Reklama

Šamanovo tělo

Domorodí léčitelé mě naučili, že kvalita života závisí především na tělových pocitech, které jsou ve vztahu ke snům i prostředí, tedy na tom, co nazývám snové tělo. Podle kouzelníků a lidí žijících v domorodých podmínkách po celém světě, a také podle mystických tradic, je šamanovo snové tělo zdrojem zdraví, osobnostního růstu, dobrých vztahů a společenského cítění.

Šamanovo tělo (také snové tělo) je název pro neobvyklé zážitky a změněné stavy vědomí, které se pokouší proniknout do tvého běžného vědomí prostřednictvím takových signálů, jakými jsou tělesné příznaky, pohybové impulsy, sny a zprávy z okolního prostředí. Metody k práci se snovým tělem, které uvádím v této práci vychází z vlastních zkušeností, které jsem prožil s americkými domorodými učiteli ve Spojených státech a Kanadě, s keňskými čaroději, s japonskými mistry Zenu, indickými léčiteli, a také s domorodci ze Severního území v Austrálii.

Při každé z těchto příležitostí jsem studoval účinky šamanských zážitků a vytvářel příbuzné metody, které uvádím v této knize a které jsem testoval během minulých pětadvaceti let ve své terapeutické praxi, na klinikách pro extrémní stavy a chronické tělesné příznaky a na mezinárodních konferencích.

Podle šamanských bojovníků jsou zdravotní, vztahové i společenské problémy jen různými aspekty snového těla, čili vrcholných životních zkušeností, které se jinak objevují jen při umírání, v drogovém obluzení a v mystických rituálech. Přístup ke snovému tělu je klíčem k fyzickému zdraví a k získání vhledu do povahy světa. Tato kniha si klade za cíl učinit snové tělo poněkud přístupnějším, aby bylo možné jej používat k přetváření všední skutečnosti v takové prostředí, kde život nabývá hloubku a smysl. Čerpal jsem nejen ze svých zkušeností s domorodými léčiteli, ale také ze svého lékařského pozadí, praxe jungiánského analytika, a především ze své současné práce, orientované na proces a řešeni konfliktů. Cvičení a metody, uvedené v této knize, slučují moderní psychologii a staré šamanské praktiky a byly odzkoušeny na mnoha tisících lidí.

Avšak tato kniha není ani akademickou studií šamanismu, ani vědeckým návrhem nového druhu psychoterapie. Je pojata osobně, doporučuje praktické metody získávání přístupu ke tvému vlastnímu snovému tělu, a také různé způsoby práce s tělesnými problémy a sny. A konečně, zabývá se i důsledky, které taková vnitřní práce a šamanismus může mít pro svět kolem nás.

Reklama

Šamanismus má pro mě mimořádný význam, protože osvětluje nejen osobní zkušenost, ale také kulturní cestu do budoucna, ke světu, který by mohl být mnohem více podnětný, než ten současný.

Arnold Mindell

Reklama

Komentáře

taisha (Po, 17. 12. 2007 - 21:12)
Knihu jsem si přečetla a VŘELE DOPORUČUJI všem co se zajímají nejen o šamanizmus, ale hlavně o alter.léčení. Je velmi přínosná pro léčitele a psychology. Podává věci v čisté podobě, bez nánosu new age, která to nejdůležitější ze šamanizmu ignoruje a vzala si pouze část, která je bez celistvého podání k ničemu. Kniha člověku otevře dveře do vlastní duše, ke skryté síle a uvědomění. TAi
Reklama