Lidé se nechávají zmrazit v naději v budoucí oživení

Společnosti zabývající se kryonikou již konzervovaly na 200 těl. Bez vědeckých i ekonomických záruk, píše italská agentura ANSA. Možnost nechat se po smrti zamrazit v naději na pozdější oživení nalákala i několik Italů: jeden se již nechal zmrazit a podobný osud čeká další, kteří zaplatili desetitisíce eur.

   Vstupuje se do předpokoje věčnosti, kdy jsou lidská těla ponořena do tekutého dusíku o teplotě mínus 196 stupňů: zde se smutek stává nadějí a věda náboženstvím nabízejícím vzkříšení. Na 2000 lidí již podepsalo dohodu o kryoprezervaci a čeká na zmrazení, až jejich srdce přestane tlouci. Zatím jsou v jakýchsi cisternách nazývaných tewar těla dvou stovek osob včetně jednoho Itala.

    Kryonika, čili zachování mrtvých lidských bytostí za nízkých teplot v naději, že v budoucnu budou obnoveny jejich životní funkce, je jevem, který se dotýká i Itálie. Desítka Italů již podepsala dokument, v němž žádají, aby bylo jejich tělo zmrazeno. Cena se pohybuje od 28.000 do 150.000 eur (790.000 až 4,2 milionu Kč). Pro ty, kdo takovou smlouvu podepíší, to je pojistka na nesmrtelnost. A běda těm, kdo by to označili za fantasmagorie.

    Kromě dvou společností, které již léta působí ve Spojených státech, Alcor a Cryonics Institute, se zrodila podobná firma v Rusku, Kryorus. V Evropě patří k největším stoupencům kryoniky Velká Británie a Německo. Roste reklama hibernace na internetu a ve světě působí asociace zkoumající, jak usnadnit a urychlit systém přepravy těl určených ke zmrazení. A to vše se děje v očekávání toho, až věda za padesát či sto let bude vyspělejší než dnes a lidem, kteří dnes podlehnou nějaké chorobě, bude schopna vrátit život, říká šéf kalifornské společnosti Alcor Max More.

    Chlazení ledem, napuštění těla kryoprotektivním roztokem. Nakonec dlouhá cesta v mrazivém dýmu tekutého dusíku. Cesta bez pohybu, která může trvat mnoho desetiletí, a možná dokonce století. Ten, kdo je nyní v obecném smyslu mrtvý, se tu stává pacientem. Podle zastánců kryoniky se tedy nejedná o žádné úmrtí, nýbrž o stav očekávání vzkříšení. Ve Spojených státech v několika případech začala kryokonzervace již tehdy, kdy několik lidí bylo v závěrečné fázi nějaké choroby nebo ve vysokém věku. Tým společnosti přichází k lůžku pacienta, a když lékaři potvrdí smrt, je tělo ponořeno do ledové lázně, která srazí jeho teplotu. Pak jsou do těla vpraveny různé chemikálie, jejichž cílem je zpomalit metabolismus, aby se neporušily buňky. V kryonickém centru se do těla vpraví kryoprotektivní roztok nebo heparin, který chrání před poškozením tkání a buněk. Během několika dní se pak postupně snižuje teplota, až se dosáhne mínus 196 stupňů Celsia. Podle expertů na kryoniku mohou těla v tewarech, jakýchsi vertikálních cisternách, které obsahují i šest těl s hlavou směřující dolů, přebývat až sto let. Pak už závisí vše jen na vědeckém pokroku.

    Víra v tento pokrok se zakládá podle Maxe Mora na té skutečnosti, že na rozdíl od doby před 50 lety dnes lékaři provádějí a používají takové metody a léky, které dříve neexistovaly.
    “Musíme se tázat, zda před 50 lety bylo správné tvrdit, že je osoba mrtvá. Podobně se tomu děje dnes. Neznamená to, že je tělo mrtvé nebo že osoba odešla. Znamená to pouze, že organismus odmítl dál fungovat v tom bodě, kde dnešní medicína a technika už nedokážou učinit více,“ prohlašuje Max More.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Igor Hnízdo
  Igor Hnízdo (anonym)

  Je to jen fantas magorie. Kdo jednou zemře, je mrtvý a oživení je nemožné. Ale byznys je byznys, jako lety na Mars, nebo pozemky na měsíci za levné peníze. Hlupák se vždy najde, že.

  Feb 21, 2015
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Naprostý nesmysl a podvod. Ač je to v tematu duchovnost, naprosto to ignoruje duchovní zkušenost. Zmražený člověk přijde i o své duchovní tělo, ztratí i pránické tělo (které udržuje život v těle - kopíruje nervový systém). Do takového těla se už nelze vrátit. Za tisíce dolarů se tak podvodně informovaní lidé stávají věčným odpadem. Od vědy nic rozumného nečekejte, ta z této oblasti nezná nic a je nepřítelem všeho duchovního. Bůh je pro ně přímo strašák, stačí to vyslovit a stanou se z nich nepříčetní. V knize Realita vesmíru je vše vysvětleno.

  Feb 27, 2015
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Někdo se nechá pohřbít, někdo spálit, někdo zmrazit a najdou se i případy, kdy někdo leží vycpaný v mauzoleu. Proti gustu žádný dišputát.

  Feb 27, 2015
 • Obrázek uživatele Úsměvné,
  Úsměvné, (anonym)

  nechat se zmrazit.

  Feb 27, 2015
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Naprostý nesmysl a podvod....O tom co je či není nesmysl se dá polemizovat. Podle dostupných informací se podařilo oživit některé nižší živočichy (hmyz pro příkald) zamrzlý tisíce let v ledu jako pozůstatek poslední doby ledové. Takže s tím co lze nebo nelze opatrně. Druhá věc je, že pkud jde o mladého smrtelně nemocného člověka, který při dnešní lékařské úrovni nemá šanci a přitom má peníze aby si mohl dovolit Hibernaci (na rozdíl od zmražení je tu přeci jen jistý rozdíl) tak proč ne.

  Feb 27, 2015
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  tomu já v žádném případě nevěřím.Tak daleko ještě nejsme.

  Feb 27, 2015
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  "nečetli a rozmrazili?" Nezávidím dotyčným, až se probudí v úplně jiném světě. Mě už stačí jen nový mobil nebo jet do Prahy a nedokážu si ani koupit lístek na MHD.Chudáci,rozmrazí je a spáchají sebevraždu... Omlouvám se oduchovnělým, ale je to také věc svobodné volby odchodu.

  Bře 01, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama