Kundalini

Russel Park vysvětluje kundaliní ve vztahu k systému čaker takto: Kundaliní je považována za osobní projev aktivní energie Šakti, který tradiční jógické systémy označují termínem prána -- neboli universální životní síla. Gopi Krishna popisuje pránu jako inteligentní sílu, která vyvolává všechny chemické pochody a reakce biologického organismu. Rama říká "Kundaliní poskytuje statickou podporu celému tělu a všem jeho pránickým nebo energetickým silám."

Prána je jemná elektrická energie, která přichází s dechem a putuje jemnohmotnými nervy zvanými nádí. Nádí spojují tělo a mysl pomocí meridiánů, známých v čínské a japonské akupunktuře, a bývají soustředěny kolem center zvaných čakry neboli "kola". Různé indické systémy tradičně hovoří o šesti nebo sedmi čakrách. Čakry jsou umístěny podél páteře od jejího kořene až po bod ležící přibližně patnáct centimetrů nad temenem hlavy. Čakry nejsou fyzickými centry, jedná se spíše o víry nebo kruhy (centra) psychospirituální energie, které udržují vědomí, řídí je a jsou odpovědné za jeho kvalitu.

Některé druhy indických duchovních jógických cvičení si kladou za cíl probudit skrytý potenciál kundaliní. Uvolněná energie kundaliní začne po probuzení stoupat jemnohmotnými energetickými kanály směrem k čakrám, odstraňuje překážky a nečistoty a přitom probouzí nebo pozvedá vědomí organismu.

Bonnie Greenwellová popisuje celou řadu příznaků, které tento proces doprovázejí:

Projevy pohybu vědomí bývají obvykle vnímány jako energetické jevy. Klasickým projevem probuzené kundaliní je energetická vibrace nebo tlak stoupající páteří a doprovázený záblesky světla, vizemi, křečemi nebo třesením. Mohou nastat výrazné změny ve vnímání tělesné teploty, stravování, sexuální touze a emocionální rovnováze. Mohou být slyšet náhodné zvuky, dochází k bezděčným pohybům, postojům (ásany) a polohám rukou (mudry). V různých částech těla bývá pociťována fyzická bolest, která nemá zjevnou organickou příčinu a vyskytuje se nepravidelně na různých místech, s různou četností, délkou trvání a intenzitou. Často ji doprovázejí výkyvy emocí včetně vln deprese nebo extáze, orgiastického vytržení, úzkosti nebo silných pocitů hrozící smrti nebo šílenství.

Zdroj: Jyoti: Anděl zavolal mé jméno, nakladatelství DharmaGaia

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  Někdo tuto energii má i vrozenou.

  Dub 16, 2006
 • Obrázek uživatele shakti
  shakti (anonym)

  tento clanek je naprosty nesmysl Mam probuyenou kundalini jiz znacnou radu let a pokud hovorime o kundalini tak jsem se nesetkala s zadnym pripadem spojenym s fyzickou bolesti nebo krecemi ci cimkoliv podobnym. Pokud k tomuto dochazi, pak se na 100 procent nejedna o praci s touto energii.

  Kvě 28, 2006
 • Obrázek uživatele michal
  michal (anonym)

  Dá se nějak energiemi odstranit bolest související s depresemi. děkuji michal

  Srp 06, 2006
 • Obrázek uživatele shiva
  shiva (anonym)

  souhlasím se shakti. ovládám tuto energii tak že ji dokážu kdykoliv vyvolat a směrovat i do některých z čaker. nikdy jsem neměl žádný nepříjemný vedlejší ůčinek. praktikuji tuto metodu v kombinaci s jógou.

  Zář 06, 2006
 • Obrázek uživatele shiva
  shiva (anonym)

  souhlasím se shakti. ovládám tuto energii tak že ji dokážu kdykoliv vyvolat a směrovat i do některých z čaker. nikdy jsem neměl žádný nepříjemný vedlejší ůčinek. praktikuji tuto metodu v kombinaci s jógou.

  Zář 06, 2006
 • Obrázek uživatele shiva
  shiva (anonym)

  souhlasím se shakti. ovládám tuto energii tak že ji dokážu kdykoliv vyvolat a směrovat i do některých z čaker. nikdy jsem neměl žádný nepříjemný vedlejší ůčinek. praktikuji tuto metodu v kombinaci s jógou.

  Zář 06, 2006
 • Obrázek uživatele kundalini?
  kundalini? (anonym)

  nevím, ale po přečtení tohoto příspěvku mam neblahý pocit, že se u mě kundaliní aktivovala sama a jelikož jsem hyperaktivní člověk s trochu černou minulostí a se zde zmiňovanými příznaky jak psychickými tak tělesnými, které nikdo z lékařů neumí vysvětlit, myslím si že problém bude tady, a vy dva, něco si o kundaliní přečtěte...

  Pro 23, 2006
 • Obrázek uživatele Václav Gerla
  Václav Gerla (anonym)

  Kundalini je kapitola sama pro sebe :) Zajimalo by mne kolik je slecen, ktere tato oblast take zajima.. ja jich znam velice malo.

  Led 27, 2007
 • Obrázek uživatele Rena
  Rena (anonym)

  Prosla jsem timto procesem spontanne presne ve 33 letech. Nekolik let jsem netusila, co se se mnou delo. Zjisteni prislo az pred par dny. Pracuje-li clovek s touto energii vedome, bude mit asi jine prozivani, nez clovek u ktere dojde ke spontanimu probuzeni. Je to hodne zvlastni stav, ale take moc narocny. Nemela jsem daleko od navstevy psychiatrickeho zarizeni (vcetne uvah o sebevrazde). Takze tento clanek rozhodne neni nesmyslny. Dekuji za nej autorovi. Problem spociva v tom,ze(temer)kazdy clovek posuzuje skutecnost jen ze sveho uhlu pohledu, ale skutecnost muze byt i jina...

  Črv 19, 2007
 • Obrázek uživatele petr
  petr (anonym)

  nevím jak někdo ale mne naučila perobouzet kundalini jedna kamoška,musím říct že ovládala všechny techniky jak se zachází s pánama ale přivedla mnme na to že to funguje aniž jsem to věděl co se se mnou děje.ale je blbé že dnes to vyžaduji odkaždé partnerky ale smůla-všechny to neumí.

  Feb 05, 2008
 • Obrázek uživatele Mustafa Ajdari
  Mustafa Ajdari (anonym)

  Nejkrásnější prožitek mého života je uvolnění kundalini.Orgasmus tak 10000-krát silnější než sex.Řetězová reakce,výbuch atomové bomby uvnitř mého těla,nedokáži popsat extrém který sem prožil.

  Bře 28, 2008
 • Obrázek uživatele lochneska
  lochneska (anonym)

  Když se kundalini otevírá sama přirozenou cestou a člověk z toho nepadne do extrémních stavů strachu, tak je to v pořádku, protože i toto probuzení má svůj čas. Nedoporučuji s tím experimentovat a nechávat si tuto energii od někoho vytahovat nahoru, nemusíte být připraveni a spousta takových už skončila na psychiatrii.Pokud jdete cestou duchovního hledání nebo sebepoznávání, říkejte tomu jak chcete, tak se tato životadárná energie probudí sama ve správné době a pokud tomu necháte tento přirozený vývoj, budete vědět co s ní.

  Bře 28, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama