Po smrti...

Všichni si uvědomujeme, že smrt existuje. Obzvláště starší lidé, ale i mladí, kteří si jí všímají. A musíme se k ní každý nějak postavit. Mladí říkají: "Počkáme, a až smrt přijde, tak se uvidí." A staří, kteří jsou již smrti blízko, vyhledávají všelijaká útočiště.

Poslouchejte, prosím, a snažte se to sami pro sebe obsáhnout, nenechávejte to na někom jiném. Víte, že umřete, a tak si o tom vytváříte různé teorie. Věříte v boha, věříte ve zmrtvýchvstání, v karmu nebo ve znovuzrození. Věříte, že se znovu narodíte zde nebo v nějakém jiném světě. Nebo si smrt rozumově zdůvodňujete. Říkáte, že je nevyhnutelná, že potká každého, i strom uschne, oživí půdu a vyroste nový strom. Nebo jste natolik zaměstnáni svými každodenními starostmi, úzkostmi, žárlivostí, závistí, svým soutěžením a svým blahobytem, že na smrt vůbec nemyslíte. Je však ve vaší mysli, vědomě i podvědomě je zde.

Především: můžete se nyní oprostit od veškeré víry, rozumo­vých zdůvodnění nebo zapomenutí, které jste si v souvislosti se smrtí vytvořili? Důležité je, abychom do příbytku smrti vstoupili již za života, když jsme ještě zcela zdraví, aktivní, při vědomí a v plné síle, a nečekali, až smrt přijde sama. To se může stát zcela náhle nějakou nehodou nebo onemocněním, které nás pomalu zbaví vědomí. Až přijde smrt, musí to být mimořádná chvíle, živá stejně jako samotný život.

Můžeme tedy vstoupit do příbytku smrti ještě za života? Tohle bychom měli řešit a ne, zda existuje reinkarnace, jestli jsou jiné světy a kde se znovu narodíme. To vše je nezralé a dětinské. Člověk, který opravdu žije, se nikdy neptá, co je to život, a nevytváří o něm žádné teorie. Ten, kdo hovoří o smyslu života, je živý jenom napůl.

Můžeme tedy, jsme-Ii ještě živí, vědomí a aktivní, poznat, co je to smrt? Je-li smrt něco jiného než život? Pro většinu z nás je život plynutí něčeho, co považujeme za stálé. A chceme, aby všechno, co máme, dále pokračovalo -- naše jméno, rodina, majetek, věci, jimž jsme se věnovali vlastnicky i duchovně, přednosti, jež jsme si vypěstovali, všechny naše citové hodnoty. A o té chvíli, kterou nazýváme smrt, nic nevíme. Proto se jí obáváme a snažíme se najít si nějakou útěchu, nějaké pohodlné útočiště, chceme vědět, zda je posmrtný život... Tyhle věci ale nejsou důležité. Jsou jenom druhem úniku pro ty, kteří jsou příliš pohodlní na to, aby hledali, co znamená smrt za života. Můžeme tedy teď společně přijít na to, co je to smrt?

Co je smrt? Je to určitě úplný konec všeho, co jste kdy poznali. Není-li to konec všeho, co jste poznali, není to smrt. Víte-li již, co je smrt, pak tu není nic, čeho byste se ještě mohli obávat. Víte ale, co je to smrt? Můžete skončit s úsilím najít v pomíjivém světě něco, co bude pokračovat? Můžete vědět, co je to ten nepoznatelný stav, který nazýváme smrt, ještě když žijete? Můžete odložit všechno, co jste četli v knihách o tom, co se stane po smrti? Odložit všechno, co vám o tom z pohodlnosti diktuje vaše podvědomí, a ochutnat nebo zažít ten stav, jenž musí být mimořádný a nový? Může-li být tento stav prožit nyní, tak život a umírání jsou jedno.

Mohu tedy já, člověk se znalostmi, vzděláním, mnoha zážitky, láskami, nenávistmi a zápasy -- může toto >>já<< skončit? >>Já<< jsou veškeré vzpomínky. Můžeme vy a já, jak tu tecf sedíme, vědět, jaký je tento stav ukončení, aniž by k němu došlo nějakou nehodou nebo onemocněním? Potom již nebudete nikomu dávat hloupé otázky o smrti a posmrtném životě. Budete sami znát odpověď. To nepoznatelné se objeví. Odložíte všechny neplodné diskuse. Nebudete se již planě zaobírat reinkarnací a ztrácíte mnohé obavy -- strach ze života i strach ze smrti, strach, že zestárnete a že se o vás ostatní budou muset starat, strach z osamělosti a závislosti -- všechno tohle skončí. Nejsou to jenom prázdná slova. Nepoznatelné přichází až tehdy, přestane-li mysl uvažovat ve smyslu svého zachování.

Zdroj: Krishnamurti - Vnitřní revoluce, nakladatelství DharmaGaia

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (161)

 • Obrázek uživatele Acharys
  Acharys (anonym)

  4563546546to je číslo do nebe???...:-D

  Srp 09, 2012
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Když se člověk po čtyřicítce ráno probudí a nic ho nebolí, tak to znamená, že je mrtvej.

  Srp 11, 2012
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  Když se člověk po...haha

  Srp 11, 2012
 • Obrázek uživatele J.B.
  J.B. (anonym)

  Ten článek je stejně hloupý, jako komentáře k němu. Kdo neví, ať ani nepíše, není to fér.

  Srp 15, 2012
 • Obrázek uživatele Ss
  Ss (anonym)

  A jak vám může někdo napsat co dělal po smrti? To už nám snad bude jedno,no ne?

  Srp 15, 2012
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Nejhorší je, že po smrti něco dalšího existovat může. :-( Existují určité postupy, pomocí ketrých si každý skutečný zájemce může ověřit jednak existenci něčeho jemějšího neviditelného v těle, co může za určitých podmínek vystoupit a jednat nezávisle na něm. A co nemusí zemřít při smrti těla. Pokusu se říká astrální (neplést s análním, to je o něčem jiném) cestování. Postupy jsou různě na netu. Existují postupy, pomocí kterých si člověk ¨který chce může ověřit existenci bytostí z onoho světa. Andílků, diblíků, bůžků. Pokusům se říká evokace. Viz od dr. Johanna Fausta, Magia innaturalis, Arbatel, Z magie starých, Petr z Abanu, Heptameron a další.

  Říj 27, 2012
 • Obrázek uživatele Wilhelm
  Wilhelm (anonym)

  Zdravím Vás. Nebojíte se mě? Pokud ano, serte na to

  Led 31, 2013
 • Obrázek uživatele ten
  ten (anonym)

  tvůj článek.... nemůžeš motat svoje zážitky, vzdělání, nenávisti a co ještě píšeš se svým skutečným vyšším Já, které je večné. To co si nabyla tady v tomto iluzornim životě bude zapomenuto, to neni postup kariéry ve firmě:-D

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Nejhorší je, že po smrti...Jsi tak naivní, nebo sleduješ nějaký záměr? Doporučovat začátečníkům evokace, může buď hlupák, nebo hajzlik. Pokud chcete špatně skončit, nechte si poradit, a dělejte to. Existuje spousta jiných s bezpečnějšich metod, jak poznat niterny svět

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Jsi tak naivní, nebo...Pouze jsem uvedl příkaldy o nichž jsou informace volně na netu takže je může volně vyhledat každý kdo má zájem i bez mého přičinění. :-) Mimochodem já jsem se dostal k těmto věcem začátkem sedmdesátých let právě také tím že jsem ze zvědavosti spáchal evokaci. Díky chytré knížce která se mi náhodou dostala do paciček díky krátkému uvolnění bolševického režimu po roce 1968, prože jinak byly nepřístupné.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele je
  je (anonym)

  Jsi tak naivní, nebo...pravda že to není legrace a člověk pokud k tomu nemá velký důvod, neměl by se o takové věci pokoušet. Je lepší věnovat se meditaci

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Ja
  Ja (anonym)

  mam knížku rituály voodoo v praxi a nic takového jsem raději nezkousel. Údajně se to má dělat jen když je člověk sám v ohrožení života, jinak se to může obrátit k němu s dvojnásobnou silou

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Pouze jsem uvedl příkaldy o...Také se tomu věnuji asi 33let. Psal jsem to proto, že znám ten případ, kdy to nedopadlo dobře. Také zkoušeli, něco vyvolali, a špatně ukončili rituál s byl problém. Ano,meditace je asi nejlepší začátek.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  Také se tomu věnuji asi...co se vlastně stalo?

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Někdo vypustil ducha a muselo se vyvětrat.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  co se vlastně stalo?Pritahli nějakeho ducha, či duch. Bytost, a nemohli se toho zbavit. Všude to viděli, a hlavně v tom domě. Dalo hodně práce a nervů je toho zbavit.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Já na ně
  Já na ně (anonym)

  také věřím,ale nikdy bych je nevyvolávala.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele To je
  To je (anonym)

  Pritahli nějakeho ducha, či...drsný!

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  drsný!To jo, nejhůř to nesla ta holka. Ta tam nechtěla ani spát.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele takže
  takže (anonym)

  To jo, nejhůř to nesla ta...poltergeist nebo nejaky slabší demon?

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Souhlas s JB
  Souhlas s JB (anonym)

  Ten článek je stejně...Naprostý souhlas. Slabomyslný článek a slabomyslné komentáře.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Naprostý souhlas....Neboj, i ty budeš osvobozen a navždy milován!

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Bude Ende! Schluss, Fine, The End.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele to by se ti
  to by se ti (anonym)

  Bude Ende! Schluss, Fine, The...Líbilo jenže, je to jinak...

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  poltergeist nebo nejaky...Spíš zbloudilej duch. Musel jsem tam třikrát.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Bude Ende! Schluss, Fine, The...Jsi nesmrtelný!

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele dotaz
  dotaz (anonym)

  Jsi nesmrtelný!a já taky?

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele ...
  ... (anonym)

  a já taky?Ty taky. Nemáš se čeho bát.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  O tom by se dalo pochybovat, nic se neví, pouze se to domnívá ... nikdo neví co je po smrti, nikdo se nevrátil aby povykládal. Ti co tzv. viděli Posmrtný život, ve skutečnosti neviděli nic, byl to pouze efekt mozku v předmrtném stádiu. Těsně před vypnutím mozku před smrtí mozek vysílá tyto líbivé a slastné informace - není to nic novýho.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Ale
  Ale (anonym)

  O tom by se dalo pochybovat,...tvoje nitro tu bude pořád, navěky. Ty nezaniknes, s tebou by zaniklo tohle všechno a to se nestane neboj. Že nebude nic, to nejde! :-) Navždy budeš vnímat svým vědomím, navždy! A nikdy to nepoznás, vždy ti to bude připadat poprvé a naposled, tak jako teď.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele dotaz
  dotaz (anonym)

  Ty taky. Nemáš se čeho...tak to jsem hned klidnej, změnilo mi to náhled na život. Eště včera sem se kuli tomu chtěl zabít.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Já vím že se to říká, jsem vyrůstal v Katolické rodině. Já o tom pouze soukromě v nitru pochybuju, to je celý. Důkazy nejsou.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele jsou
  jsou (anonym)

  Já vím že se to říká,...věci na který důkazy nenajdes a je to tak dobře. Ty na to totiž musíš přijít sám! Ono to vsechno smysl má.

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele tak
  tak (anonym)

  tak to jsem hned klidnej,...to sem rád

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele a
  a (anonym)

  k těm dukazum nebo jestli na to chceš aplikovat prostou logiku tak- ty budeš nekonečne dlouhou dobu existovat, pak budeš 80 let žít, a pak nebudeš zase nekonečne dlouhou dobu existovat? Nemate te to?

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele oprava
  oprava (anonym)

  ty nebudeš nekonečne dlouho pak 80let jo a pak nekonecne ne

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  věci na který důkazy...Sám na to právěže nepříjdu, jsem pochybovač co je bez důkazů. (protože to může být třebas vymyšlená báchorka z X důvodů - třeba aby se nebálo smrti apod.)

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele na
  na (anonym)

  Sám na to právěže...tom příkladu že se na ty primce věčnosti jentak na 80let vynoris a zase zmizis ti přijde všechno v pořádku?

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele To je
  To je (anonym)

  tvoje nitro tu bude pořád,...to je zajímavý k zamyšlení

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Steve
  Steve

  Cože? jakejch 80 let? Nerozumím, nevím o co jde ...

  Led 06, 2016
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Sám na to právěže...Důkazy že něco dále může existovat? Kdo má skutečný zájem a nebojí se může spáchat nějaký ten hokus-pokus. Třeba tzv. evokaci. Dokazuje že existuje i cosi víc než jen bezduchá hmota. Zajímavé postupy jsou v knížce od Josefa Durra, Experimentální démonologie. Je volně na netu v pdf.

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Důkazy že něco dále...Karle,Karle neznáš nic jiného? Ti ses za ta léta nic nenaučil? Doporučovat demonologii? Je mnoho jiných a bezpečnějšich metod. Např.buddhistické meditace. Sice neuvidis různé bubaky :-),ale aspoň si zachovas rozum.

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele Ja
  Ja (anonym)

  sem to zrovna stáhnul, ale dělat nic nebudu , jen si to přečtu. To je snad bezpečne

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Karle,Karle neznáš nic...Buddhistické meditace jsou pro předměty kteří chtějí ukončit koloběh životů. Proštudýruj si něco o buddhismu. Jinak toho člověku moc neukáží.

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele oni
  oni (anonym)

  jsou ti bubáci jenom ve vašich hlavách. Pokud máte potřebu vidin, tak do toho.

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  jsou ti bubáci jenom ve...Co je v čí hlavě bych nechal na posouzení těm co takové pokusy spáchají. :-)

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Buddhistické meditace jsou...To si vyčetl, nebo jakékoliv víš? Buddhismus, ale i jóga např. Ti můžou ukázat spoustu věcí. Dobrá je mystika, ale kvalitní.

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele no,
  no, (anonym)

  sem to zrovna stáhnul, ale...Někdy stačí i přečíst.

  Led 07, 2016
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  To si vyčetl, nebo...Joga určitě. U buddhismu si nejsem příliš jistý.

  Led 07, 2016

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama