
Když si vytvoříme pružný přístup k životu, nejen že nám to pomůže vyrovnat se s každodenními problémy - ale takový přístup se stává i základem klíčového faktoru šťastného života: rovnováhy.
ROZHOVOR S DALAJLÁMOU
Jednou dopoledne se dalajlama pohodlně usadil do křesla a vysvětlil mi, jakou hodnotu má, když vedeme vyvážený život. "Vyvážený a obratný přístup k životu a pečlivé vyhýbání se extrémům má velkou důležitost při zvládání naší každodenní existence. Je to důležité ve všech aspektech života. Například když sázím do země malý stromek nebo sazeničku nějaké rostliny, musím zpočátku postupovat velmi obratně a jemně. Mnoho vlhkostI může rostlinu zahubit, stejně jako nadbytek slunce. Příliš málo obojího může také uškodit. Potřebujete tudíž velmi vyvážené prostředí, kde bude rostlina moci zdravě růst. Stejně tak pokud jde o naše fyzické zdraví, příliš mnoho či příliš málo kterékoli věci může mít zhoubné následky. Domnívám se například, že příliš mnoho bílkovin škodí a stejně tak i příliš málo.
Jemný obratný přístup a vyhýbání se extrémům pomáhá i v duševním a emocionálním růstu. Když například zjistíme, že začínáme být arogantní, že se nafukujeme vědomím vlastní důležitosti založené na našich předpokládaných či skutečných úspěších nebo vlastnostech, pak protilátkou je přemýšlet více o svých problémech a trápeních a uvažovat o neúspěšných stránkách svého života. To nám pomůže snížit vědomí vlastní důležitosti a začít uvažovat realističtěji. A naopak, pokud zjistíte, že přemýšlení o odvrácené straně existence, o utrpení, bolesti atd. způsobuje, že se cítíte zcela zahlceni svými problémy, pak je zde nebezpečí, že se přiblížíte k druhému extrému. V tomto případě můžete být naprosto zbaveni odvahy, bezmocní a deprimovaní a myslet si: Ach, nemůžu udělat nic, jsem k ničemu. Za takových okolností je důležité být schopen pozvednout svou mysl uvažováním o svých úspěších, pokroku, který jste dosud učinili a dalších svých kladných vlastnostech. Pozvednete svou mysl a vymaníte se z tohoto depresivního či demoralizujícího stavu mysli. Je tedy zapotřebí velmi vyváženého a obratného přístupu.
Tento přístup je nejen prospěšný našemu fyzickému a emocionálnímu zdraví, ale má příznivý vliv i na náš duchovní růst. Například buddhistická tradice obsahuje mnoho různých technik a praktik. Ale je nesmírně důležité být při provádění různých technik velmi obratný a nejít do extrému. I zde člověk potřebuje vyvážený a obratný přístup. Když se věnujeme buddhistické praxi, je důležité mít koordinovaný přístup, kombinovat studium a učení se s meditační a kontemplační praxí. To je důležité proto, aby nedošlo k nerovnováze mezi akademickým či intelektuálním studiem a praktickým použitím. Jinak je zde nebezpečí, že přílišná intelektualizace znemožní kontemplační praxi. Ale naopak přílišný důraz na praktické použití bez studia znemožní pochopení. Musí zde tedy být rovnováha
Komentáře (10)
- odpovědět
Led 13, 2007- odpovědět
Feb 03, 2007- odpovědět
Srp 24, 2007- odpovědět
Srp 24, 2007- odpovědět
Dub 10, 2008- odpovědět
Dub 19, 2008- odpovědět
Kvě 26, 2008- odpovědět
Črv 20, 2008- odpovědět
Pro 20, 2008- odpovědět
Dub 05, 2009Přidat komentář