Nuda

Čím jste inteligentnější, tím dřív se začnete nudit; to platí. Ti nejinteligentnější, nejcitlivější a nejtvořivější lidé bývají zároveň i nejotrávenější, protože jedna zkušenost zcela stačí.

Svět je z finančního a sociálního hlediska mnohem stabilnější - manželství, děti, vzdělání, penze, pojištění... v rozvojových zemích dostávají lidé dokonce zaplaceno za to, že nepracují - ale chybí v něm radost z objevování. Všechno je tak pevně dáno a kontrolo­váno, že se zdá, a to především na Západě, že je možno zkoumat už jen jedno jediné, a to sebevraždu. Pouze ta zůstává záhadou.

Lidé si vyzkoušeli sex a dospěli k závěru, že je to pošetilost. Vy­zkoušeli drogy a zjistili, že tím jen klamou sami sebe. Dnes mají po­cit, že už není žádné dobrodružství, žádná výzva, a tak stále víc a víc lidí páchá sebevraždu. Je třeba poznamenat, že v chudých zemích se počet sebevražd nezvyšuje. Chudí lidé se zjevně méně nudí, nejsou tak otrávení, protože musí přemýšlet o jídle a ošacení a pří­střeší; nemají čas se nudit. Nemohou si to dovolit.

Čím je společnost bohatší... všechno je dostupné, ale jak dlouho se dá žít usedle, monotónně, bezpečně, zajištěně a zaručeně? A tak začnou hodně inteligentní lidé páchat sebevraždu.

Obdobími hojnosti si prošel i Východ, ale naštěstí objevil lepší náhražku sebevraždy, a tou je sannjása. Když jsou lidé všeho pře­syceni, tak jako Gautama Buddha - žil v tom největším přepychu, ale jak dlouho se můžete denně kochat stejným luxusem? Bylo mu dvacet devět let, když měl světa po krk. Všechno už prožil; tenhle svět mu nemohl nic nabídnout.

Jedné temné noci prchl ze svého království a opustil bezpečí a své jistoty. Všeho se vzdal a stal se z něj žebrák hledající něco, co by bylo věčně svěží, co by nikdy nezestárlo, co by se nikdy nezměnilo v nudu. Ono hledání věčné svěžesti je hledáním sannjásy. 

Ve vašem nitru se nachází zdroj, jenž je věčně svěží; nikdy neze­stárne a nikdy se ho nepřesytíte. A když tohle říkám, říkám to právě z tohoto zdroje. Má slova vycházejí z tohoto zdroje. Jestliže je ochutnáte, jestliže je pocítíte, letmo nahlédnete do vzdálené země, v níž je vše v každém okamžiku stále nové a na zrcadlo neusedá žád­ný prach. Ten svět je ve vašem nitru.

Zdroj: Osho - Nic není nemožné, nakladatelství Beta

 

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama