Reklama

Greenpeace: Na pultech je riziková kosmetika

Organizace Greenpeace zveřejnila výsledek průzkumu českého trhu s kosmetikou, který byl zaměřen na obsah alergenní látky methyldibromo glutaronitril (dále MDGN). Ta se podle zjištení Greenpeace vyskytuje v desítkách běžně prodávaných kosmetických produktů. Proto Greenpeace dnes vyzvalo ke stažení rizikové kosmetiky z prodeje a zaslalo podnět hlavnímu hygienikovi MUDr. Michaelu Vítovi.

"Bohužel jsme zjistili, že MDGN nejsou ohrožení jen dospělí. Alergen obsahuje i dětská kosmetika, např. německé firmy Sebapharma nebo britského obchodní řetězce TESCO. Kromě toho jsem nalezli MDGN i v kosmetice značek Dermacol, Astrid, Scholl, Colgate-Palmolive. Publikovaný seznam není vyčerpávající, uvítáme proto upozornění spotřebitelů na další konkrétní výrobky, abychom seznam mohli průběžně aktualizovat," uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky. 

MDGN je alergen způsobující u člověka tzv. kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět. Evropský "Vědecký výbor pro kosmetiku na nepotravinářské výrobky" doporučil už počátkem června 2002 zákaz MDGN v kosmetice zůstavající po určitou dobu na lidském těle (např. krémy, pudry, pleťová mléka atd.). Vědecký výbor považuje kosmetiku s MDGN za příčinu pětinásobného zvýšení výskytu alergie na tuto látku za posledních 10 let a nenašel žádnou její koncentraci, kterou by mohl označit za bezpečnou. 

Evropská komise (dále EK) sice již rozhodla o zákazu MDGN v krémech a podobných výrobcích, ale poskytla průmyslu dlouhé přechodné období. Výrobky s alergenním konzervantem bude možné nadále prodávat až do 25. září 2005. "Je pro nás nepřijatelné, že Evropská komise upřednostnila obchodní zájmy před právy spotřebitelů a před ochranou lidského zdraví," uvedl MUDr. Šuta a dodal: "MDGN je bohužel jen příslovečným vrcholkem ledovce. V EU je dnes používáno bez adekvátního posouzení vlivu na zdraví lidí a životní prostředí přes 100 tisíc chemikálií. Každý pátý zaměstnanec v EU je vystaven působení rakovinotvorných látek".

EK je pod obrovským tlakem lobbyistů chemického průmyslu, který se pokouší odložit připravenou reformu chemické politiky Evropské unie. "Přitom každý rok zdržení povede podle údajů Evropské komise k více než 4 tisícům zbytečných nových případů onemocnění rakovinou."

Stovky organizací pro ochranu zdraví, životního prostředí a práv spotřebitelů proto podporují návrh EK zavést chemickou politiku, která umožní používat jen ty chemikálie, které projdou tzv. autorizací, tedy procesem posouzení rizik pro lidské zdraví a životní prostředí. Greenpeace dále žádá, aby autorizace nebyla vydána látkám, které je možné nahradit bezpečnější alternativou. V případě neexistence náhrady by dle názoru Greenpeace směla být chemikálie vyráběna jen do nalezení dosažitelné alternativy.

Více informací:
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky 

mobil: 603 443 140, e-mail: [email protected]

 

Mgr. Tomáš Tetiva, mediální asistent Greenpeace ČR

mobil: 602 775 044, e-mail: [email protected]

 

Reklama
Reklama

Komentáře

Dermacol (Pá, 24. 10. 2003 - 12:10)
Kosmetika Dermacol obsahuje množství látek, díky kterým je dlouhodobě hodnocena jako kvalitní a vysoce účinná. Veškeré výrobky kosmetiky Dermacol, které jsou dodávány na český trh, svým složením splňují náročné požadavky legislativy platné pro Českou republiku. Česká legislativa je v současnosti plně harmonizovaná s legislativou zemí Evropské Unie.

Všechny kosmetické výrobky, které Dermacol produkuje, podléhají povinnosti
petr (Ne, 1. 2. 2004 - 18:02)
jsou daleko větší rizika , stačí se podívat na web, třeba na tyto adresy
http://datafakta.soc.cas.cz/200103/index.htm
http://www.env.cz/zpravaZPCR2001/zp_02cz.htm
http://www.ekolist.cz/global.stm
http://www.jce.cz/energetik/200205/kveten_13.htm
Martin Hojsik (Pá, 23. 1. 2004 - 08:01)
Riziková kozmetika stále na trhu!
.
Greenpeace dnes upozornil na nelegálny predaj slnečných krémov s obsahom MDGN!

Aktivisti organizácie Greenpeace dnes v supermarkete Carrefour v nákupnom centre Polus v Bratislave upozornili na nelegálny predaj opaµovacích krémov s obsahom alergénu Methyldibromo Glutaronitril (MDGN). Aktivisti vyzvali obchodnú sieť Carrefour, aby okamžite zastavila predaj opaµovacích krémov značky Dermacol, ktoré obsahujú rizikovú látku MDGN. Použitie Methyldibromo Glutaronitrilu v slnečných krémoch zakazuje Zákon o ochrane zdravia µudu, konkrétne vykonávacia vyhláška, v 28. hlave Potravinového kódexu v sekcii Kozmetické výrobky. Na prípad nelegálneho výskytu tejto škodlivej látky v slnečných krémoch dnes Greenpeace upozornil aj Štátny zdravotný ústav v Bratislave.

Reklama