Lidskost našich bližních

Naši bližní nejsou jen jmény a vlastnostmi ("Moje teta Maud je hrozně upovídaná!", "Ten bezdomovec je strašně špinavý!"), nýbrž jsou multidimenzionální, tvoření komplexem faktorů stejně jako vy.

Mají matky, otce, děti a své milované. Nezáleží na jejich národnosti nebo na tom, že prohlašují, že jsou vašimi nepřáteli. I oni zažívají radost, lásku, strach, úzkost, zoufalství a lítost - jako vy. Kdysi byli dětmi, smáli se a hráli si s míčem, s panenkami, se zvířátky a měli svoje sny, když ještě důvěřovali světu.

Vedu pacienty k tomu, aby si své nepřátele nebo lidi, které nesnášejí nebo se na ně zlobí, představovali v době, kdy byli ještě dětmi. A to je jen začátek. Podívejte se na ně jako na mladé zamilované, rodiče, lidi, kteří zažili výhry a prohry, narození a úmrtí, vítězství a tragédie. Opravdu pozorujte detaily. Snažte se být co nejkonkrétnější. Když to uděláte, nevidíte své nepřátele už jako skupinu, nýbrž jako jednotlivce, kteří prožili totéž co vy. Je snadné nenávidět skupinu, protože ta nemá individuální vlastnosti. Tímto cvičením se zbavíte nenávisti, protože je těžší nenávidět dopodrobna vypodobněného jedince a docela nemožné nenávidět duši.

Soucitu a empatii se nenaučíte přes noc; lekce, které nám dává život, nejsou jednoduché. Na cestě k nesmrtelnosti musí do hry vstoupit další faktor: trpělivost.


Zdroj: Brian L. Weiss - Jedna duše, mnoho těl - nakladatelství Metafora

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Tohle je fakt pravda... asi před půl rokem jsem to takhle začala praktikovat a můžu vám říct, že se cítím líp... šťastněji a s větším nahledem. Je to supr pocit :-))

  Feb 02, 2007
 • Obrázek uživatele František
  František (anonym)

  Dobrý den, také věřím,že je to tak a rád bych znal i další názory,poznatky a myšlenky slečny či paní Kristýny,budu rád, pokud mi napíšete na frantisekIII."email.cz, mějte se všichni moc hezky . . .

  Feb 03, 2007
 • Obrázek uživatele Kristýna
  Kristýna (anonym)

  Tak jsem napisala nejaky ten email :-)

  Feb 06, 2007
 • Obrázek uživatele Lipton
  Lipton (anonym)

  Rada bych....kam as nase lidskost muse dojit?(pak se tomu rika blbost) Jak das prst ,hned ti utrhnou ruku.Vlastni zkusenost s blizkymi

  Feb 06, 2007
 • Obrázek uživatele Superman
  Superman

  ??? MILUJI LUCKU VONDRÁČKOVOU !!! ???

  Čer 17, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama