O potřebě individuální cesty za Poznáním

Všichni opravdoví učitelé učí své žáky, aby je nenásledovali slepě, ale aby pochopili všeobecně platné zásady a poučení a způsob cesty aby si vybrali sami, a to ten jim samým nejlépe pochopitelný, nejmilejší, tedy nejsprávnější a nejúčinnější. Správné pochopení toho, co žák hledá a proč, je tu velmi důležité.

Proto pravý učitel nikdy nenutí žáka k uniformnímu následování svého způsobu a také jej nikdy v žádném případě nevede k uctívání své vlastní osoby, pouze obrací soustředěnou a hlavně pročištěnou mysl žáka k pravdě - Bohu jako k nejvyššímu a jedinému guruovi - Mistru všech učitelů, jehož on sám je pouze nástrojem. Základní podmínkou je zdůraznění pevného etického základu, spočívajícího v neustálém pročišťování charakteru.


Učitel jako nástroj boží činnosti vidí do žáka jako do sebe sama, neboť se poznal v prazákladu všech a všeho, a z této úrovně s žákem jedná jako rovný s rovným. Ve skutečnosti jej nevidí jako žáka, ale jako sebe sama, jako přítomnost boží v této žákově podobě. V boží hře (lílá), kde z všudypřítomné a všeobsahující prázdnoty se vynoří jeden pól žádající poznání, jímž je žák. Je-li žádáno opravdově, ihned se musí zákonitě vynořit i druhý pól naplňující (učitel), aby se tak kruh otázek a odpovědí opět uzavřel do jednoty, do prázdna. Je-li otázka vlažná, málo opravdová, kruh je větší, uzavírá se pomalu, přes dlouhé bloudění v karmických závislostech a složitostech, přes mnoho učitelů na nižších úrovních, učitelů často spíše zavádějících z pravé, přímé stezky. Ale opravdová touha má vždy správnou odezvu.


Rámakrišna říkal, že je-li žák připraven na cestu k poznáni a nemá-li nikoho, kdo by ho poučil, pak sám Bůh musí sestoupit z nebe, aby ho zasvětil. V tomto rčení je velká pravda, dokonce tak velká, že i sám Rámakrišna ji sotva dohlédl, a sice ta, že i když žák "někoho má", i tehdy sám Bůh sestupuje z nebe, lépe vyjádřeno sám všudypřítomný Bůh se žáku ozřejmuje ve své neustálé, všudypřítomné tvorbě a tím rozpouští žákovu nevědomost. Konkrétní poučení může přijít přes kteroukoli vlnu v oceánu bytí. Každý a všechno může být ve chvíli žákovy opravdovosti nástrojem božího poučení. Vždy se najde správný učitel či kniha, případně i náhodně zaslechnutá či přečtená věta, jež se zvýrazní v mysli hledajícího, a osvětlí mu tak okamžitý problém.


Každý hledající má své zvláštní otázky, problémy, závislosti. Proto je tedy potřeba individuální cesty k pravdě, ke svému prazákladu. Všichni opravdoví učitelé učili své žáky takovému způsobu cesty poznávání pravdy.


Zdroj: Míla Tomášová - Za čas a prostor

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Ano toto je holá pravda .

  Črv 13, 2007
 • Obrázek uživatele Zajeď do Havířova-opravdu kulturní město
  Zajeď do Havířo... (anonym)

  Vážení úředníci, ano, díky hornictví město Havířov vlastně vzniklo, ale díky tomu, že téměř všechny šachty jsou díky útlumu uzavřeny, má také toto město jednu z největších nezaměstnaností v republice. Naštěstí už není vidět tolik alkoholiků z řad horníků, kteří na jakékoli slavnosti(zvláště pak na Hornických dnech) neváhali zpít se do němoty, poblít kdejakou část veřejného prostranství, a chlubit se tím, že "oni na to mají"! Také si vzpomínám na to, jak některé obchody nebo přímo trhy byly jen a výhradně pro rodiny těchto havířů, a známá, bývalá žena horníka, se mi vždycky chlubila, jaké luxusní kousky zboží, jídla, spotřební elektrotechniky, či kosmetiky koupila za levný peníz právě na těchto trzích, určených výhradně pro havíře, a jejich rodiny. Takže jak vidíte, i za socialismu byli privilegovaní, a o dnešku už vůbec nemluvím, doba je hnusná, jen se zdražuje, hlavně ty - bývalým prezidentem tolik kritizované- králíkárny(byty) které jsou již více než 10x dražší než za socialismu. Nemluvím o službách, vodném (za socialismu kubík vody za 0,60.-Kč, dnes za 40-60.-Kč!!!Jasně, vím, že údržba ainvestice do tolik zanedbávaného systému stojí teď milionkrát více, než kdyby se k opravám přistupovalo postupně a pravidelně v průběhu let. Ale zdražovat se bude stále, a tato spirála zdražování nemá nikde konce! Kdo stanoví hranice!!!????Takže socialismus a tzv. kapitalismus - prašť jako uhoď, jedno horší než druhé, a milí havíři jsou dnes buď v zaslouženém důchodu(a ubírají státní kase na rentách, výplatách důchodů a deputátech, které bohužel nebyly zrušeny), a nebo na úřadech práce, protože jsou jinak pracovně naprosto nepoužitelní!! Zato v hospodách je jich plno, mají přece rentu, takže hulit a chlastat můžou (a taky si občas přidělávat nemanželské děti, že ano?bastardy)Oni na to přece pořád mají! Hezký den!

  Črv 13, 2007
 • Obrázek uživatele Franta
  Franta (anonym)

  Promluvila závíst

  Kvě 23, 2008
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  Proč jím takové slova,dřeli jako mezci a takový jako jsi ty se jen valelí.

  Srp 30, 2008
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  ja myslim ze to bylo spise o tom poznat svet, a kdo ho chce poznat, tak rad poznava a neotvira uzasem klapacku nad tim ze nekdo je v rentualnim duchodu, nerikam ze je to super, jasne tenhle system ma mouchy jako jinde, a nekteri to snaseji hure, a nekteri se tim nezabivaji, ptze je to pro ne absolutne nezajimave(nic neprinasejici). Takze je jasne ze pan "zajed do havirova" by v roli havire byl plne spokojen, avsak se zda ze mu zivot neprinesl co od nej ocekaval....i toto se v tomhle systemu muze stat...ale clovek je jen clovek..nikdy vic nebude-jen mi sami ho tak muzeme videt, ale bude to porad jen nas pohled

  Dub 06, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama