zdražuje, hlavně ty - bývalým prezidentem tolik kritizované- králíkárny(byty) které jsou již více než 10x dražší než za socialismu. Nemluvím o službách, vodném (za socialismu kubík vody za 0,60.-Kč, dnes za 40-60.-Kč!!!Jasně, vím, že údržba ainvestice do tolik zanedbávaného systému stojí teď milionkrát více, než kdyby se k opravám přistupovalo postupně a pravidelně v průběhu let. Ale zdražovat se bude stále, a tato spirála zdražování nemá nikde konce! Kdo stanoví hranice!!!????Takže socialismus a tzv. kapitalismus - prašť jako uhoď, jedno horší než druhé, a milí havíři jsou dnes buď v zaslouženém důchodu(a ubírají státní kase na rentách, výplatách důchodů a deputátech, které bohužel nebyly zrušeny), a nebo na úřadech práce, protože jsou jinak pracovně naprosto nepoužitelní!! Zato v hospodách je jich plno, mají přece rentu, takže hulit a chlastat můžou (a taky si občas přidělávat nemanželské děti, že ano?bastardy)Oni na to přece pořád mají! Hezký den!
Franta (Pá, 23. 5. 2008 - 14:05)
Promluvila závíst
Pavel (So, 30. 8. 2008 - 23:08)
Proč jím takové slova,dřeli jako mezci a takový jako jsi ty se jen valelí.
no (Po, 6. 4. 2009 - 15:04)
ja myslim ze to bylo spise o tom poznat svet, a kdo ho chce poznat, tak rad poznava a neotvira uzasem klapacku nad tim ze nekdo je v rentualnim duchodu, nerikam ze je to super, jasne tenhle system ma mouchy jako jinde, a nekteri to snaseji hure, a nekteri se tim nezabivaji, ptze je to pro ne absolutne nezajimave(nic neprinasejici). Takze je jasne ze pan "zajed do havirova" by v roli havire byl plne spokojen, avsak se zda ze mu zivot neprinesl co od nej ocekaval....i toto se v tomhle systemu muze stat...ale clovek je jen clovek..nikdy vic nebude-jen mi sami ho tak muzeme videt, ale bude to porad jen nas pohled
Reklama