Numinózní zážitky

V úžasu nad setkáním s tajemným či svatým mohou lidé prožívat okamžiky, kdy nekonečno pohltí vše obyčejné a běžné. Pokud člověk toto prožije, sotva se vrátí do všedního života nezměněn. Rudolf Otto nazval toto setkání numinózním zážitkem. V těchto okamžicích jsme zaskočeni něčím mocným, tajemným, přesto na okamžik zčásti srozumitelným; něčím nekonečným, přesto na moment zdánlivě podrženým; něčím naprosto odlišným od nás, avšak něčím, čeho se jevíme součástí.

Někteří zakoušejí numinózní v přírodě, třeba když hledí na tajemné hory Tibetu nebo na obrovskou rozlohu Grand Canyonu. Numinóznĺ může člověkem proběhnout v noci, když se rozsvěcuje nekonečno hvězd, nebo ráno, když slunce vychází nad oceánem. Nebo může také člověka přemoci, když spatří křehkou dokonalost jediné květiny, nebo když v jediné kapce potoční vody objeví kypící život.

Tento zážitek se často předává v lidském vyjádření numinózního - prostřednictvím umění, hudby, literatury, tance nebo architektury. Numinózní může člověka zasáhnout, když pozoruje buddhisticky chrám se staletou historií, nebo může přijít, když člověk sedí v nádheře evropské katedrály, která se zdá naplněna neviditelnou přítomností, nebo když navštíví zdobenou mešitu, obklopenou tisíci věřícími. Jiným lidem může takový numinózní okamžik navodit hudba Händela, společně prozpěvované "óm", krajina zobrazená v orientální malbě, nebo spisy učence Lao c'. Průvodci k numinóznímu se mohou stát svatí lidé, jejichž život svědčí o jejich víře v širší skutečnost - ať už to je hinduisticky guru, buddhistický mnich, nebo evangelický pastor. S tím, co je transcendentní, se někdy, někde a za jedinečných okolností setká většina lidí.

Poté co toto pocítil, začíná každý putující hrdina hledat, jak porozumět vnitřnímu duchu, jak definovat své vlastní místo ve vesmíru a jaký asi může mít Bůh nebo bohové vztah k lidstvu a této planetě. Při tomto hledání se člověk setká s tajemstvím zrození a smrti, dobra a zla, lásky a nenávisti, věčného a dočasného. Tato cesta bude pouze jednou etapou v pokračujícím hledání pravdy, které podnikají miliony lidí, kteří již žili a teprve žít budou. Hledání pravdy je skutečná poslední hranice, na kterou se může okamžitě vydat každý. Jakmile člověk začne hledat, jeho objevy pozmění jeho další životní cesty: budování identity a prožitek lásky k druhým, výchovu dětí a budování kariéry.

Zdroj: G. Kenneth West - Dobrodružství psychického vývoje - Kapitoly z vývojové psychologie, nakladatelství Portál

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Vilma
  Vilma (anonym)

  Úchvatnou krásu mohou různí lidé vnímat a nebo i nevnímat také v zrnku prachu pod lupou, ve stavbě křídla hmyzu a nebo v krystalku sněhu, zkrátka, v čemkoliv. Tvůrčí díla přírody však nebývají tendenční, jako chrámy, ornáty a mešity, ty jsou jen kýči ve srovnání s krásou přirozenou a mírumilovnou. Spojování krásy přírody s náboženstvím a svatými je účelové. To, že je Grand Canyon úchvatný pro mnohé, nemá nic společného s anděly a nemůže ničím potvrzovat jejich existenci. Takže jde o manipulaci, se kterou se zde někdo, kdo ví proč, zabývá. Při tom ještě vydává víru za skutečnost. Mluvit o pravdě se dá jen konkrétně, všeobecná pravda je pojem nesmyslný který neexistuje. Slova o hledání takové Velké Pravdy jsou jen obyčejným falešným divadlem.

  Led 22, 2007
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  čistý pramen do kalných vod

  Led 27, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama