Je náš život sen, nebo skutečnost?

Otázka, která nejspíš u mnoha lidí vyvolá údiv. Jak by bylo vůbec možné pochybovat o reálnosti tohoto života?

Sny přicházejí v noci ve spánku! - Ale ve dne je člověk přece bdělý a musí se vyrovnávat se životem v jeho skutečné a tvrdé realitě.

Je tomu opravdu tak?

Každý z nás zná denní snění, při kterém prožívá ty nejzvláštnější věci v absurdních situacích.

V   té chvíli je považuje za skutečné, protože dokud sní, je jimi zajat.

Jen zřídkakdy prožíváme takzvaný „zjasněný“ sen, při němž ten, kdo sní, ví, že sní.

V   takovém momentě se cítí svobodný, stává se pozorovatelem a režisérem svého vlastního snu, ve kterém teď bez přemýšlení může řídit další dění.

Ale obvykle člověk ve stavu spánku nemůže rozpoznat své sny jako sny, protože jeho denní vědomí spí. Teprve po probuzení zjistí, že to byl jenom sen. Obvyklé zákony nepřestaly platit, život může jít dál v důvěrně známém pořádku.

Ale co to vlastně je, co tak samozřejmě nazýváme „realitou“?

S narozením obdržíme tělo a tím je nám darován pozemský život; ve skutečnosti spíše zapůjčen, protože vždy jednou skončí smrtí. Avšak to zpočátku není důležité. Nový obyvatel Země rozvíjí vědomí ,já“, sny, naděje a představy o štěstí určují jeho mládí. Chce si svůj život užít, získat slávu, uznání a majetek. 

Rozčarování určitě přijde s poznáním, že všechno, co získal, není trvalé, že všechno je v životě omezené, dočasné a pomíjející, koneckonců i on sám.

Můžeme o takovémto dočasném jevu tvrdit, že je reálný? Nakolik skutečný je takový pomíjející život v stejně tak pomíjejícím světě plném nepochopitelných věcí? - Jako děti tohoto světa žijeme zcela v moci přitažlivých sil jeho jevových forem, které nás očarovávají.

Kdo je ale očarovaný, ten není plně při vědomí. Jeho vědomí nedokáže rozpoznat mámení a sen jako iluzi, všechno se zdá být dokonalé reálné. Naše subjektivní pociťování považuje pozemský život za skutečnost a není samozřejmě schopno vidět v tom klam.

Západnímu člověku připadá těžké nahlížet na svět jako na „máju“, odraz či podobenství, tak jako na svět nahlížejí Indové. A tak obvykle žije v pokračující nevědomosti o svém dávném původu a o svém skutečném určení a poslání. Jeho duše je nevědomá a člověk neví, kdo je. Jeho denní vědomí je otevřené pouze pro viditelný svět - pro ten neviditelný spí. Proto pokládá viditelný svět za reálný a neviditelný za ne-skutečný.

Rozpoznáme-li však pozemský svět v jeho podstatě jako relativní, pomíjivý a neskutečný, musíme zároveň také pomyslet na absolutní, nepomíjivý a skutečný svět. tedy na zcela jiný svět, k němuž běžně nemáme přístup. Nejprve musí být probuzeno vědomí pro tento jiný svět.

Duchovní škola Zlatého Kříže s Růží neustále hovoří o probuzení pravé duše. Mnozí v sobě pociťují touhu po tomto probuzení a hledají cestu. Tato cesta vede ven ze smyslového světa do absolutní reality nepomíjivého světa, neboť jen v něm se může pravá duše probudit ze sna přirozeného světa.

Spoléháme se na toto probuzení duše a na to, že sejí necháme vést labyrintem pozemského života.

Z hlediska nepomíjivého světa je pozemský život skutečně jen dočasný sen. Člověk je poutníkem, který prochází snovým světem tohoto bytí, které je však pro něho jako škola zkušeností nepostradatelné. Fyzicky pociťuje i nadále přitažlivé síly látkového světa, v němž plní své mnohočetné úkoly. Zůstává podřízen jeho zákonům, ale přece se zároveň může svým probuzeným novým vědomím odpoutat a osvobodit od očaruj ících sil snových obrazů tohoto světa. Stav vnitřní svobody označujeme jako: být sice v tomto světě, ale ne z tohoto světa.

Nová duše je určena k tomu, aby umožnila návrat k pravému životu v původní říši opravdovosti.

Valentin z Alexandrie píše v Evangeliu Pravdy: „To nejvyšší pro člověka je přijít k sobě a probudit se.“

Zdroj: Lectorium Rosicrucianum

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (38)

 • Obrázek uživatele ron
  ron (anonym)

  moc hezky řečeno. já si zas představuju, že jsme jaksi "vyzařováni" odněkud (kde vlastně je naše pravé já) tedy odněkud z jiného "prostoru". je to něco, jako když v kabince sedí dabér a dabuje nějakého herce, který hraje na vzdáleném jevišti. a těch jeviští je mnoho a ty "hry" i místa se různě mění v průběhu našeho nekonečného bytí. nebo jako když novorozenec leží v inkubátoru a je o něj postaráno odněkud zvenčí (z jiného prostoru, obrazněřečeno) skrze takové ty gumové rukavice...hmm :)

  Čer 28, 2011
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Boze muj, vy uz nefetujte a nekoukejte na Matrix...ja osobne, kdyz vidim jak to tady v CR chodi, co se tady deje, jak te sedrou z kuze, aby ti nezbylo z vyplaty ani hovno, jak se k sobe lidi chovaj, ze to je az moc skutecny, ale nebudu vam kazit svet Matrixu...jdete si dat dalsi lajnu pane Andersone...:D

  Čer 28, 2011
 • Obrázek uživatele VlaM
  VlaM (anonym)

  Rosenkruciánské fantasmagorie bez reálného fundamentu.

  Čer 28, 2011
 • Obrázek uživatele Kiri
  Kiri (anonym)

  Co to je reálný fundament? Co si představuješ pod skutečným základem?

  Čer 28, 2011
 • Obrázek uživatele Johny
  Johny (anonym)

  Do duchovních témat by se neměla plést "prasata", zničí vše, kam šlápnou.

  Čer 29, 2011
 • Obrázek uživatele Superman
  Superman

  Mně se zdá, že se mi to všechno jenom zdá. ?

  Čer 29, 2011
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Pro mě to není zas tak udivující otázka. Kladla jsem si ji totiž už v raném dětství - Neprobudím se úplně v jiném světě?

  Čer 29, 2011
 • Obrázek uživatele tomaslezal@yahoo.com
  tomaslezal@yahoo.com (anonym)

  tuto otázku si také pokládám každý den, vždy když si zapálím jointa

  Čer 30, 2011
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Realita ?!! Pokud v článku nazývají život snem "májou" pak,co tedy realita je? Je to jen termín k označení nějaké skutečnosti,kterou prožíváme. S čím ale srovnávat,když to co je,je právě to co je,jelikož je to vnímáno námi.Bláboly o tom,že život je sen ze kterého je třeba se probudit je nepochopení důležitosti života a proč tu jsme.Předně je důležité život prožít.To je hlavní.Pokud se praštíte kladívkem do prstu,můžete si stokrát říkat,že je to mystická májá,ale každý mi potvrdí,že ta bolest je zatraceně reálná.To co prožíváme je vždy realita,protože nic jiného není.

  Črv 09, 2011
 • Obrázek uživatele ctitel-jehovy
  ctitel-jehovy

  RADUJTE SE Z BEZPEČÍ S JEHOVOVÝMI CTITELI Jehova nám opatřuje duchovní pokrm, oděv a přístřeší, i když žijeme v nedokonalých podmínkách. Abychom mohli mít prospěch z doslovného ráje, musíme samozřejmě počkat na slíbený Boží nový svět. Ale lidé, kteří patří k Jehovově organizaci, se už v dnešní době těší z bezpečí v duchovním ráji. Ezekiel o nich předpověděl: "Skutečně budou bydlet v bezpečí a nikdo jim nezpůsobí chvění." (Ezekiel 34:28; Žalm 4:8) Můžeme být opravdu vděční, že v duchovním ohledu se o nás Jehova láskyplně stará prostřednictvím svého Slova a své organizace. Připojte se k Jehovovým ctitelům. Neváhejte s tím ze strachu, co si o vás snad pomyslí přátelé nebo příbuzní, že přijímáte poznání Boha. Proto, že jste spojeni se svědky Jehovovými a účastníte se shromáždění v sále Království, vás někteří možná odsoudí. Ale Bůh vám bohatě vynahradí všechno, co obětujete, abyste ho mohli uctívat. (Malachiáš 3:10) Kromě toho Ježíš řekl: "Nikdo neopustil dům ani bratry ani sestry ani matku ani otce ani děti ani pole kvůli mně a kvůli dobré zprávě, aby nyní, v tomto časovém období nedostal stonásobně domů a bratrů a sester a matek a dětí a polí s pronásledováními, a v budoucím systému věcí věčný život." (Marek 10:29,30) Ano, ať jste zanechali nebo musíte snášet cokoli, uprostřed Božího lidu můžete nalézt nádherné přátelské vztahy a duchovní bezpečí.

  Črv 14, 2011
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  > Pokud v článku nazývají život snem "májou" pak,co tedy realita je? Sac-cid-ananda (vecnost, poznani, blazenost), nase prava povaha, a jeji zdroj, Adi Prakriti a Adi Purusa se svym sidlem zvanym Vaikuntha dham. > Je to jen termín k označení nějaké skutečnosti,kterou prožíváme. S čím ale srovnávat,když to co je,je právě to co je,jelikož je to vnímáno námi. Nejbezneji lze srovnavat s kratkodobymi vjemy ve snech. Tak jako je prchavy sen, je docasna i nase hmotna situace. > Bláboly o tom,že život je sen ze kterého je třeba se probudit je nepochopení důležitosti života a proč tu jsme.Předně je důležité život prožít.To je hlavní. Jen je dulezite vedet jak. > Pokud se praštíte kladívkem do prstu,můžete si stokrát říkat,že je to mystická májá,ale každý mi potvrdí,že ta bolest je zatraceně reálná.To co prožíváme je vždy realita,protože nic jiného není. Kdyz budete zrovna mimo telo (OBE), ranu neucitite. Nase vnimani je subjektivni, ale hmotna realita existuje, i kdyz je docasna.

  Srp 18, 2011
 • Obrázek uživatele jdi do háje!
  jdi do háje! (anonym)

  RADUJTE SE Z BEZPEČÍ S...kam Jehovisté vstoupí, 100 roků tráva neroste. Každou diskuzi zkazí, zazdí

  Srp 18, 2011
 • Obrázek uživatele Jan@VEDA
  Jan@VEDA (anonym)

  kam Jehovisté vstoupí, 100...Trollu si staci nevsimat a nekrmit je, pak sami zmizi.

  Srp 18, 2011
 • Obrázek uživatele Sen?
  Sen? (anonym)

  Spíš noční můra.

  Srp 19, 2011
 • Obrázek uživatele Jedna
  Jedna (anonym)

  kam Jehovisté vstoupí, 100...ježí se mi chlupy po těle z těch kydů náboženských fanatiků, resp. sektářských fanatiků.Ještěže je málokdo bere vážně. Ale jedno musím napsat-nedávno jsem narazila na ulici na mladého hocha ve věku mého syna, tak sedmnáct, osmnáct-nabízel ty nesmysly, myslím, že se to jmenuje Strážní věž. Byl nevtíravý, slušně a čistě oblečený, ale šaty skromné, onošené, límeček zapraný po dlouhém nošení. Odmítla jsem ty tiskoviny a pohlédla mu do tváře. Zarazila mně tvářička vyhublá, bledá, s kruhy pod očima, a ty oči napůl děcka neskonale smutné, dospělé, předčasně jakoby zestárlé. Šla jsem dál a vyhrkly mi slzy, uvědomila jsem si, že je to s největší pravděpodobností hoch, který kdyby se narodil v normální a ne jehovistické rodině, byl by jiný, šťastný, pobíhající s vrstevníky po světě s veselýma očima prostýma bolesti a smutku-ale narodil se tam, kde se narodil a ta rodina ho k čemusi předurčila, co pravděpodobně sám nechtěl a jeho oči mi to řekly, jakoby volaly o pomoc. Bylo mi z toho hodně mizerně. Často na toho chlapce vzpomenu a zamrazí mně. Mám i podvědomý strach o takové děti, aby neonemocněly, protože jejich rodiny odmítají transfuze a léčbu, aby prostě přežily ve zdraví, byť je jim odepřeno mnoho hezkého ... aby měly dost sil.

  Srp 19, 2011
 • Obrázek uživatele olieitch
  olieitch (anonym)

  dekuji za velmi pěkné a důležité vysvětlení,lidé by si to měli uvědomit,že je to s žívotem,,trochu jiné,,než si myslí

  Lis 12, 2011
 • Obrázek uživatele Jana1
  Jana1 (anonym)

  Zkuste říct tomu, kdo má strašné bolesti, že je to jen sen -

  Lis 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jana1
  Jana1 (anonym)

  Zkuste říct tomu, kdo má strašné bolesti, že je to jen sen -

  Lis 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jana1
  Jana1 (anonym)

  Zkuste říct tomu, kdo má strašné bolesti, že je to jen sen -

  Lis 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jana1
  Jana1 (anonym)

  Zkuste říct tomu, kdo má strašné bolesti, že je to jen sen -

  Lis 13, 2012
 • Obrázek uživatele Jana1
  Jana1 (anonym)

  Zkuste říct tomu, kdo má strašné bolesti, že je to jen sen -

  Lis 13, 2012
 • Obrázek uživatele Bhíma
  Bhíma (anonym)

  Já to chápu tak, že všichni jsme v tomhle světě ztraceni jak v nějaké iluzi, jako kdyby jsme byly nějací zablokovaní. Vědci tvrdí, že mozek využívá jenom 10% kapacity. Pro mě je tenhle život spíše jako noční můra, než sen. Zjistil jsem, že ať člověk dělá co dělá, tak si stejně život nezařidí jak chce, nebo nemůže dělat to co by ho naplňovalo a dělá práci, jenom aby se nakrmil, měl kde přespat a mohl jít zase do práce. O tom, že na světě, nejsou žádné jistoty mě také utvrdila zpráva z dneška, že banky na Kypru zabaví 80% vkladů běžným střadatelům, kteří mají na účtě nad 100 000 eur a 40% vkladů střadatelům, kteří mají na účtě pod 100 000 eur. Člověk, by i v tomhle tom bahně a špíně chtěl někam svůj život směřovat, ale vždycky je něco co jeho plány nějak naruší. Drobné a větší prohry se v životě hromadí a někteří lidé se z toho zblázní. Já už jsem si dávno řekl, že tenhleten život ani nemůžu brát vážně. Všechno je tak tragicky komické. Nechápu lidi jak se tady můžou pořad za něčím hnát.

  Bře 28, 2013
 • Obrázek uživatele miroslav heger
  miroslav heger (anonym)

  toto je zkopirovano z jiného vebu.

  Lis 09, 2014
 • Obrázek uživatele Shogun
  Shogun (anonym)

  Já to chápu tak, že...Asi sis vybral špatný jméno :) Nebo prostě nemáš rád život a upínáš se k potenciálním jiným formám existence? Za to, že mi někdo někdy může sebrat nějaký peníze, bych se na život vůbec nezlobil. Představ si, že bys byl rolníkem ve středověku, kdy jsi moh lusknutím něčích prstů přijít o všechny zásoby na zimu nebo střechu nad hlavou. Představ si, že bys byl lovec z pravěku a neměl představu, co budeš jíst zítra nebo za týden. Jsou věci, který ti jen tak někdo nevezme. Třeba tvoje schopnosti nebo duševní síla. Proč se vůbec zlobíš na život, že je nejistej? Kdyby byl jistej, nebyl by to život.

  Lis 09, 2014
 • Obrázek uživatele Charon
  Charon

  Ano, život (nebo spíš realita) může být něčím jako sen. Ale po případném probuzení se můžeme octnout v dalším snu, viz třeba film Inception. Pokud je realita simulací, tak se rázným zásahem zvenčí naráz rozpadne/vypne. Ale ona inteligence, která naší simulací řídí, může být jen další simulací. O "pravé realitě" se asi stoprocentně přesvědčit nelze. To však možná není ani podstatné. Důležité je, jaké možnosti máme nyní, jak lze vytěžit maximum z daných pravidel této hry - lze vědomí rozšířit, poznávat víc a jinak?

  Čer 11, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Ano, život (nebo spíš...Lze poznat víc. Jen k tomu většina lidiček nemá odvahu. http://www.jonathonart.com/dark1.html

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Charon
  Charon

  Lze poznat víc. Jen k tomu...Hm, zajímavý obrázek, ale na rozšíření vědomí trochu málo.

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Tady nejde ani tak o obrázek, jako spíše o praxi kterou lehce naznačuje. :-D

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Charon
  Charon

  Tady nejde ani tak o...Mám jít v kápi na striptýz? ;-)

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Mám jít v kápi na...No konečně jsi to pochopil. :-)

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  Pavel psal, ze skutecneho zivota se jeste musime dockat, tohle je satanovo zivoreni a ne zivot!!!

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Charon
  Charon

  No konečně jsi to pochopil....Ale to mi vědomí fakt moc nerozšíří, nedozvím se skrytá tajemství všehomíra...a nebo jo? :-)

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Taky to může vypadat trochu jinakl. https://www.youtube.com/watch?v=7TCfNFckx6Q

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele Charon
  Charon

  Pavel psal, ze skutecneho...No tak třeba Babiš nebo Bakala by to asi viděli jinak.

  Čer 12, 2017
 • Obrázek uživatele rr
  rr (anonym)

  1. Timoteovi 6:19 19 a aby si jako poklad bezpečně chovali znamenitý základ pro budoucnost, aby se pevně chopili skutečného života. Tato slova ukazují, že ‚skutečný život‘ je něčím, co s nadějí očekáváme teprve v budoucnosti. Ano, až dosáhneme dokonalosti, budeme živí v plném smyslu tohoto slova, protože budeme žít tak, jak to Bůh původně chtěl. Až získáme život v pozemském ráji a budeme mít dokonalé zdraví, pokoj a štěstí, pak konečně poznáme, co to znamená radovat se ze „skutečného života“ — života, který nikdy neskončí.

  Čer 13, 2017
 • Obrázek uživatele samer
  samer (anonym)

  lidé věří tomu,čemu chtějí,je to možná proto,že je k tomu dotlačili rodiče,nebo se sami rozhodli věřit,žádný bůh není,podle toho,co se dnes děje,jestli existuje "UFO",to ještě nikdo nepotvrdil,ale přikláním se více k názoru "UFA",než boha...

  Kvě 10, 2020
 • Obrázek uživatele richard
  richard (anonym)

  Nejsem z tohoto světa...Docela se mi ulevilo :)

  Črv 06, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama