Reklama

Meditace vestoje

Meditaci vestoje se můžeme nejlépe naučit od stromů. Postavte se vedle jednoho nebo několika stromů a dívejte se upřeně jedním směrem.Představte si,jak vaše nohy zapouštějí kořeny do země. Vnímejte, jak se vaše tělo neustále lehce kolébá jako stromy v mírném vánku. Spojte se se svým dechem a vpijte se do obrazu, který vidíte před sebou, nebo mějte oči zavřené a vnímejte své okolí.

Vnímejte strom, který je vám nejblíže, Poslouchejte jej, vnímejte jeho přítomnost, dotýkejte se jej svou myslí i tělem.

Váš dech vám pomůže zůstat v přítomném okamžiku... vnímejte vlastní tělo, jak stojí, dýchá, existuje - okamžik za okamžikem.

Když se poprvé objeví signály mysli nebo těla, že je čas dát se do pohybu, zůstaňte ještě chvíly stát; uvědomte si, že stromy zůstávají na místě po celé roky a pokud mají štěstí, tak po celý svůj život. Přesvědčte se, zda-li vás nemohou něčemu naučit o klidu a o kontaktu se skutečností. Vždyť stromy se dotýkají země kmenem a kořeny, vzduchu kmenem a větvemi, slunečních paprsků a větru svými listy, všechno na stojícím stromu souvisí s kontaktem se skutečností. Vyzkoušejte si stát tímto způsobem, třeba jen na krátkou dobu. Snažte se vnímat dotyk vzduchu na své pokožce, styk se zemí prostřednictvím svých chodidel, zvuky okolního světa, tanec světel, barev a stínů, tanec vaší mysli.

ZKOUŠKA
Postavte se tímto způsobem kdekoliv, kde právě jste. V lesích, v horách, u řeky, ve svém pokoji, ale třeba i při čekání na autobus. Pokud jste sami, můžete zkusit otevřít dlaně směrem k obloze a držet ruce v různých polohách na způsob větví a Listů - otevřeně, vstřícně, vnímavě, trpělivě.

Reklama

zdroj: Jon Kabat-Zinn - Vědomí přítomnosti

Reklama

Komentáře

Jane (Út, 16. 5. 2006 - 19:05)
Je to dobrý článek....dám si to jako referát do školy.Nezdoušela jsem to,ale zaujalo mě to,tak si to vytisknu....
Jane (Út, 16. 5. 2006 - 19:05)
Je to dobrý článek....dám si to jako referát do školy.Nezdoušela jsem to,ale zaujalo mě to,tak si to vytisknu....
Renata (Čt, 29. 3. 2007 - 12:03)
Myslím si, že zastavit by se měl každý člověk v tom našem uspěchaném životě. Děkuji za uvědomnění si tohoto pocitu vnímání světa a těším se, že zase najdu tak inspirativní článeček, jako je ten Váš. Čekám miminko, i když z odstupem času a nečekaně. Ráda bych navázala kontakt i s ním.Omezuje mne strach z možných rizik ve vyšším věku, tak mi držte pěsti.
Reklama