Milarepa - nejslavnější svatý muž a jogín v Tibetu

Milarepův osud začínal rodinnou zradou - jeho vlastní strýc vykořisťoval jeho ovdovělou matku a sestry. V nevědomém zoufalství se Milare uchýlil k černé magii a namísto zničení strýce uvedl celou rodinu do zmatku a ještě hlubšího zoufalství.

Když poznal hrůznost svých skutků, vyhledal zoufalý Milarepa slavného jogína Marpu a požádal jej o buddhistickou výuku. Moudrý Marpa donutil Milarepu vyčerpat jeho negativní síly prostřednictvím mnoha namáhavých a bolestných zkoušek. Teprve potom jej přijal za žáka. Milarepa nakonec dosáhl osvícení po letech poustevnictví v jeskyních na severních svazích Himálaje. Když se Milarepa vrátil do své zničené vesnice, zjistil, že jeho matka zemřela trápením. Tato událost jej přiměla šířit buddhismus po celém světě jako protilátku proti lidskému utrpení.

Milarepa se stal největším duchovním učitelem na přelomu jedenáctého a dvanáctého století a učil básněmi a písněmi. Dnešní Tibeťané znají nazpaměť mnohé ze sta tisíc písní, jež napsal během roků asketismu. Jméno Milarepa znamená "Mila oděný v bavlně", neboť měl ve zvyku odívat se pouze nejbělejší bavlněnou tógou, a to i v extrémních podmínkách nadmořské výšky šest tisíc metrů. Ačkoli byl Mila samotář, lidé k němu chodili pro radu a poučení.

Když Mila zemřel rukou žárlivého mnicha (jenž mu nabídl otrávené jídlo, které si Mila vzal, vědom si jedu v potravě), dal vlastně takto poslední lekci tomu mnichovi.

Milarepův příběh je typickým příkladem ideálu Mahajanského buddhismu, učitele a svatého muže, jenž dosáhl osvícení roky strádání a bolesti a nakonec se rozhodl vydat ze sebe všechno poznání a moc a splynout s Prázdnem. Jeho cesta byla cestou bódhisattvy, bytosti, která opustila stav obyčejného vědomí skrze neustálé duchovní spojení s Prázdnem, ideálním stavem bytí, a která se vrátila zpět do obyčejného světa a šíří moudrost, požehnání a pomáhá ostatním bytostem v dosažení osvícení. Jako takoví jsou aspiranti stavu bóddhisattva v Tibetu často nazýváni válečníci bódhisattva či hrdinové bódhisattva.


Zdroj: Posvátná tajemství Navahů a Tibeťanů - kruh moudrosti - Peter Gold - Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Lucienka
  Lucienka (anonym)

  Každému, kdo neví, co sám se sebou a snaží se a ono nic! Doporučuji - NEZOUFAT a vzít si příklad z Milarepy! Obdivuhodný muž a ČLOVĚK!

  Led 19, 2002
 • Obrázek uživatele nada
  nada (anonym)

  Je to skutočne veµmi pekná kniha. Čítala som ju už pred 10 rokmi a veµmi na mňa zapôsobila.

  Čer 27, 2001
 • Obrázek uživatele Olga
  Olga (anonym)

  Ďakujem za typ na čítanie. Už sa teším, čo pre mňa úplne nového sa dozviem

  Čer 29, 2001
 • Obrázek uživatele Tomas
  Tomas (anonym)

  nádherná kniha - vřele doporučuji může číst i čtenář, který má velké "bloky" při čtení duchovních knih :-)

  Čer 28, 2001
 • Obrázek uživatele standa
  standa (anonym)

  Životní příběh MILAREPY je krásně a čtivě podán p.E.Tomášem v jeho knize MILAREPA. Milarepa se údajně mezi nás vrátil a pomáhá nám ve fyzickém těle p.Vanka ze Sušice,i on vydal několik knih s tématem MILAREPA.

  Dub 03, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama