Reklama

Prevence a léčba diabetické nefropatie: Jak chránit ledviny u diabetiků

Diabetická nefropatie, známá také jako chronické onemocnění ledvin, je jednou z hlavních komplikací diabetes mellitus obou typů. V České republice postihuje 350-400 tisíc diabetiků, často bez zjevných příznaků, což zvyšuje riziko chronického selhání ledvin.

Ledviny v ohrožení 

Ledviny jsou nepostradatelným orgánem - fungují jako filtr, podporují krvetvorbu a regulují krevní tlak. Nefropatie neboli poruchy ledvin jsou v zásadě jakákoliv onemocnění ledvin, která nejsou způsobena zánětem. Dle odhadů, téměř polovina pacientů s diabetem trpí některým stupněm tohoto onemocnění a s věkem jejich počet stoupá. Nejčastější příčinou vzniku diabetické nefropatie je dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi, tudíž nedostatečná kompenzace cukrovky. Je proto velmi důležité udržovat hladinu cukru dlouhodobě stabilní. 

Zpočátku ledviny bolet nemusejí 

Diabetická nefropatie má několik stupňů závažnosti a vzniká postupně. V počátečních fázích probíhá nemoc bez příznaků a nemocný často ani neví, že jsou jeho ledviny poškozené. Jedním z prvních indikátorů nemoci je výskyt bílkovin v moči, s tím související častější močení a kalný či zpěněný vzhled moči. Čím více jsou ledviny poškozené, tím více bílkovin proniká do moči. V další fázi už nastává vážné poškození ledvin doprovázené vysokým krevním tlakem. Varovnými signály pokročilé nefropatie jsou záškuby svalů, otoky obličeje a končetin, a svědění kůže. Vyskytnout se mohou i poruchy spánku a soustředěnosti nebo snížená chuť k jídlu. Pokud i pacient ani v této chvíli nevnímá, že je něco v nepořádku, nastává poslední fáze onemocnění - selhání ledvin. Až 60 % pacientů je diagnostikováno v této nejzávažnější fázi nefropatie , kdy ledviny selhávají a je nutno přistoupit k náhradě funkce ledvin např. hemodialýzou . 

Reklama

Jak se s nefropatií poprat? 

V prvotních stádiích diabetické nefropatie lékaři usilují o snížení příliš vysoké koncentrace bílkovin v moči. Dalším krokem je zpomalit zhoršování funkce ledvin pomocí předepsaných léků . Základní léčba diabetické nefropatie však zahrnuje úpravu životního stylu a lepší kompenzaci diabetu – snížení hladiny krevních tuků, normalizaci hodnot krevního tlaku a stabilizaci optimálních hodnot cukru v krvi. Diabetik by tak neměl zapomínat na pravidelný selfmonitoring pomocí glukometru či senzoru a pravidelně absolvovat prohlídky u lékaře. 

Dieta šetrná k ledvinám

Diabetikům se doporučuje náležitě upravit jídelníček. Například dieta s nízkým obsahem sodíku přispívá ke snižování hladiny bílkovin v moči. Dále se doporučuje omezení živočišných bílkovin a zařazení bílkovin sójových. Další úpravou stravy, například každodenním přidáním lněných semínek do jídelníčku, lze snížit hladinu bílkovin v moči a také podpořit lepší funkci ledvin. Lněné semínko také působí preventivně u lidí s vyšším rizikem výskytu problémů s ledvinami. Dále se doporučuje konzumovat rybí tuk, jelikož má protizánětlivý účinek díky omega 3 mastným kyselinám. Rybí tuk má i pozitivní vliv na mírné snížení krevního tlaku. Odborník radí – doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze „Nejčastější příčinou diabetického onemocnění ledvin je nedostatečná kompenzace diabetu a vysoký krevní tlak. Proto je důležité nemoc identifikovat včas, konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem a pravidelně provádět potřebná vyšetření. Je mnohem jednodušší komplikacím předcházet, než je pak velmi složitě léčit po zbytek života. Nezbytnou součásti prevence je dosažení a následné udržení optimálních hodnot cukru v krvi. Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru totiž poškozují malé cévy v ledvinách . Diabetici by proto měli dobře sledovat glykémii a pravidelně provádět selfmonitoring. Kontrolovat se lze pomocí glukometru či moderních diabetických senzorů, které pro změření cukru v krvi nevyžadují ani vpich do prstu. Stejně důležité je pravidelně kontrolovat krevní tlak. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze může diabetickou nefropatii dokonce i zhoršit. Každý pacient by měl zařadit do svého denního programu pravidelný pohyb. Zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu, může pomoci udržet hladinu cukru v krvi a krevní tlak pod kontrolou. V současné době máme také nově k dispozici medikaci, která dovede zpomalit postupně zhoršujícící se funkci ledvin. A to nezávisle na krevním tlaku a kompenzaci cukrovky.“ 

MK
 

Reklama

Komentáře

Reklama