Jak odhalit tajemství světa

Není nutné, abys vycházel z domu. Zůstaň u svého stolu a naslouchej. Ani nenaslouchej, jen čekej. Ani nečekej, buď úplně tichý a sám. Svět se ti nabídne k odhalení, nemůže jinak, okouzlen se bude před tebou vinout. Franc Kafka

Kdo krouží katem záhady světa, naléhá na ni s přáním poznat ji a užívá k mu racionálního myšlení a nástrojů zkoumání, tomu se podstata věci vyhne jako žena, která cítí, že nápadník po ní dychtí ze slabosti a nikoli ze sebedůvěry.


Kdo stále něco podniká a doufá, že svět polapí do sítě vlastních představ o pravdě, zjistí, že se věci zpěčují jako žena, která mě být spoutána.


Kdo se lstivě od světa odvrátí v úmyslu přitáhnout jeho zájem na sebe, pozná, že jeho hra byla prohlédnuta a že je osamělý.
Každá záměrná aktivita - vycházet do světa, naslouchat mu, čekat na něj - ruší citlivost pro svět.


Kdo se však uprostřed víru jevů odpoutá ode všech zápletek, díky nimž se sám ve víru točí, klesne pomalu do tichého oka tajfunu. Sám ztichlý, sám tím okem, může opravdu vidět, oko světa se dívá skrze něj. Spatří pomíjivé formy, jak víří kolem něj, avšak tajemství, jež propůjčuje všem věcem existenci, se mu bude sdělovat. Bude se mu sdělovat radostně, bude se před ním, který ho miluje, okouzleně vinout jako milující žena, neboť se stal svobodným, stal se sám tajemstvím.


Zdroj: Konrad Dietzfelbinger - Kafkovo tajemství, nakladatelství Volvox Globator

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele intago
    intago (anonym)

    teorie je jedna věc, praxe druhá. Hlavní je OPRAVDU CHTÍT. BTW- ono uvidět Boha je HODNĚ ohromující.

    Led 10, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama