Návrat k pravé podstatě, s níž jste se narodili

V minulých dobách byli lidé na celém světě pohané - prostí uctívači přírody. Neexistoval pojem hříchu, neexistovala otázka viny. Život byl přijímán takový, jaký je. Neexistovalo žádné hodnocení, žádné výklady - do ničeho ještě nezasahoval rozum.

Ve chvíli, kdy začne do věcí zasahovat rozum, se zrodí odsuzování. Ve chvíli, kdy začne do věcí zasahovat rozum, se zrodí rozdělování a člověk se stane rozpolcenou bytostí. Tehdy začnete odsuzovat cosi ve svém bytí - jedna část se dostane výš a druhá část je pak níž a vy ztratíte vyváženost. Je to však nevyhnutelné, protože se začal projevovat rozum, což je součástí růstu. A stejně jako to platí o každém dítěti, platí to i o celém lidstvu.


Když se dítě narodí, je pohan. Všechny děti se rodí jako pohané a jsou šťastné takové, jaké jsou. Dítě nemá představu o tom, co je správné a co je špatné. Nemá vůbec žádné představy. Nemá žádná měřítka, žádná posuzování. Má-li hlad, řekne si o jídlo. Když je ospalé, tak prostě usne. Zenoví mistři říkají, že tohle je ten nejvyšší duchovní stav - člověk jí, když má hlad, a jde si lehnout, když je ospalý. Nechte život plynout a nezasahujte do něho.


Všechny děti se rodí jako pohané, ale dříve či později onu prostotu ztratí. Je to součást života a musí k tomu dojít. Je to součást našeho růstu, vyspívání, našeho osudu. Dítě to musí ztratit a znovu najít. Jakmile to ztratí, stane se z něho obyčejný světský člověk. A když to znovu získá, stane se duchovní bytostí.


Dětská nevinnost nic nestojí: je to dar existence. Nezasloužili jsme si ho a budeme o něj muset přijít. Jen tím, že ho ztratíme, si uvědomíme, o co jsme přišli. A až tehdy, když ho hledáme a zasloužíme si ho, když ho znovu získáme a staneme se jím - až pak poznáme jeho neobyčejnou vzácnost.


Osho - Kniha poznání, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Osho je ZENový mistr a tento článek doporučuji všem. Málokdo se jím ovšem dokáže inspirovat natolik, aby začal zdravě existovat. Vymanit se z vlivů společnosti, nechat ze sebe opadat sebemenší následky už prvních - dětem - vštěpovaných názorů je veselý proces, ovšem reálný a jediný nastartuje skutečné vnitřní naplnění. Nic je všechno...

  Dub 05, 2008
 • Obrázek uživatele maro
  maro (anonym)

  v tom pripade petro nechapu proc jsi tady?sedis u pc,tudis jsi jednim z nas-konzument moderni doby:-)

  Dub 05, 2008
 • Obrázek uživatele AB
  AB (anonym)

  ale u pc přece nemusíš jen konzumovat:-)

  Dub 06, 2008
 • Obrázek uživatele Lucie
  Lucie (anonym)

  Bez uřážky, ale jste prdlá :-) Tohle je pěkná blbost, když své děti nenaučíme, co je správné, a co špatné, budou vraždit, krást a podvádět. No nevím, ale kdyby tohle preferovali všichni, tak se tady povraždíme. I takhle už to stačí. Ke které sektě patříte?

  Dub 14, 2008
 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Bez urážky Lucie, ale vy jste snad slepá a hluchá..(samozhřejmě ne senzoricky, ale mentálně). Každý člověk dokáže od jistého stupně vývoje sám rozlišit co je správné a co špatné. Krást, lhát, podvádět a vraždit, to je to co se bohužel lidé dnešní doby učí od mládí v televizi, z médií, v horším případě od špatných vzorů. Dítě je ve své přirozené podstatě mírumilovná bytost plná lásky..to až špatná výchova a špatný kolektiv způsobuje v některých případech eskalaci zlovůle a násilí...

  Čer 02, 2008
 • Obrázek uživatele Lukas
  Lukas (anonym)

  Bez urazky Martine, ale myslim ze se mylite. Pisete ze cituji: "Každý člověk dokáže od jistého stupně vývoje sám rozlišit co je správné a co špatné." Co je dobre a co je spravne urcuje spolecnost ve ktere zijeme. Napriklad u nas je zcela nemoralni nekoho zabit, je to protizakonne a trestne. Podivateli se vsak na nektere dokumentarni porady napriklad o kanibalech zjistite, ze jsou jinde spolecnosti, kde zabijeni lidi neni trestne ani nemoralni. Cili clovek se musi naucit to co je v danne spolecnosti spravne a co ne. Nejde tedy o zadny mentalni vyvoj, ale o socialni zacleneni jednotlivce do spolecnosti ve ktere zije. Cili souhlasim s Lucii, je potreba ucit deti to co je spravne a to co neni. To ze ty ted Martine poznas co je v nasi spolecnosti spravne a co neni, tak za to vdecis svym rodicum, kteri te to naucili, a ne zadnemu prirozenemu vyvoji. Mimochodem tento clanek je brak. To ze se deti rodi s nevedomosti a emocionalni nezralosti je znamo. Brat to vsak jako vzor dokonalosti je holy nesmysl.

  Říj 12, 2008
 • Obrázek uživatele Sára
  Sára (anonym)

  Nejdražší kávová zrna jsou ta, která prošla trávicím traktem cibetek. A někdo by řekl:"Fuj!"

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele Ctenar
  Ctenar (anonym)

  I ja souhlasim s tim, ze "Každý člověk dokáže od jistého stupně vývoje sám rozlišit co je správné a co špatné." Skoro kazdy casem pochopi, ze uzivani si na ukor druhych je zvracenost. Akorat nekdo driv a nekdo pozdeji.

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele Radka
  Radka (anonym)

  Máš to odzkoušené?Už ti dali peníze?Zůčastnila jsem se několika klikaček,virtuálně mi to narostlo na několik tisíc,ale nic jsem nedostala.....

  Pro 19, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama