To nezničitelné v člověku

Teoreticky existuje dokonalá možnost štěstí: věřit v to nezničitelné v sobě a neusilovat o ně. Franc Kafka

Co je v člověku nezničitelné? Jsou to jeho schopnosti jednání a poznávání v pomíjivém světě? Jeho zkušenosti, které jsou výsledkem těchto schopností? Jeho přesvědčení? Jeho život? Jeho smysl pro krásu a pravdu? Všechno to je jako výstedek nebo součást pomíjivých jevů, motivů a představ zničitelné, Co je tedy v člověku nezničitelné?


Je to tajemství, pravá podstata a těžiště.


Schopnost reagovat na tajemství je vírou v tajemství. Víra je neproniknutelná jako tajemství samo, pro smyslové vědomí nepochopitelná a přesto účinná. Ba teprve upuštění od snahy pochopit tajemství prostřednictvím omezeného vědomí vázaného na představy a obrazy dovoluje tajemství, aby se rozvinulo. Jediná možnost, jak tomuto rozvíjení napomoci, spočívá ve ztišení omezeného vědomí a tím může být oživena schopnost reagovat na tajemství, víra. Víra v nezničitelné v člověku je dotekem nezničitelného a otevřenost pro ně.


Tato víra je současně klidem omezeného vědomí, klidem v němž je každé představování, usilování a jednání zastaveno. Jen za takových podmínek může tajemství prokázat svoji existenci - a to by znamenalo dokonalé štěstí: ztišení jakéhokoli usilování, tichá přítomnost tajemství samotného, nezničitelného, nepoznatelného.


Avšak pro člověka na hranici je tato možnost štěstí pouze teoretická, neboť kdy se v něm úplně ztiší netrpělivost, kdy se i nejzazšího koutku duše nadobro vytratí pochybnost?


Konrad Dietzfelbinger - Kafkovo tajemství, nakladatelství Volvox Globator

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Dušan
    Dušan (anonym)

    Nezničitelné je člověčí schopnost žasnout,pokud se podaří dojít k pokornějšímu chápání světa,může se přihodit taková pěkná věc,totiž, že se vám najednou vyjeví odpovědi na otázky,ne které jste odpověď dosud marně hledali.Pátrat se po tom tajemství,zdá se mi,nemá.

    Pro 10, 2006

Přidat komentář

Reklama

Reklama