Jak se léčil lid

Našim předkům nezbývalo mnoho času ke stonání. Stejně tak zastávali názor, že pokud onemocní děti, musí se z nemoci "vyběhat". Z toho důvodu se snažili nemocem co nejvíce předcházet.

Léky však nikdo zbytečně neplýtval, ani užívání bylinek a koření, neboť se drželi moudře přísloví "Nečekej z léku dlouhého věku!" První ulehčení v nemoci, pokud přišla, hledali v modlitbě k různým svatým. Každá nemoc měla svého patrona - při bolestech v krku vzývali sv. Blažeje, při bolení zubů sv. Apolenu, při padoucnici sv. Valentina, při odulých piskách sv. Blažka atd. Na stejném principu působila i zaříkání, během kterých si naši předkové představovali lidské choroby jako nepřátelské mocnosti, jež je nutné z těla vypudit po dobrém či po zlém. Oběma způsoby v podstatě takto mobilizovali samoléčitelské schopnosti nemocného, který často skutečně pocítil úlevu nebo se dokonce vyléčil, ovšem nikoliv díky zaříkání či modlitbě, ale díky tomu, že "věřil a víra jeho jej uzdravila".

zdroj: PhDr. Olga Krumlovská - Místa, která léčí

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele IVA
  IVA (anonym)

  mam silny dojem, ze lid byval moudrejsi nez nyni. Ted kazdy specha k lekari a ceka od nej zazraky. Telo si nejlepe pomuze samo. Vsechny leky maji vedlejsi ucinky, takze kdo je moudrejsi ?

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele LADA
  LADA (anonym)

  IVO VYBORNĚ!!SKVĚLÝ NÁPAD!!!Já bych se chtěla třeba dozvědět jestli se dříve léčila deprese.Ta opravdová,kdo ji má ví očem píši.Někdo určitě řekne že prací.Že takové nemoci nebyly.Byl na to lék?Nebo si prostě pro lidi přijeli se svěrací kazajkou a skončili v ústavech?

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele kozel Jerry
  kozel Jerry (anonym)

  Lado,řekl bych,že dříve nebylo tolik depresivních lidí,jako dnes.Přestože bylo daleko více bídy než dnes,život byl o moc jednodušší.Džungle a hnus,který dnes žijem,dává šanci přežít jen opravdu mimořádně silným jedincům.Slušný,citlivý člověk jen nevěřícně kroutí hlavou a trápí se tak moc,až jednoho dne skončí s diagnozou deprese.

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele LADA
  LADA (anonym)

  Jerry souhlasím.Asi to dříve lidé nebrali jako nemoc.Někdo to léčil alkoholem v lepším případě zjistili třeba že čaj z medun·ky uklidni.V těch lehčích případech...Je pravda ,že v dnešní době depresivních lidí přibývá a bohužel bude.

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele mike
  mike (anonym)

  předkové se taky dožívali dost nižšího věku , autosugesce je sice fajna prokazatelně funguje , ale jen do určité míry

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele kozel Jerry
  kozel Jerry (anonym)

  LADA - tak nějak to bude.Nebrali to jako nemoc,neměli na to čas.Prostě se s tím nějak vyrovnali.Třeba i tím alkoholem,jak píšeš.Neměli tak obrovské psychické vypětí,jako máme my.

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele LADA
  LADA (anonym)

  Tak pryč od depky ! Slyšeli jste třeba že se dříve vařila posilující polévka z vrány?Nebo psí sádlo .Plícní léčba.Já třeba věřím že kvalitní bylinkový pomůže.Babky bylinkářky- moje poklona : -)

  Srp 10, 2008
 • Obrázek uživatele LADA
  LADA (anonym)

  oprava..bylinkový ČAJ

  Srp 10, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama